Division 5 06/29/11 Dojo Mid vs WSATT Rapids

(Lu Gao, Hung-Jen Hung, Michael Shieh, Frank Chung, Vincent Huang, Xiaohan Huang)

Dojo Mid over WSATT Rapids 5-0

  • Hung-Jen over Vincent 3:2 (11-3, 9-11, 11-5, 7-11, 11-8)
  • Michael over Frank 3:0 (11-6, 11-5, 11-8)
  • Hung-Jen/Lu over Vincent/Xiaohan 3:2 (10-12, 3-11, 11-7, 11-6, 11-3)
  • Lu over Xiaohan 3:1 (11-4, 11-7, 8-11, 11-9)
  • Michael over Vincent 3:1 (8-11, 11-7, 11-7, 11-4)

Division 3 06/26/11 Foster City Express vs WCTTA 2

(Barry Chang, Mandeep Bhullar, Johnny Wang, Anthony Chu, Michael Wong, Aditi Chodri, Larry Yang, Nathaniel Chu)

Foster City Express lost to WCTTA 2 2-3

  • Johnny over Aditi 3:2 (4-11, 11-9, 11-4, 5-11, 11-6)
  • Mandeep lost to Larry 0:3 (8-11, 4-11, 7-11)
  • Johnny/Mandeep over Aditi/Anthony 3:1 (11-7, 5-11, 11-6, 11-7)
  • Johnny lost to Larry 0:3 (5-11, 5-11, 10-12)
  • Barry lost to Nathaniel 1:3 (9-11, 8-11, 11-9, 8-11)

Division 4 06/26/11 TopSpin UnderSpin vs. SFTTC 1

( Xiaokun Zhang, Kenny Mock, Stanley Tieu, Wayne Li, John M. Li, Nhu Nguyen, Tom Ruan, Thy Nham, Thomas Duong )

Top Spin UnderSpin lost to SFTTC 1 1-4

  • Thomas lost to Xiaokun 0:3 (10-12, 8-11, 9-11)
  • Tom lost to Stanley 1:4 (8-11, 7-11, 11-9, 8-11)
  • Thomas/Nhu lost to Xiaokun/Kenny 2:3 (9-11, 5-11, 11-8, 12-10, 9-11)
  • Thomas over Stanley 3:0 (11-6, 11-7, 11-1)
  • Tom lost to Kenny 2:3 (9-11, 6-11, 11-7, 18-16, 8-11)

Division 2 06/26/11 ICC Trinity vs ICC Go TT Players

(Nelson Yu, Shing-Li Sung, Ming Zhang, Patrick Wu, Michelle Yang, Barry Or)

ICC Trinity over ICC Go TT Players 4-1

  • Ming over Barry 3:1 (11-1, 9-11,11-7, 11-5)
  • Michael lost to Michelle 1:3 (9-11, 11-9, 5-11, 11-13)
  • Michael/Nelson over Barry/Michelle 3:1 (11-7, 11-5, 8-11, 11-8)
  • Ming over Michelle 3:2 (11-5, 10-12, 12-14, 11-4, 11-4)
  • Nelson over Patrick 3:2 (7-11, 11-9, 11-8, 3-11, 11-5)

Division 3 06/25/2011 Dojo Electromax I vs FosterCity Express

(Wen Huang, James Liu, Alan Tang, Barry Chang, Mandeep Bhullar)

Dojo Electromax I lost to FosterCity Express 2-3

  • Alan lost to Mandeep 1:3 (4-11, 9-11, 11-9, 8-11)
  • Andrew over Barry 3:0 (11-5, 11-4, 11-9)
  • Wen/Alan lost to Barry/Mandeep 2:3 (7-11, 11-9, 11-5, 8-11, 9-11)
  • Wen over Barry 3:2 (9-11, 11-7, 11-9, 9-11, 12-10)
  • Andrew lost to Mandeep 1:3 (11-8, 6-11, 9-11, 8-11)

Division 4 06/25/2011 Dojo Electromax II vs. ICC 3

(Omkar Raje, Opendra Singh, Lu Yu, Leland Chen, Chiping Zhou, Sammy Chu)

