Division 2 07/30/11 ICC GoTTPlayers vs Alameda 1

(David Zengm Pranav Gopal, Barry Or, Wai Wong, Partrick Wu, Michelle Yang)

ICC GiTTPlayers lost to Alameda 1 1-4

  • Barry lost to David 2:3 (11-8, 11-6, 7-11, 10-12, 7-11)
  • Michelle over Prabav 3:0 (11-8, 12-10, 11-7)
  • Barry/Michelle lost to David/Pranav 2:3 (8-11, 8-11, 11-6, 11-6, 6-11)
  • Wai lost to Pranav 1:3 (11-9, 11-13, 5-11, 9-11)
  • Patrick lost to David 1:3 (7-11, 6-11, 11-7, 15-17)

Division 2 07/30/11 Topspin Warriors vs ICC 2

(Han Nguyen, Kenny Tien, Trieu-Tien Tommy Nguyen, Isabel Chu, Krish Avvari, Sagar Arun)

Topspin Warriors lost to ICC 2 2-3

  • Kenny lost to Krish 2:3 (8-11, 12-10, 7-11, 11-9, 6-11)
  • Douglas over Sagar 3:1 (12-10, 8-11, 14-12, 11-6)
  • Han/Douglas lost to Isabel/Krish 1:3 (11-7, 7-11, 11-5, 11-1)
  • Kenny over Isabel 3:2 (11-13, 11-8, 7-11, 11-3, 11-8)
  • Tommy lost to Aashay 1:3 (11-4, 6-11, 8-11, 5-11)

Division 5 7/29/11 SFCTTC 2 vs ICC 4

( Tod Kaiser, Kevin Lin, Angela Guan, Srividhya Shanker, Vidya Pingall)

SFCTTC 2 over ICC 4 4-1

  • Tod lost to Vidya 2:3 (7-11, 7-11, 11-8, 11-9, 7-11)
  • Kevin over Angela 3:0 (11-9, 13-11, 12-10)
  • Tod/Kevin over Vidya/Srividhya 3:0 (11-7, 11-4, 11-3)
  • Tod over Angela 3:0 (11-8, 11-9, 11-9)
  • Kevin over Srividhya 3:2 (10-12, 8-11, 11-7, 12-10, 11-6)

Division 2 07/24/11 ICC Trinity vs TopSpin Warriors

(Kenny Tian, Joseph Coorey, Tommy Nguyen, Michael Hsing, Nelson Yu, Wilson Tsao)

ICC Trinity over TopSpin Warriors 3-2

  • Michael over Tommy 3:1 (14-12, 5-11, 11-4, 11-5)
  • Nelson lost to Joseph 0:3 (8-11, 9-11, 13-15)
  • Michael/Nelson over Tommy/Joseph 3:2 (11-6, 9-11, 4-11, 11-7, 11-7)
  • Michael over Kenny 3:1 (5-11, 11-4, 11-7, 11-5)
  • Wilson lost to Koji 1:3 (11-8, 8-11, 7-11, 9-11)

Division 2 7/23/11 Alameda 1 vs ICC 2

(Isabel Chu, Sagar Arun, Krish Avvari, Avishy Schmidt, David Zeng)

Alameda 1 over ICC 2 5-0

  • David over Krish 3:1 (4-11, 11-9, 12-10, 11-6)
  • Avishy over Sagar 3:0 (11-8, 11-5, 11-6)
  • David/Avishy over Krish/Isabel 3:2 (6-11, 6-11, 11-6, 12-10, 11-6)
  • David over Sagar 3:2 (11-9, 9-11, 8-11, 11-9, 14-12)
  • Avishy over Isabel 3:1 (11-9, 11-8, 8-11, 11-7)

Division 3 7/23/11 WSATT Primo vs Dojo Electromax I

(Fernando Chang, Dave Chu, Mark Kent, Henry Kwong, Wei Chen, James Liu, Alan Tang, Andrew Chang)

WSATT Primo over Dojo Electromax I 3-2

  • Dave over Alan 3:1 (13-11, 10-12, 12-10, 11-9)
  • Wei lost to James 1:3 (7-11, 5-11, 11-2, 10-12)
  • Dave/Fernando over Alan/Wen 3:0 (11-6, 11-7, 12-10)
  • Dave lost to James 1:3 (6-11, 6-11, 11-7, 7-11)
  • Fernando over Alan 3:0 (11-9, 11-9, 11-9)

Division 7 07/23/11 WSATT Challengers vs Dojo Thunderbollt

(Eugene Popov, Peter Hsu, Udi Weider,Sam Shamouilzadeh, Andrew Zeng, Jun Feng, Ray Weng, Jim Tebelskis )

