Division 3 05/26/11 FosterCity Express vs TriValley Thunder

(Yonghong Pan, Barry Chang, Johnny Wang, Mandeep Bhullar, Richard Ma, Horace Cheng, Zihui Wang)

Foster City Express over Tri-Valley Thunder 3-2

  • Yonghong lost to Zihui 2:3 (14-12, 6-11, 5-11, 11-9, 6-11)
  • Mandeep over Horace 3:1 (17-19, 11-9, 11-8, 12-10)
  • Mandeep/Johnny lost to Richard/Horace 1:3 (5-11, 6-11, 11-8, 5-11)
  • Johnny over Horace 3:1 (11-5, 5-11, 12-10, 11-7)
  • Barry over Richard 3:2 (11-7, 11-4, 7-11, 12-14, 11-9)

Division 3 5/22/2011 WCTTA 2 vs. Foster City Express

(Aditi Chodri, Larry Yang, Michael R. Wong, Johnny Wang, Barry Chang, Mandeep Bhullar)

WCTTA 2 over Foster City-Express 4-1

  • Michael over Johnny 3:0 (11-7, 11-6, 11-8)
  • Aditi over Barry 3:2 (11-6, 6-11, 7-11, 11-7, 11-7)
  • Michael/Larry lost to Mandeep/Johnny 0:3 (6-11, 4-11, 8-11)
  • Larry over Mandeep 3:1 (11-8, 11-6, 11-13, 11-7)
  • Aditi over Johnny 3:1 (11-7, 11-8, 6-11, 11-6)

Division 6 05/22/11 Foster City Express II vs. ICC Pips

(Kent Yu, Casey Cheng, Jackie Koyama, Sammy Metobo, Tim Ma, Steve Zhang, Runtai Chen, Kang Hsu, Michael Tian)

Foster City - Express II Lost to ICC Pips 2-3

  • Sammy over Kang 3:0 (11-8, 11-9, 11-8)
  • Jackie lost to Steve 1:3 (10-12, 6-11, 13-11, 9-11)
  • Kent/Tim over Michael/Runtai 3:1 (10-12, 11-6, 11-6, 11-9)
  • Tim lost to Michael 0:3 (12-14, 6-11, 6-11)
  • Casey lost to Runtai 2:3 (9-11, 8-11, 12-10, 11-7, 6-11)

Division 1 5/21/11 Palo Alto Top Team vs. CTTA

(Ma Chao, Shen Hailong, Guo Xi, Liu Xibo, Brian Chen, Tibor Bednar)

Palo Alto Team 1 lost to CTTA 1-4

  • Brian lost to Hailong 0:3 (3-11, 5-11, 4-11)
  • Xibo over Ma 3:1 (7-11, 11-4, 11-8, 15-13)
  • Xibo/Guo lost to Hailong/Jiaqi 1:3 (9-11, 11-9, 8-11, 7-11)
  • Xibo lost to Jiaqi 0:3 (8-11, 14-16, 5-11)
  • Tibor lost to Hailong 2:3 (9-11, 5-11, 12-10, 12-10, 4-11)

Division 2 5/21/11 Alameda 1 vs. ICC Trinity

(Shingli Sung, Ming Zhang, Avishy Schmidt, Dave Hanson, Pranav Gopal)

Alameda over ICC Trinity 3-2

  • Pranav lost to Ming 2:3 (9-11, 11-9, 6-11- 11-8, 6-11)
  • Avi over Shingli 3:1 (9-11, 11-7, 11-9, 11-8)
  • Avi/Pranav over Ming/Shingli 3:1 (4-11, 11-8, 11-6, 11-8)
  • Pranav lost to Shingli 0:3 (5-11, 9-11, 5-11)
  • Avi over Ming 3:0 (11-8, 12-10,11-9)

Division 2 05/21/11 WCTTA 1 vs ICC 2

(Aarsh Shah, Kunal Chodri, Kanak Jha, Prachi Jha, Aashay Patel, Shivi Kumar, Arun Sagar, Krish Avvari)

WCTTA 1 lost to ICC 2 2-3

  • Aarsh over Aashay 3:2 (9-11, 11-7, 10-12, 11-6, 13-11)
  • Prachi over Krish 3:1 (11-6, 11-9, 11-13, 11-8)
  • Kanal/Kunal lost to Shivi/Aashay 2:3 (10-12, 11-7, 11-8, 9-11, 5-11)
  • Aarsh lost to Krish 2:3 (10-12, 9-11, 11-7, 11-5, 6-11)
  • Prachi lost to Shivi 2:3 (7-11, 11-8, 9-11, 11-8, 8-11)

Division 2 05/21/11 ICC GoTTPlayers vs Topspin Warriors

(Han Nguyen, Kenny Tien, Tommy Nguyen, Patrick Wu, Michelle Yang, Barry Or, Wai Wong)