Dojo-Electromax II lost to ICC3 2-3

  • ChiPing lost to Opendra 0:3 (7-11, 5-11, 6-11)
  • Sammy over Omkar 3:2 (11-5, 12-10, 5-11, 9-11, 11-4)
  • Leland/Chiping lost to Opendra/Omkar 0:3 (8-11, 9-11, 5-11)
  • Leland over Omkar 3:1 (11-7, 11-8, 7-11, 11-6)
  • Lu lost to Opendra 0:3 (7-11, 8-11, 6-11)

Division 5 6/25/11 SFCTTC 2 vs DoJo Mid

(Gao Lu, Michael Shieh, Lindsey Simon, Kevin Lin, Tod Kaiser)

SFCTTC 2 lost to DoJo Mid 1-4

  • Tod over Michael 3:2 (4-11, 13-11, 11-7, 6-11, 11-9)
  • Lindsey lost to Gao 1:3 (8-11, 9-11, 14-12, 14-16)
  • Tod/Kevin lost to Hungjen/Gao 0:3 (9-11, 4-11, 4-11)
  • Tod lost to Gao 1:3 (5-11, 11-6, 7-11, 9-11)
  • Kevin lost to Michael 1:3 (7-11, 12-10, 8-11, 6-11)

Division 7 06/25/11 Tri-Valley EMC Momentum vs. WSATT U Marshers

(John Xu, Mario D'Ortenzio, Jinsong Liu, Dewei Sun, Phong Tran, Joseph Wong, Jason Huang)

Tri-Valley EMC Momentum over WSATT U Marshers 4-1

  • Phong over John 3:0 (11-3, 11-2, 11-7)
  • Jason over Jinsong 3:1 (11-9, 11-6, 7-11, 11-9)
  • Joseph/Phong over Dewei/Mario 3:1 (8-11, 11-7, 11-8, 11-9)
  • Joseph over Mario 3:2 (10-12, 11-9, 9-11, 13-11, 11-4)
  • Jason lost to John 2:3 (12-10, 4-11, 11-7, 9-11, 5-11)

Division 6 06/25/2011 Alameda 3 vs. SFCTTC 3

(Nancy Zhou, Preston So, Joe Li, Ryan Chen, Kenny Schang, Kelvin Cheng, Paul Pan)

Alameda 3 lost to SFCTTC 3 1-4

  • Kenny over Kelvin 3:1 (10-12, 11-9, 11-4, 11-6)
  • Preston lost to Paul 2:3 (12-10, 7-11, 11-5, 9-11, 2-11)
  • Preston/Nancy lost to Kelvin/Paul 0:3 (9-11, 13-15, 10-12)
  • Kenny lost to Paul 2:3 (12-10, 7-11, 11-8, 14-16, 6-11)
  • Nancy lost to Kelvin 0:3 (9-11, 6-11, 8-11)

Division 6 06/25/2011 Alameda 3 vs. ICC Pips

(Nancy Zhou, Preston So, Kenny Schang, Ryan Chen, Joe Li, Kang Sheng Hsu, Runtai Chen, Michael Tian)

Alameda 3 over ICC Pips 3-2

  • Kenny over Kang 3:0 (11-9, 11-4, 11-9)
  • Nancy over Steve 3:1 (11-5, 11-8, 10-12, 12-10)
  • Kenny/Nancy over Michael/Steve 3:2 (13-11, 2-11, 7-11, 11-9, 11-6)
  • Joe lost to Michael 0:3 (2-11, 1-11, 8-11)
  • Ryan lost to Runtai 0:3 (6-11, 12-14, 8-11)

Division 4 06/25/11 ICC The Incredibles vs WCTTA 3

(Alam Sha, Tarun Tandon, Diane Jiang, Bruce Liu, Sean Chang, Gary Fang, Arjun Desai)
(Tarun coached Ken Lin during the match)

ICC The Incredibles lost to WCTTA 3 2-3

  • Gary lost to Arjun 1:3 (13-11, 16-18, 6-11, 2-11)
  • Ken over Diane 3:1 (11-7, 15-13, 10-12, 11-9)
  • Bruce/Gary over Arjun/Shawn 3:1 (14-16, 11-7, 11-8, 15-13)
  • Tarun lost to Diane 0:3 (3-11, 9-11, 4-11)
  • Ken lost to Shawn 1:3 (11-8, 11-13, 6-11, 8-11)