WSATT Challengers lost to Dojo Thunderbollt 2-3

  • Udi over Ray 3:0 (11-6, 11-8, 11-6 )
  • Eugene over Jun 3:2 (11-6, 7-11, 11-4, 6-11, 11-3)
  • Udi/Eugene lost to Jim/Anrew 1:3 (12-14, 13-11, 11-13, 4-11)
  • Peter lost to Jim 0:3 ( 16-18, 9-11, 9-11)
  • Sam lost to Andrew 2:3 (11-6, 7-11, 11-6, 8-11, 11-13)

Division 7 - 7/23/2011 WSATT U-Mashers vs Dojo Thunderbolt

(John Xu, Dewei Sun, Jinsong Liu, Mario D'Ortenzio, Andrew Zeng, Jun Feng, Ray Weng, Jim Tebelskis)

WSATT UMashers lost to Dojo Thunderbolt 1-4

  • Dewei over Jim 3:0 (11-8, 11-5, 11-4)
  • John lost to Andrew 0:3 (4-11, 9-11, 6-11)
  • Jinsong/Dewei lost to Andrew/Jun 1:3 (6-11, 4-11, 11-3, 11-13)
  • Dewei lost to Andrew 2:3 (7-11, 11-6, 7-11, 11-3, 7-11)
  • Mario lost to Ray 1:3 (5-11, 12-10, 9-11, 3-11)

Division 5 07/16/11 WSATT Exige vs WSATT Rapids

(Jerry Wang, Gordon Yuan, Ning Song, George Zhao, Frank Chung, Xiaohan Huang, Vincent Huang)

WSATT Exige lost to WSATT Rapids 2-3

  • Ning lost to Xiaohan 2:3 (11-7, 11-6, 13-15, 9-11, 8-11)
  • Gordon over Vincent 3:1 (11-3, 13-11, 13-15, 11-5)
  • George/Gordon lost to Xiaohan/Vincent 2:3 (11-8, 11-5, 8-11, 4-11, 14-16)
  • Jerry over Frank 3:0 (11-7, 11-7, 11-5)
  • George lost to Xiaohan 2:3 (3-11, 11-7, 11-8, 3-11, 9-11)

Division 1 7/24 CTTA vs ICC

(Zhang Di, Ma Chao, Hailong Shen, Anal Kashyap, Zhou Xin, Maggie Tian, Massimo Costantini)

CTTA lost to ICC 1-4

  • Zhang lost to Zhou 1:3 (7-11, 6-11, 11-6, 9-11)
  • Hailong los to Anal 0:3 (9-11, 5-11, 5-11)
  • Zhang/Hailong lost to Zhou/Anal 0:3 (3-11, 8-11, 6-11)
  • Ma lost to Anal 0:3 (2-11, 8-11, 8-11)
  • Hailong over Maggie 3:2 (12-14, 11-5, 9-11, 11-3, 11-7)

Division 4 7/23/11 WCTTA 3 vs Dojo Electromax 2

( Kerry Huang, Anil Ramappa, Lu Yu, Leland Chen, Chiping Zhou)

WCTTA 3 lost to Dojo Electromax 2 2-3

  • Kerry lost to Leland 0:3 (8-11, 9-11, 7-11)
  • Anil over Chiping 3:2 (11-6, 2-11, 11-7, 3-11, 11-8)
  • Anil/Arjun over Leland/Lu 3:2 (5-11, 11-7, 10-12, 12-10, 11-7)
  • Kerry lost to Lu 1:3 (4-11, 8-11, 11-9, 7-11)
  • Anil lost to Leland 2:3 (11-9, 12-10, 9-11, 3-11, 15-17)

Division 5 7/23/11 SFCTTC 2 vs Alameda 2

(Bruant Lin, Jordon Yee, Rok Yu, Kevin Lin, Tod Kaiser)

SFCTTC 2 lost to Alameda 2 1-4

  • Tod lost to Bryant 0:3 (8-11, 8-11, 7-11)
  • Kevin lost to Jordan 0:3 (7-11, 10-12, 4-11)
  • Tod/Kevin lost to Jordan/Bryant 1:3 (9-11, 11-9, 6-11, 9-11)
  • Tod over Rok 3:0 (11-7, 11-4, 11-9)
  • Kevin lost to Bryant 0:3 (6-11, 2-11, 4-11)

Division 7 7/23/2011 TriValley EMC Momentum vs ICC Jokers

(Shruti Prasanna, Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Jason Huang, Joseph Wong)