ICC GoTTPlaers over Topspin Warriors 4-1

  • Patrick over Tommy 3:0 (14-12, 11-7, 11-4)
  • Wai over Kenny 3:1 (11-7, 6-11, 11-5, 11-6)
  • Barry/Michelle over Tommy/Kenny 3:1 (2-11, 11-7, 11-7, 11-6)
  • Barry lost to Kenny 0:3 (5-11, 8*11, 16-18)
  • Michelle over Han 3:0 (11-6, 11-7, 11-6)

Division 3 5/21/11 TriValley Thunder vs. WSATT Primo

(Ping Wang, Richard Ma, Wei Chen, Cheng Qu, Wei Chen, Fernando Chang, Henry Kwong)

TriValley Thunder lost to WSATT Primo 2-3

  • Cheng over Henry 3:0 (11-5, 11-9, 11-7)
  • Wei lost to Fernando 0:3 (3-11, 10-12, 8-11)
  • Richard/Cheng lost to Fernando/Henry 2:3 (11-8, 10-12, 11-7, 12-14, 10-12)
  • Cheng over Fernando 3:2 (5-11, 10-12, 11-7, 11-8, 11-8)
  • Wei lost to Wei 1:3 (8-11, 8-11, 11-3, 7-11)

Division 4 05/21/2011 Dojo-Electromax II vs. WCTTA 3

(Diane Jiang, Kerry Huang, Anil Ramappa, Sammy Chu, Maolin Zhao, Chiping Zhou, Leland Chen)

Dojo-Electromax II over WCTTA 3-2

  • ChiPing over Kerry 3:0 (12-10, 11-5, 11-7)
  • MaoLin lost Diane 2:3 (9-11, 5-11, 11-6, 11-6, 9-11)
  • Leland/Lu over Anil/Kerry 3:2 (11-4, 20-18, 8-11, 8-11, 11-3)
  • Leland over Diane 3:1 (3-11, 11-9, 11-8, 11-7)
  • Sammy lost Anil 1:3 (12-14, 12-10, 9-11, 6-11)

Division 5 5/21/2011 Alameda 2 vs. SFTTC 2

(Bryant Lin, Peter Chung, Jordan Yee, Kit Chan, Rok Yu, Tod Kaiser, Lindsey Simon, Kevin Lin)

Alameda 2 over SFTTC 2 5-0

  • Jordan over Tod 3:1 (11-7, 11-3, 8-11, 11-4)
  • Bryant over Lindsey 3:1 (8-11, 11-5, 11-7, 11-9)
  • Jordan/Bryant over Tod/Kevin 3:0 (11-4, 11-5, 11-9)
  • Rok over Lindsey 3:0 (14-12, 11-3, 11-9)
  • Kit over Kevin 3:2 (11-8, 6-11, 11-5, 9-11, 11-5)

Division 6 05/21/2011 Alameda 3 vs. Dojo iPingPong

(Ryan Chen, Joe Li, Preston So, Kenny Schang, Eric Mao, Bo Tian, Norm Zhou)

Alameda 3 lost to Dojo iPingPong 2-3

  • Preston lost to Eric 2:3 (4-11, 6-11, 11-4, 15-13, 8-11)
  • Ryan lost to Bo 0:3 (10-12, 6-11, 10-12)
  • Kenny/Joe over Norm/Eric 3:1 (6-11, 11-9, 11-6, 11-5)
  • Joe lost to Norm 0:3 (9-11, 3-11, 6-11)
  • Kenny over Bo 3:1 (11-6, 7-11, 11-7, 11-5)

Cadet Division 5/21/11 Palo Alto Cadet B vs. ICC Cadet

(Nofil Amer, Tony Liu, Brian McElvain, Wee Jin Koh, Jia-Yu Sung, Rohan Mannem, Shreyas Prasanna, Aiden Meredith, Benjamin Lam)


Palo Alto Cadet B lost to ICC Cadet 0-5
  • Brian lost to Rohan 1:3 ( 11-4, 7-11, 11-13, 5-11)
  • Nofil lost to Aiden 0:3 (6-11, 6-11, 2-11)
  • Brian/Tony lost to Trinity/Shreyas 2:3 (11-8, 11-7, 8-11, 5-11, 7-11)
  • Tony lost to Aiden 0:3 (3-11, 4-11, 1-11)
  • Brian lost to Trinity 1:3 (6-11, 3-11, 12-10, 6-11)


Cadet Division 5/21/11- Palo Alto Cadet A vs. ICC

(James Tang, Raymond Yan, Alan Chen, Kendall Choy, Anika Tse, Jia-Yu Sung, Wee-Jin Koh, Rohan Mannem, Shreyas Prasanna, Aiden Meredith, Benjamin Lam)

Palo Alto Cadet A lost to ICC Cadet 0-5

  • Alan lost to Wee 1:3 ( 4-11, 11-6, 3-11, 3-11)
  • Anika lost to Shreyas 0:3 (3-11, 3-11, 5-11)
  • Kendall/Alan lost to Benjamin/Rohan 0:3 (5-11, 9-11, 8-11)
  • Kendall lost to Benjamin 0:3 (2-11, 6-11, 9-11)
  • Anika lost to Wee 0:3 (1-11, 1-11, 9-11)