Division 3 06/19/11 WCTTA 3 vs WSATT Primo

(Aditi Chodri, Anthony Chu, Larry Yang, Nathaniel Chu, Mark Kent, Wei Chen, Fernando Chang, Henry Kwong)

WCTTA 3 over WSATT Primo 3-2

  • Aditi over Fernando 3:2 (11-13, 12-10, 9-11, 11-4, 11-8)
  • Larry over Wei 3:1 (11-5, 11-8, 6-11, 11-9)
  • Aditi/Anthony lost to Fernando/Mark 2:3 (11-3, 8-11, 11-6, 6-11, 8-11)
  • Nathaniel lost to Wei 2-3 (5-11, 11-9, 7-11, 17-15, 8-11)
  • Larry over Fernando 3:1 (11-8, 4-11, 11-5, 11-8)

Division 5 06/19/11 WSATT Rapids vs Dojo Mid

(Xiaohan Huang, Howard Shi, Nagaraj Shyam, Michael Shieh, Lu Gao)

WSATT Rapids lost to Dojo Mid 1-4

  • Howard lost to Michael 1:3 (9-11, 11-5, 6-11, 12-14)
  • Xiaohan lost to Nagaraj 0:3 (5-11, 8-11, 10-12)
  • Xiaohan/Howard over Lu/Nagaraj 3:1 (13-11, 7-11, 13-11, 11-3)
  • Xiaohan lost to Michael 0:3 (11-13, 6-11, 4-11)
  • Howard lost to Lu 2:3 (13-11, 8-11, 11-8, 9-11, 9-11)

Division 2 6/18/11 Alameda 1 vs topspin Warriors

( David Zeng, Pranav Gopal, Joseph Coorey, Koji Higashi)

Alameda over Topspin Warriors 3-2

  • Pranav lost to Tommy 2:3 (8-11, 9-11, 11-9, 11-7, 9-11)
  • David lost to Joseph 0:3 (9-11, 4-11, 13-15)
  • David/Pranav over Tommy/Joseph 3:2 (7-11, 11-7, 4-11, 11-6, 13-11)
  • Avishy over Joseph 3:0 (11-6, 11-5 , 17-15)
  • David over Tommy 3:2 (10-12, 11-8, 11-9, 8-11, 11-5)

Division 4 06/18/11 WCTTA 3 vs Top Spin Under Spin

(Thy Nham, Tom Ruan, Thomas Duong, Nhu Ngyuen, Anil Ramappa, Arjun Desai, Kerry Huang)

WCTTA 3 lost to Top Spin Under Spin 1-4

  • Arjun over Tom 3:0 (11-8, 11-9, 11-9)
  • Anil lost to Thomas 0:3 (7-11, 8-11, 3-11)
  • Anil/Kerry lost to Nhu/Thomas 0:3 (10-12, 7-11, 7-11)
  • Arjun lost to Thomas 2:3 (4-11, 11-8, 7-11, 11-5, 7-11)
  • Kerry lost to Thy 2:3 (14-16, 11-7, 11-7, 8-11, 13-15)

Division 6 06/18/11 Dojo iPingPong vs Alameda 3

Dojo iPingpong lost to Alameda 3 1-4

  • Bo lost to Kenny 0:3 (1-11, 10-12, 4-11)
  • Cody lost to Preston 2:3 (11-8, 11-5, 10-12, 5-11, 13-15)
  • Bo/Norm lost to Kenny/Nancy 1:3 (9-11, 8-11, 11-4, 7-11)
  • Eric lost to Joe 1:3 (12-10, 9-11, 3-11, 10-12)
  • Norm over Ryan 3:0 (11-5, 19-17, 11-9)

Division 4 6/17/11 SFCTTC 1 vs Dojo Electromax II

(Terry Tam, Stanley Tieu, Xiaokun Zhamg, Kenny Mock, Lu Yu, Chiping Zhou, Sammy Chu)

SFCTTC 1 over Electromax II 3-2

  • Stanley over Lu 3:2 (11-6, 10-11, 6-11, 11-2, 11-7)
  • Xiao over Sammy 3:0 (11-3, 11-6, 11-6)
  • Terry/Kenny over Chiping/Sanny 3:2 (11-13, 18-16, 11-13, 11-8, 11-8)
  • Waynei lost to Chiping 0:3 (7-11, 9-11, 6-11)
  • John lost to Lu 1:3 (4-11, 7-11, 11-9, 10-12)