TriValley EMC Momentum over ICC Jokers 4-1

  • Joseph over Neel 3:0 (11-9, 11-8, 11-9)
  • Jason lost to Mekala 2:3 (11-9, 9-11, 10-12, 11-7, 9-11)
  • Jason/Joseph over Mekala/Shruti 3:1 (11-8, 11-7, 6-11, 11-5)
  • Joseph over Mekala 3:1 (11-7, 10-12, 11-2, 11-9)
  • Jason over Shruti 3:0 (11-7, 11-9, 11-6)

Division 4 07/23/11 ICC The Incredibles vs TopSpin Underspin

(Alam Sha, Mark Johnson, Tarun Tandon, Thy Nham, Tom Ruan, Bruce Liu, Nhu Nguyen, Thomas Duong)

ICC The Incredibles lost to TopSpin Underspin 1-4

  • Mark lost to Tom 2:3 (12-10, 3-11, 11-8, 3-11, 10-12)
  • Tarun lost to Thomas 1:3 (11-13, 9-11, 11-6, 10-12)
  • Bruce/Ken loost to Nhu/Thomas 0:3 (6-11, 6-11, 8-11)
  • Ken lost to Nhu 1:3 (6-11, 11-5, 8-11, 10-12)
  • Alam over Thy 3:0 (11-7, 11-7, 11-5)

Division 4 07/23/11 ICC The Incredibles vs SFCTTC 1

(Alam Sha, Mark Johnson, Tarun Tandon, Thy Nham, Tom Ruan, Bruce Liu, Nhu Nguyen, Thomas Duong)

ICC The Incredibles lost to SFCTTC 1 1-4

  • Ken lost to Stanley 0:3 (7-11, 9-11, 11-13)
  • Tarun over Xiaokun 3:2 (11-6, 9-11, 8-11, 11-9, 7-11)
  • Bruce/Mark lost to Kenny/Terry 0:3 (7-11, 8-11, 9-11)
  • Alam lost to Terry 2:3 (6-11, 10-12, 11-8, 11-9, 8-11)
  • Bruce over Stanley 3:0 (13-11, 11-9, 11-7)

Division 5 07/23/11 ICC 4 vs WSATT Rapiids

(Angela Guan, Hannah Tong, Ishana Deb, Frank Chung, Vincent Huang, Xiaohan Huang)

ICC 4 lost to WSATT Rapids 1-4

  • Hannah lost to Vincent 1:3 (3-11, 12-14, 11-9, 9-11)
  • Angela over Frank 3:0 (11-6, 11-8, 11-6)
  • Angela/Ishana lost to Vincent/Xiaohan 1:3 (11-9, 7-11, 4-11, 8-11)
  • Hannah lost to Frank 1:3 (8-11, 9-11, 11-7, 9-11)
  • Ishana lost to Vincent 1:3 (8-11, 11-6, 9-11, 7-11)

Cadet Division 07/23/11 ICC vs Alameda 1

(Evan Chen, Kailyn Kong, Shreyas Prasanna, Ivy Li, Jia-yu Sung, Ryan Chen, Benjamin Lam, Jason Chan, Scott Fong, Rohan Mannem)

ICC Cadet over Alameda Cadet 1 4-1

  • Rohan over Ryan 3:1 (11-7, 14-12, 9-11, 11-7)
  • Benjamin over Scott 3:2 (11-7, 5-11, 11-6, 9-11, 11-5)
  • Rohan/Benjamin over Kailyn/Kong 3:2 (4-11, 11-8, 11-4, 8-11, 11-8)
  • Trinity lost to Kailyn 0:3 (4-11, 7-11, 4-11)
  • WeeJin over Jason 3:0 (11-7, 11-4, 11-6)

Cadet Division 07/23/11 ICC vs Alameda 2

(Evan Chen, Kailyn Kong, Shreyas Prasanna, Ivy Li, Jia-yu Sung, Ryan Chen, Benjamin Lam, Jason Chan, Scott Fong, Rohan Mannem)

ICC Cadet over Alameda Cadet 2 4-1

  • Aidan lost to Noah 2:3 (6-11, 11-6, 5-11, 11-5, 9-11)
  • Shreyas over Evan 3:0 (11-9, 11-6, 11-8)
  • Shreyas/Trinity over Ean/Shawn 3:0 (11-4, 11-3, 11-9)
  • Aidan over Shawn 3:0 (11-5, 11-7, 11-2)
  • WeeJin over Noah 3:0 (119, 11-3, 11-5)