Division 6 06/18/11 ICC Pips vs Alameda 3

(yan Chen, Kenny Schang, Preston So, Joe Li, Nancy Zhou, Runtai Chen, Steve Zhang, Michael Tian, KangSheng Hsu)

ICC Pips lost to Alameda 3 2-3

  • RunTai lost to Kenny 1:3 (5-11, 2-11, 11-8, 6-11)
  • Michael lost to Nancy 2:3 (11-3, 9-11, 9-11, 11-8, 7-11)
  • KangSheng/Steve over Kenny/Nancy 3:0 (11-9, 11-9, 14-12)
  • Steve over Joe 3:0 (11-4, 11-3, 13-11)
  • KangSheng lost to Preston 0:3 (10-12, 6-11, 11-12)

Division 2 03/18/11 ICC Trinity vs ICC 2

(Tzy-yin Li, Shing-Li Sung, Nelson Yu, Isabel Chu, Arun Sagar, Shivi Kumar, Krish Avvari)

ICC Trinity lost to ICC 2 1-4

  • Nelson lost to Shivansh 0:3 (8-11, 7-11, 9-11)
  • ShingLi over Aashay 3:1 (7-11, 11-6, 11-9, 11-4)
  • Shingli/TzuYing lost to Shivansh/Isabel 2:3 (11-9, 10-12, 11-4, 5-11, 6-11)
  • Nelson lost to Krish 2:3 (15-13, 12-14, 12-10, 5-11, 6-11)
  • TzuYing lost to Sagar 1:3 (9-11, 8-11, 11-9, 6-11)

Division 4 06/18/11 ICC 3 vs ICC Incredibles

ICC 3 over ICC Incredibles 3:2

  • Opendro over Bruce 3:0 (11-9, 11-7, 11-6)
  • Howard over Mark 3:2 (11-9, 10-12, 11-9, 9-11, 11-5)
  • Howard/Omkar over Bruce/Mark 3:1 (11-6, 11-5, 7-11, 11-9)
  • Omkar lost to Ken 2:3 (11-7, 6-11, 4-11, 11-7, 4-11)
  • Howard lost to Bruce 0:3 (8-11, 3-11, 3-11)

Division 5 06/18/11 ICC 4 vs Dojo Mid

(Vidya pingali, Angela Guan, Hannah Tong, Srividhya Shanker, Michael Shieh, Lu Gao)

ICC 4 lost to Dojo Mid 0-5

  • Angela lost to Michael 2:3 (6-11, 7-11, 11-9, 11-9, 15-17)
  • Srividhya lost to Lu 0:3 (1-11, 5-11, 1-11)
  • Hannah/Vidya lost to Lu/Michael 1:3 (11-8, 8-11, 5-11, 8-11)
  • Angela lost to Lu 0:3 (6-11, 3-11, 4-11)
  • Hannah lost to Michael 13 (10-12, 11-9, 13-15, 8-11)

Division 5 06/17/11 WSATT Exige vs SFTTC II

(Todd Kaiser, Kevin Lee, Gordon Yuan, Dell Chen, George Zhao)

WSATT Exige Over SFTTC II 3-2

  • George lost to Todd 0:3 ( 4-11, 2-11, 9-11)
  • Dell over defaul 3:0
  • Gordon/George over Todd/default 3:0
  • Gordon lost to Todd 1-3 (6-11, 7-11, 16-14, 6-11)
  • George over default 3:0

Division 2 06/12/11 Topspin Warriors vs ICC Trinity

(Koji Higashi, Han Nguyen, Shingli Sung, Tzu-Ying Li, Ming Zhang)

Topspin Warriors lost to ICC Trinity 1-4

  • Tommy over Ming 3:0 (11-6, 11-9, 11-9)
  • Koji lost to Shingli 1-3 (11-7, 6-11, 9-11, 8-11)
  • Koji/Joseph lost to Shingli/Tzu-Ying 1:3 (6-11, 8-11, 11-7, 5-11)
  • Tommy lost to Shingli 1:3 (5-11, 4-11, 11-9, 9-11)
  • Joseph lost to Ming 1-3 (7-11, 11-8, 3-11, 9-11)