Division 2 07/17/11 ICC Trinity vs Alameda 1

(David Zhen, Dave Hanson, Pranav Gopal, Wilson Tsao, Nelson Yu, Michael Sung)

ICC Trinity over Alameda 1 4-1

  • Nelson over David 3:1 (11-7, 12-10, 5-11, 11-2)
  • Ming over Pranav 3:0 (11-4, 11-8, 11-6)
  • Michael/Nelson over David/Pranav 3:0 (11-8, 11-4, 11-5)
  • Michael over Pranav 3:2 (11-7, 8-11, 11-9, 9-11, 12-10)
  • Wilson lost to David 2:3 (9-11, 13-11, 10-12, 13-11, 4-11)

Division 5 07/23/11 Dojo Mid vs WSATT Exige

(George Zhao, Gordon Yuan, Ning Song, Michael Shieh, Lu Gao)

Dojo Mid over WSATT Exige 5-0

  • Lu over George 3:0 (11-7, 11-7, 11-6)
  • Michael over Ning 3:0 (11-6, 11-8, 14-12)
  • Lu/Michael over George/Gordon 3:0 (11-5, 11-4, 11-4)
  • Lu over Ning 3:0 (11-2, 11-3, 13-11)
  • Michael over George 3:1 (11-7, 9-11, 13-11, 11-8)

Division 4 07/22/11 SFCTTC 1 vs ICC 3

( Lewis Loyi Wei, Terry Tam, Kenny Mock, Xiaokun Zhang, Stanley Tieu, Omkar Raje, Avinash Nayak)

SFCTTC 1 over ICC 3 4-1

  • Terry over Omkar 3:2 (12-10, 10-12, 11-4, 8-11, 11-9)
  • Stanley over Avinash 3:0 (11-4, 11-8, 11-7)
  • Terry/Kenny over Omkar/Avinash 3:2 (11-6, 7-11, 10-12, 11-6, 11-6)
  • John M. Li lost to Avinash 2:3 (11-6, 11:3, 11-13, 8-11, 4-11)
  • Xiaokun over Omkar 3:0 (11-7, 11-8, 11-9)

Division 4 07/16/11 Dojo Electromax II vs TopSpin Under Spin

(Chiping Zhou, Lenland Chen, Lu Yu, Thomas Duong, Tom Ruan, Thy, Nham, Nhu Nguyen)

Electromax II lost to Under Spin 1-4

  • Lu lost to Tom 0:3 (3-11, 2-11, 7-11)
  • Aaron lost to Thomas 0:3 (12-14, 6-11, 6-11)
  • Chiping/Leland lost to Thomas/Nhu 1:3 (14-16, 9-11, 13-11, 5-11)
  • Leland lost to Thomas 1:3 (3-11, 5-11, 11-6, 7-11)
  • Chiping over Thy 3:1 (11-6, 11-8, 8-11, 11-7)

Division 7 07/16/11 WSATT Challengers vs WSATT Umesher

(Udi Weider, Eugene Popov, Siamak (Sam) Shamouilzadeh,Peter Hsu, Mario D`ortenzio, Jinsong Liu, Dewei Frank Sun)

Challengers lost to Umesher 1-4

  • Eugene over Mario 3:0 (11-5, 11-3, 11-4)
  • Peter lost to Dewei 0:3 (6-11, 5-11, 13-15)
  • Udi/Eugene lost to Jinsong/Dewei 2:3 (8-11, 11-5, 9-11, 11-9, 10-12 )
  • Sam lost to Dewei 1:3 (8-11, 6-11, 11-7, 8-11)
  • Udi lost to Jinsong 0:3 (7-11, 3-11, 8-11)

Division 7 07/16/11 WSATT U-Mashers vs Valley Momentum

(Dewei Sun, Jinsong Liu, Mario D'Ortenzio, Jason Huang, Phong Tran, Joseph Wong)

WSATT UMashers over TriValley Momentum 3-2

  • Jinsong over Jason 3:2 (5-11, 11-6, 11-9, 8-11, 11-8)
  • Dewei over Phong 3:1 (4-11, 11-6, 11-9, 11-9)
  • Jinsong/Dewei over Phong/Joseph 3:1 (11-4, 8-11, 11-4, 11-9)
  • Jinsong lost to Phong 2:3 (6-11, 11-7, 7-11, 11-7, 4-11)
  • Mario lost to Jason 1:3 (11-7, 4-11, 7-11, 5-11)

Division 5 07/16/11 Alameda 2 vs ICC 4

(Angela Guan, Hannah Tong, Ishana Deb, Jordan Yee, Bryant Lin, Rok Yu)

Alameda 2 over ICC 4 5-0

  • Jordan over Angela 3:0 (11-7, 16-14, 13-11)
  • Rok over Ishana 3:2 (13-15, 11-3, 9-11, 11-6, 12-10)
  • Jordan/Bryant over Hannah/Angela 3:2 (11-7, 11-5, 7-11, 8-11, 11-5)
  • Jordan over Ishana 3:0 (11-6, 11-5, 11-7)
  • Bryant over Hannah 3:0 (11-9, 11-8, 11-7)

Division 2 7/17/11 WCTTA 1 vs. ICC GoTTPlayers

( Kanak Jha, Kunal Chodri, Prachi Jha, Wai Wong, Patrick Wu, Michelle Yang)

WCTTA 1 over ICC GoTTPlayers 4-1

  • Kunal lost to Michelle 2:3 (11-13, 7-11, 11-2, 11-7, 5-11)
  • Prachi over Wai 3:2 (5-11, 11-8, 9-11, 11-6, 11-9)
  • Kanak/Kunal over Wai/Michelle 3:0 (11-6, 11-7, 11-3)
  • Kunal over Wai 3:0 (11-6, 12-10, 11-9)
  • Kanak over Patrick 3:0 (11-7, 11-9, 11-9)

Cadet Division 07/16/2011 Alameda B vs Palo Alto A

(Evan Chen, Shawn Fong, Noah Spitz, Alan Chen, James Tang, Ray Yan)

Alameda B lost to Palo Alto A 2-3

  • Noah over Alan 3:0 (11-9, 11-8, 12-10)
  • Evan lost to Ray 0:3 (4-11, 7-11, 9-11)
  • Shawn/Evan lost to Alan/Ray 0:3 (9-11, 14-16, 3-11)
  • Noah over James 3:0 (11-8, 12-10, 11-9)
  • Shawn lost to Ray 0:3 (9-11, 12-14, 2-11)

Cadet Division 07/16/2011 Alameda A vs Palo Alto A

(Ryan Chen, Jason Chan, Kaily Kong, Scott Fong, Alan Chen, Ray Yan, James Tang)

Alameda A over Palo Alto A 5-0

  • Ryan over James 3:1 (7-11, 11-7, 11-8, 11-7)
  • Jason over Alan 3:0 (11-6, 11-3, 11-4)
  • Jason Scott over Alan/James 3:2 (11-6, 13-11, 10-12, 9-11, 12-10)
  • Scott over James 3:0 (11-8, 11-2, 11-4)
  • Kailyn over Ray 3:1 (12-10, 8-11, 11-9, 11-5)

Division 3 7/16/11 WSATT Primo vs TriValley Thunder

(Mark Kent, Dave Chu, Fernando Chang, Wei Chen, Henry Kwong, Horace Cheng, Richard Ma, Wei Chen)

WSATT Primo over TriValley Thunder 4-1

  • Dave lost to Horace 0:3 (5-11, 7-11, 7-11)
  • Wei over Wei 3:1 (11-9, 11-8, 7-11, 11-3)
  • Dave/Fernando over Wei/Richard 3:0 (13-11, 11-9, 12-10)
  • Henry over Richard 3:1 (11-7, 15-13, 12-14, 11-8)
  • Fernando over Horace 3:1 (12-10, 11-13, 11-7, 11-7)

Division 6 07/16/11 SFCTTC 3 vs Foster City Express II

(Kakit Lee, Kelvin Cheng, Danny Catalan, Tom Li, Kent Yu)

SFCTTC 3 over Foster City Express II 3-2

  • Kelvin over Tom 3:1 (11-13, 11-3, 11-5, 11-2)
  • Danny over Kent 3:0 (11-4, 11-5, 11-9)
  • Kakit/Kelvin lost to Tom/Kent 1:3 (11-9, 8-11, 2-11, 8-11)
  • Kakit lost to Tom 0:3 (10-12, 4-11, 6-11)
  • Wayne Lee over Kent 3:0 (11-9, 12-10, 11-9)

Division 2 07/16/11 WCTTA 1 vs. Top Spin Warriors

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Prachi Jha, Koji Higashi, Joseph Coorey, Kenny Tien, Tommy Nguyen)

WCTTA 1 over Top Spin Warriors 4-1

  • Kunal over Joseph 3:1 (6-11, 11-6, 11-7, 11-9)
  • Kanak over Tommy 3:0 (11-2, 11-4, 12-10)
  • Kanak/Prachi lost to Joseph/Tommy 1:3 (8-11, 10-12, 11-6, 7-11)
  • Prachi over Tommy 3:2 (11-8, 12-10, 8-11, 11-13, 15-13)
  • Kanak over Kenny 3:2 (9-11, 11-9, 9-11, 12-10, 11-7)

Division 1 07/17/11 Top Spin vs ICC

(Massimo Costantini, Maggie Tian, Ariel Hsing, Anal Kashyap, Zhou Xin, Troung Tu, Kevin Au, Anh Tuan Nguyen, Barney Reed)

All five matches are online now.