Division 2 06/11/11 Topspin Warriors vs Alameda 1

(David Zeng, Pranav Gopal, Koji Higashi, Han Nguyen )

Topspin Warriors lost to WCTTA 2-3

  • Koji lost to David 0:3 (8-11, 9-11, 8-11)
  • Joseph lost to Pranav 2:3 (11-6, 10-12, 13-15, 11-7, 6-11)
  • Koji/Joseph over David/Dave 3:0 (11-6, 11-7, 11-7)
  • Tommy lost to Pranav 1:3 (7-11, 4-11, 11-9, 8-11)
  • Douglas over Dave 3:0 (11-8, 11-5, 13-11)

Division 3 6/11/11 Tri Valley Thunder vs. WCTTA 2

(Nathaniel, Chu, Larry Yang, Aditi Chodri, Anthony Chu, Horace Cheng, Zihui Wang, Richard Ma )

Tri Valley Thunder lost to WSATT Primo 1-4

  • Horace lost to Aditi 2:3 (11-5, 7-11, 11-8, 7-11, 9-11)
  • Richard lost to Larry 1:3 (6-11, 11-6, 9-11, 9-11)
  • Richard/Zihui lost to Nathaniel/Aditi 2:3 (11-4, 11-8, 6-11, 7-11, 6-11)
  • Zihui over Anthony 3:1 (11-2, 12-10, 9-11, 11-7)
  • Richard lost to Nathaniel 0:3 (10-12, 6-11, 9-11)

Division 5 06/11/11 WSATT Rapids vs WSATT Exige

(George Zhao, Jerry Wang, Gordon Yuan , Xiaohan Huang, Vincent Huang,
Yangui Tao)

WSATT Rapids lost to Exige 2-3

  • Vincent lost to Gordon 0:3 (7-11, 8-11, 4-11)
  • Xiaohan over Jerry 3:0 (11-7, 11-7, 11-8)
  • Xiaohan/Vincent lost to Gordon/George 1:3 (11-8, 5-11, 9-11, 8-11)
  • Frank lost to Jerry 0:3 (3-11, 8-11, 5-11)
  • Xiaohan over Gordon 3:0 (11-9, 11-1, 11-9)

Division 3 05/21/2011 Dojo Electromax I vs WCTTA 2

(Nathaniel Chu, Anthony Chu, Alan Tang, Wen Huang, Mac Thinh, Andrew Chang)

Dojo Electromax I over WCTTA 2 5-0

  • Wen over Anthony 3:2 (11-5, 11-7, 5-11, 8-11, 11-8)
  • Mac over Nathaniel 3:1 (8-11, 11-4, 11-9, 11-6)
  • Wen/Alan over Anthony/Nathaniel 3:1 (3-11, 11-6, 11-5, 11-4)
  • Alan over Nathaniel 3:0 (11-9, 11-7, 11-9)
  • Mac over Anthony 3:0 (11-3, 11-6, 11-9)

Division 7 06/11/2011 Dojo Thunderbolt vs WSATT Challengers

(Sam Shamulizadeh, Udi Wieder, Eugene Popov, Peter Hsu, Chunfeng Pei, Andrew Zeng, Jun Feng, Jim Tebelskis, Jay Huang)

Pingpong Dojo Thunderbolt over WSATT Challengers 3-2

  • Andrew over Eugene 3:0 (11-6, 11-6, 11-6)
  • Jun over U di 3:2 (4-11, 11-7, 10-12, 11-6, 11-4)
  • Jay/Jun lost to ChunFeng/Eugene 2:3 (6-11, 11-6, 6-11, 11-7, 10-12)
  • Jay over Peter 3:0 (11-4, 11-2, 11-4)
  • Jim lost to Sam 1:3 (5-11, 11-8, 11-13, 7-11)

Division 2 06/12/11 ICC 2 vs WCTTA 1

(Isabel Chu, Shivansh Kumar, Aashay Patel, Krish Avvari, Aarsh Shah, Kunal Chodri, Kanak Jha, Prachi Jha)