Top Spin defeated by ICC 2-3

  • Truong vs Zhou 0:3 (3-11, 9-11, 7-11)
  • Barney vs Anol 2:3 (8-11, 11-3, 11-8, 5-11, 5-11)
  • Truong/Barney vs Maggie/Ariel 3:1 (11-5, 5-11, 11-3, 11-6)
  • Truong vs Ariel 3:0 (11-8, 11-7, 11-8)
  • Barney vs Zhou 1:3 (11-8, 6-11, 11-13, 8-11)

Division 4 07/15/11 SFCTTC 1 vs ICC Incredibles

(Tarun Tandon and Mark Johnson)
(Gary Fang, Bruce Liu, Kenny Mock, Mark Johnson, Stanley Tieu, Tarun Tandon, Xiaokun Zhang, Wayne Li)
(Outside of the Petrero Hill Club)

SFCTTC1 over ICC Incredibles 3-2

  • Stanley lost to Gary 0:3 (7-11, 8-11, 8-11)
  • Xiaokun lost to Tarun 1:3 (5-11, 12-10, 6-11, 11-13)
  • Kenny/John over Bruce/Mark 3:0 (11-9, 11-5, 11-9)
  • Stanley over Bruce 3:1 (11-9, 9-11, 11-7, 11-8)
  • Xiaokun over Gary 3:1 (11-3, 12-10, 7-11, 13-11)

Division 2 07/16/11 ICC GoTTPlayers vs ICC 2

(Isabel Chu, Sagar Arun, Krishnateja Avvari, Wai Wong, Patrick Wu, Michelle Yang, Barry Or)

ICC GoTTPlayers lost to ICC 2 1-4

  • Patrick lost to Krish 0:3 (9-11, 7-11, 8-11)
  • Michelle over Isabel 3:0 (11-6, 11-8, 11-5)
  • Michelle/Barry lost to Sagar/Krish 1:3 (7-11, 11-8, 6-11, 9-11)
  • Wai lost to Sagar 0:3 (6-11, 8-11, 8-11)
  • Barry lost to Krish 2:3 (11-9, 8-11, 11-7, 811, 12-14)

Division 4 07/16/11 ICC 3 vs WCTTA 3

ICC 3 over WCTTA 3 5-0

  • Avinash over Kerry 3:2 (6-11, 3-11, 12-10, 13-11, 11-8)
  • Opendro over Shawn 3:0 (11-3, 11-6, 11-6)
  • Avinash/Howard over Shawn/Kerry 3:2 (11-6, 11-8, 6-11, 7-11, 11-4)
  • Howard over Shawn 3:1 (12-10, 11-9, 9-11, 12-10)
  • Opendro over Kerry 3:0 (11-, 11-1, 11-6)

Division 7 07/16/11 Dojo Thunderbolt vs ICC Jokers

(Jim Tebelskis, Andrew Zeng, Shruti Prasanna, Mekala Neelakantan, Neel neelakantan, Sameer Ladiwala)

Dojo Thunderbolt over ICC Jokers 3-2

  • Andrew lost to Mekala 0:3 (10-12, 7-11, 11-13)
  • Jim over Shruti 3:1 (11-8, 10-12, 11-7, 11-5)
  • Andrew/Jun over Sameer/Neel 3:1 (11-7, 11-7, 10-12, 11-2)
  • Andrew over Neel 3:0 (11-8, 11-4, 11-3)
  • Jun lost to Sameer 1:3 (7-11, 11-8, 9-11, 6-11)

Division 7 07/16/11 ICC Jokers vs DoJo Thunderbolt

(Neel Neelakantan, Sameer Ladiwala, Shruti Prasanna, Mekala Neelakantan, Ray Weng, Andrew Zeng, Jun Feng, Jim Tebelskis)

ICC Jokers lost to DoJo Thunderbolt 1-4

  • Neel lost to Jim 1:3 (11-7, 8-11, 11-13, 4-11)
  • Shruti over Andrew 3:2 (9-11, 11-7, 10-12, 11-7, 11-9)
  • Neel/Shruti lost to Jim/Andrew 2:3 (6-11, 11-9, 8-11, 1-11)
  • Sameer lost to Andrew 2:3 (5-11, 8-11, 11-7, 11-9, 9-11)
  • Shruti lost to Ray 1:3 (5-11, 6-11, 11-8, 5-11)

Division 6 07/16/11 DoJo iPingPong vs ICC Pips

DoJo iPingPong lost to ICC Pips 2-3

  • Eric lost to Michael L. 0:3 (6-11, 4-11, 6-11)
  • Norm over Steve 3:1 (12-10, 11-5, 7-11, 11-5)
  • Bo/Eric over Michael T./YongQiang 3:2 (1-6, 11-5, 6-11, 9-11, 13-11)
  • Bo lost to michael L. 2:3 (11-9, 9-11, 15-13, 9-11, 8-11)
  • Norm lost to Michael T. 1:3 (11-8, 8-11, 8-11, 9-11)

Division 3 7/13/11 WSATT Primo vs Foster City Express

(Dave Chu, Fernando Chang, Wei Chen, Mark Kent, Yong Hong Pan, Barry Chang, Johnny Wang)

WSATT Primo over Foster City Express 4-1

  • Dave over Johnny 3:1 (11-9, 9-11, 11-4, 11-5)
  • Mark over Yong Hong 3:0 (11-6, 11-7, 20-18)
  • Mark/Fernando over Barry/Yong Hong 3:2 (13-11, 7-11, 11-5, 8-11, 11-6)
  • Dave lost to Yong Hong 2:3 (9-11, 11-6, 11-7, 10-12, 8-11)
  • Mark over Johnny 3:1 (11-6, 8-11, 12-10, 11-6)

Division 5 07/09/11 Alameda 2 vs. Dojo Mid

(David Song, Lu Gao, Bryant Lin, Jordan Yee)

Alameda 2 over Dojo Mid 3-2

  • Jordan lost to Lu 3:1 (13-11, 13-15, 7-11, 11-13)
  • Bryant over David 3:0 (11-7, 11-2, 11-6)
  • Jordan/Bryant over Lu/David 3:0 (11-6, 11-4, 11-8)
  • Jordan over David 3:0 (11-4, 11-5, 11-8)
  • Bryant lost to Lu 2:3 (5-11, 3-11, 11-2, 11-9, 7-11)

Division 3 07/10/2011 Foster City Express vs Dojo Electromax I

(YongHong Pan, Barry Chang, Johnny Wang, Thinh Mac, Alan Tang)

Foster City Express lost to Electromax I 0-5

Johnny lost to Thinh 0:3 (8-11, 7-11, 9-11)
YongHong lost to Alan 1:3 (12-10, 5-11, 9-11, 4-11)
Johnny/Barry lost to Alan/Thinh 1:3 (8-11, 11-6, 8-11, 13-15)
Barry lost to Alan 0:3 (10-12, 8-11, 7-11)
YongHong lost to Thinh 1:3 (6-11, 14-12, 6-11, 8-11)

Division 2 07/09/11 Topspin Warriors vs ICC GoTTPlayers

(Joseph Coorey, Kenny Tien, Han Nguyen, Tommy Nguyen, Michelle Yang, Patrick Wu, Barry Or, Wai Wong)

Topspin Warriors lost to ICC GoTTPlayers 2-3

  • Joseph lost to Patrick 0:3 (6-11, 7-11, 4-11)
  • Tommy over Michelle 3:2 (6-11, 11-7, 12-14, 11-4, 11-9)
  • Han/Tommy lost to Barry/Michelle 1:3 (6-11, 9-11, 11-7, 2-11)
  • Kenny lost to Michelle 0:3 (2-11, 6-11, 8-11)
  • Tommy over Wai 3:1 (7-11, 11-8, 11-6, 11-9)

Division 2 7/9/11 Alameda 1 vs. WCTTA

(Prachi Jha, Kanak Jha, Kunal Chodri, Pranav Gopal, David Zeng)

Alameda 1 lost to WCTTA 2-3

  • Pranav lost to Kanak 0:3 (7-11, 4-11, 8-11)
  • David lost to Prachi 1:3 (11-8, 8-11, 8-11, 10-12)
  • David/Pranav over Prachi/Kunal 3:0 (11-7, 12-10, 12-10)
  • Pranav lost to Kunal 0:3 (6-11, 6-11, 8-11)
  • David over Kanak 3:2 (11-9, 9-11, 11-7 ,9-11, 12-10)