2CC 2 over WCTTA 1 4-1

  • Aashay lost to Kunal 2:3 (8-11, 7-11, 11-6, 14-12, 9-11)
  • Shivansh over Prachi 3:0 (11-7, 11-6, 11-6)
  • Aashay/Shivansh over Kanak/Kunal 3:0 (11-9, 11-5, 11-9)
  • Krish over Aarsh 3:2 (11-9, 11-9, 10-12, 6-11, 11-8)
  • Isabel over Prachi 3:0 (11-8, 11-8, 11-7)

Division 4 06/12/11 UnderSpin vs. Electromax II

( Leland Chen, Sammy Chu, Aaron Wong, Lu Yu, Tom Ruan, Nhu Nguyen, Thomas Duong, Thy Nham )

UnderSpin over Electromax II 5-0

  • Tom over Aaron 3:0 (12-10, 11-8 ,11-5)
  • Thomas over Lu 3:0 (11-3 ,11-5, 11-7)
  • Thomas/Nhu over Leland/Lu 3:2 (11-7, 8-11, 11-4, 13-15, 11-7)
  • Tom over Sammy 3:0 (11-9, 11-9, 11-9)
  • Thy over Leland 3:2 (8-11, 11-8, 8-11, 12-10, 12-10)

Divison 2 6/11/11 WCTTA 1 vs Alameda 1

( Prachi Jha, David Zeng,Kanak Jha, Pranav Gopal, Aarsh Shah)

WCTTA 1 lost to Alameda 1 2-3

  • Prachi over David 3:2 (12-10, 10-12, 5-11, 11-6, 11-7)
  • Kanak over Pranav 3:1 (11-6, 7-11, 11-9, 11-8)
  • Kanak/Aarsh lost to David/Pranav 0:3 (4-11, 6-11, 6-11)
  • Prachi lost to Pranav 1:3 (5-11, 11-4, 6-11, 10-12)
  • Aarsh lost to David 2:3 (11-1, 9-11, 11-9, 10-12, 8-11)

Division 2 06/11/2011 ICC 2 vs ICC GoTTplayers

(Shivansh Kumar, Krish Avvari, Isabel Chu, Cheong Tse, Wai Wong, Michelle Yang, Barry Or)

ICC 2 over ICC GoTTplayers 4-1

  • Shivansh over Michelle 3:1 (6-11, 11-6, 11-6, 11-9)
  • Krish over Cheong 3:1 (11-8, 11-9, 7-11, 11-7)
  • Shrivansh/Isabel over Barry/Michelle 3:2 (11-13, 6-11, 11-8, 11-8, 11-7)
  • Isabel over Wai 3:2 (11-5, 10-12, 4-11, 11-9, 11-8)
  • Krish lost to Michelle 2:3 (11-8, 7-11, 6-11, 14-12, 7-11)

Divison 4 6/11/11 WCTTA 3 vs. ICC 3

( Anil Ramappa, Shawn Chang, Arjun Desai, Opendra Singh, Howard Tong, Omkar Raje)

WCTTA 3 lost to ICC 3 2-3

  • Shawn lost to Opendra 0:3 (5-11, 7-11, 5-11)
  • Arjun over Howard 3:2 (6-11, 11-6, 11-5, 7-11, 11-8)
  • Arjun/Anil over Howard/Omkar 3:1 (11-8, 11-6, 8-11, 11-6)
  • Shawn lost to Omkar 1:3 (4-11, 11-6, 6-11, 7-11)
  • Anil lost to Opendra 1:3 (2-11, 8-11, 11-7, 9-11)

Division 5 06/11/11 ICC 4 vs Alameda 2

ICC 4 lost to Alameda 2 1-4

  • Hannah lost to Jordan 1:3 (12-10, 3-11, 4-11, 9-11)
  • Vidya lost to Bryant 0:3 (9-11, 3-11, 8-11)
  • Hannah/Angela lost to Jordan/Bryant 0:3 (10-12, 4-11, 8-11)
  • Ishana over Peter 3:1 (11-7, 6-11, 11-6, 11-8)
  • Vidya lost to Rok 1:3 (6-11, 11-8, 6-11, 5-11)

Division 6 06/11/11 ICC Pips vs. Foster City - Express II

(Kent Yu, Sammy Metobo, Jackie Koyama, Casey Cheng, Tom Li, Tim Ma, Steve Zhang, Runtai Chen, Kang Hsu, Michael Tian)