Division 4 07/09/11 ICC Incredibles vs Dojo Electromax II

(Chiping Zhou, Leland Chen, Mark Johnson, Bruce Liu)

ICC Incredibles over Dojo Electromax II 3-2

  • Mark lost to Lu 1:3 (9-11, 13-15, 11-9, 8-11)
  • Bruce lost to Leland 0:3 (5-11, 10-12, 8-11)
  • Bruce/Mark over Leland/Lu 3:2 (11-8, 12-10, 8-11, 6-11, 11-6)
  • Mark over Chiping 3:0 (11-8, 11-8, 12-10)
  • Bruce over Sammy 3:2 (11-2, 11-13, 11-9, 6-11, 14-12)

Division 4 07/09/11 ICC 3 vs TopSpin Underspin

(Nhu Nguyen, Thy Nham, Tom Ruan, Thomas Duong, Opendro Singh, Avinash Nayak, Omkar Raje)

ICC 3 lost to TopSpin Underspin 2-3

  • Opendro over Tom 3:0 (11-7, 11-8, 11-7)
  • Avinash lost to Thomas 1:3 (14-12, 8-11, 8-11, 12-14)
  • Opendro/Omkar lost to Thomas/Nhu 1:3 (9-11, 7-11, 12-10, 3-11)
  • Opendro over Thomas 3:1 (6-11, 11-8, 11-3, 11-7)
  • Omkar lost to Tom 1:3 (6-11, 11-8, 9-11, 5-11)

Divsion 5 07/09/11 ICC 4 vs WSATT Exige

(Ishana Deb, Angela Guan, Hannah Tong, Jerry Wang, Ning Song, Gordon Yuan)

ICC 4 over WSATT Exige 3-2

  • Angela over Ning 3:2 (11-9, 8-11, 11-4, 9-11, 11-9)
  • Hannah over Jerry 3:1 (11-6, 11-4, 7-11, 11-8)
  • Ishana/Hannah lost to Gordon/Jerry 1:3 (11-13, 11-7, 7-11, 4-11)
  • Angela over Gordon 3:2 (8-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-9)
  • Ishana lost to Ning 0:3 (13-15, 4-11, 14-16)

Division 6 06/23/11 Foster City - Express II vs SFCTTC3

(Danny Catalan, Kelvin Chang, Jackie Koyoma, Tim Ma, Kent Yu, Sammy Metobo, Tom Li)

Foster City - Express II Lost to SFCTTC3 2-3

  • Sammy lost to Kelvin 0:3 (5-11, 8-11, 8-11)
  • Jackie lost to Danny 0:3 (6-11, 5-11, 6-11)
  • Kent/Tim lost to Kelvin/Kakit 2:3 (11-9, 9-11, 11-13, 11-6, 9-11)
  • Tom over Kakit 3:1 (11-13, 11-12, 11-7, 11-5)
  • Tim over Danny 3:2 (9-11, 11-6, 11-7, 9-11, 11-9)

Dinision 7 07/02/11 WSATT Challengers vs TriValley Momentum.

(Phong Tran, Joseph Wong, Albert Pinto, Chong Pang, Udi Wieder, Siamak (Sam) Shamouilzadeh, Peter Hsu, Chunfeng Pei)

WSATT Challengers lost to TriValley Momentum 1-4

  • Udi over Albert 3: 0 (11-9, 11-4, 12-10)
  • Sam lost to Phong 1:3 (6-11, 8-11, 11-7, 1-11)
  • Chong/Peter lost to Joseph/ Phong 1:3 (7-11, 11-8, 5-11, 6-11 )
  • Chunfeng lost to Phong 0:3 (3-11, 6-11, 5-11)
  • Eugene lost to Joseph 1:3 (8-11, 7-11, 11-7, 8-11 )

Division 5 7/2/11 SFCTTC 2 vs WSATT Rapids

(Vincent Huang, Xiaohan Huang, Frank Chung, Tod Kaiser, Steve Adams, Kevin Lin)

SFCTTC 2 over WSATT Rapids 4-1

  • Kevin over Vincent 3:0 (11-4, 11-7, 11-6)
  • Steve over Frank 3:2 (11-8, 11-4, 8-11, 8-11, 11-6)
  • Steve/Kevin lost to Vincent/Xiaohan 2:3 (11-13, 12-14, 11-9, 11-7, 8-11)
  • Tod over Frank 3:0 (11-8, 11-2, 11-7)
  • Steve over Vincent 3:0 (11-7, 11-7, 11-6)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com