ICC Pips Over Foster City - Express II 5-0

  • Steve over Sammy 3:0 (11-5, 11-4, 11-6)
  • Runtai over Jackie 3:0 (11-5, 11-9, 11-9)
  • Michael/Steve over Tom/Tim 3:2 (10-12, 11-9, 8-11, 11-8, 11-6)
  • Kang over Casey 3:0 (11-7, 11-6, 11-2)
  • Michael over Kent 3:0 (11-1, 11-6, 11-5)

Division 6 06/11/11 Dojo iPingPong vs Foster City 2

(Kent Yu, Casey Cheng, Sammy Metobo, Tom Li, Jackie Koyama , Tim Ma , Eric Mao, Cody Kang, Norm Zhou


Dojo iPingPong over Foster City 2 3-2
  • Cody over Kent 3:0 (11-3, 11-1, 11-9)
  • Eric over Sammy 3:1 (11-8, 9-11, 11-9, 11-5)
  • Cocy/Norm lost to Tom/Tim 2:3 (20-22, 11-5, 8-11, 7-11)
  • Norm over Jackie 3:2 (11-7, 5-11, 7-11, 11-4, 11-9)
  • Eric lost to Casy 2:3 (11-8, 12-10, 8-11, 4-11, 11-13)

Division 7 06/11/11 ICC Jokers vs WSATT Challengers

(Shruti Prasanna, Neel Neelakantan,

ICC Jokers lost to WSATT Challengers 2-3

  • Shruti lost to Eugene 3:0 (12-14, 10-12, 3-11)
  • Neel lost to Chunfeng 2:3 (11-6, 11-9, 9-11, 6-11, 8-11)
  • Sameer/Shruti lost to Sam/Eigene 1:3 (7-11, 6-11, 11-9, 7-11)
  • Neel over Peter 3:0 (11-8, 11-7, 11-8)
  • Sameer over Chunfeng 3:0 (11-7, 11-7, 11-9)

Division 4 05/22/11 UnderSpin vs. The Incredibles

( Loc Tran, Thy Nham, Nhu Nguyen, Thomas Duong, Tom Ruan, Mark Johnson, Alam Sha, Ken Lin )

UnderSpin over The Incredibles 4-1

  • Tom over Alam 3:0 (11-4, 12-10, 12-10)
  • Loc over Ken 3:0 (11-6, 11-6, 11-9)
  • Thomas/Nhu over Mark/Tarun 3:1 (12-10, 11-7, 8-11, 11-6)
  • Thy lost to Tarun 0:3 (6-11, 9-11, 8-11)
  • Nhu over Alam 3:0 (11-4, 11-5, 12-10)

Division 5 6/04/11 WSATT Exige vs. Dojo Mid

(Alex Zhang, Hungjen Hung, David Song, Dell Chen, Jerry Wang, Gordon Yuan, George Zhao)

WSATT Exige over Dojo Mid 4-1

  • George over Hungjen 3:2 (10-12, 11-4, 11-6, 5-11, 12-10 )
  • Jerry over David 3:1 (11-8, 11-5, 9-11, 11-8)
  • Dell/Jerry lost to Alex/HungJen 1:3 (11-6, 12-14, 5-11, 12-14)
  • George over David 3:0 (11-6, 11-5, 11-8)
  • Gordon over Alex 3:2 (11-9, 13-15, 11-8, 8-11, 11-9)

Division 6 05/27/11 ICC Pips vs Dojo iPingPong

(Eric Mao, Norm Zhou, Bo Tian, Runtai Chen, Steve Zhang, Kang Hsu, Michael Tian, Michael Liu)

ICC - Pips Over Dojo - iPingpong 5-0

  • Michael L. over Bo 3:1 (11-5, 6-11, 11-3, 11-6)
  • Runtai over Norm 3:0 (11-9, 11-4, 11-7)
  • Michael T./Steve over Bo/Eric 3:2 (11-6, 9-11, 11-7, 5-11, 14-12)
  • Michael T. over Norm 3:1 (11-4, 6-11, 11-7, 13-11)
  • Kang over Eric 3:0 (11-6, 11-5, 11-1)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com