Cadet Division 05/21/11 Alameda1 vs. Alameda 2

(Scott Fong, Kailyn kong, Jason Chan, Ivy Li, Evan Chen, Sean Fong, Noah Spitz)
Alameda1 over Alameda2 4-1
  • Scott over Evan 3:0 (11-8, 11-2, 11-6)
  • Kailyn over Sean 3:0 (11-9, 11-8, 11-8)
  • Jason/Scott over Evan/Shawn 3:0 (11-6, 11-4, 12-10)
  • Jason over Noah 3:0 (12-10, 11-6, 12-10)
  • Ivy lost to Noah 2:3 (5-11, 11-8, 3-11, 12-10, 9-11)

Division 5 05/20/11 WSATT Rapids vs. ICC 4

(Xiaohan Huang, Vincent Huang, Srividhya Shanker, Vidya Pingali, Ishana Deb)

WSATT Rapids over ICC 4 4-1

  • Xiaohan over Vidya 3:0 (11-1, 11-9, 11-4)
  • Vincent over Ishana 3:2 (11-9, 7-11, 9-11, 11-6, 11-8)
  • Xiaohan/Vincent over Ishana/Srividhya 3:0 (11-6, 11-7, 11-9)
  • Xiaohan over Srividhya 3:0 (11-4, 11-3, 11-7)
  • Vincent lost to Lindsey 1:3 (8-11, 8-11,11-8, 9-11)

Division 7 5/20/2011 WSATT U-Mashers vs WSATT Challengers

(John Xu, Umesh Kukreja, Chew Wong, Dewei (Frank) Sun, Mario D'Ortenzio, Peter Hsu, Eugene Popov, Siamak (Sam) Shamouilzadeh, Udi Wieder, Chunfeng Pei, Chong Pang)

U Mashers over Challengers 4-1

  • Umesh over Udi 3:0 (11-4, 21-19, 11-6)
  • Dewei over Eugene 3:0 (12-10, 11-7, 11-8)
  • Umesh/Chew over Peter/ChunFeng 3:1 (11-6, 11-8, 8-11, 11-7)
  • Mario lost to Sam 2:3 (6-11, 11-7, 6-11, 13-11, 11-13)
  • John over Chong 3:0 (11-2, 11-8, 11-3)

Division 7 U Mashers over Challengers 4-1


Division 2 05/15/11 ICC GoTTPlayers vs. ICC Trinity

(Andrew Tung, Patrick Wu, Michelle Yang, Barry Or, Wai M. Wong, Nelson Yu, Ming Zhang, Shingli Sung, Tzu-Ying Li)

ICC GoTTPlayers lost to ICC Trinity 2-3

  • Mihelle over Ming 3:0 (11-8, 11-8, 11-6)
  • Barry lost to Nelson 0:3 (4-11, 4-11, 9-11)
  • Michelle/Barry lost to Shing-Li/Tzu-Ying 2:3 (114, 7-11, 4-11, 11-8, 9-11)
  • Michelle over Nelson 3:1 (11-5, 11-6, 4-11, 13-11)
  • Wai lost to Sung-Li 0:3 (6-11, 6-11, 13-15)

Division 3 05/15/11 WCTTA 2 vs. Dojo - Electromax I

(Nathaniel Chu, Michael Wong, Larry Yang, Thinh Mac, Wen Huang, Lang Deng, Alan Tang)

WCTTA 2 over Dojo - Electromax I 3-2

  • Nathaniel lost to Lang 0:3 (11-13, 3-11, 12-14)
  • Michael over Alan 3:0 (12-10, 11-7, 11-2)
  • Larry/Michael over to Alan/Wen 3:0 (11-6, 11-7, 11-9)
  • Nathaniel lost to Thinh 1:3 (11-3,6-11,9-11,8-11)
  • Larry over Lang 3:0 (11-2, 11-8, 11-7)

Division 4 05/15/11 TopSpin UnderSpin vs ICC 3

( Omkar Raje, Avinash Nayak, Opendro Thounaojam, Howard Tong, Thy Nham, Thuan Duong, Loc Tran, Nhu Nguyen, Tom Ruan )

TopSpin UnderSpin lost to ICC 3 2-3

  • Nhu lost to Opendro 0:3 (4-11, 3-11, 6-11 )
  • Tom over Avinash 3:0 (11-3, 11-6, 11-8)
  • Thomas/Nhu over Avinash/Howard 3:2 (11-4, 11-9, 8-11, 10-12, 11-6)
  • Thomas lost to Omkar 1:3 (7-11, 9-11, 11-6, 10-12)
  • Loc lost to Opendro 0:3 (9-11, 5-11, 9-11)

Division 2 05/14/11 Topspin Warriors vs. WCTTA 1

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Trieu-Tien Tommy Nguyen, Kenny Tien, Joseph Coorey )

Topspin Warriors lost to WCTTA 0-5

  • Tommy lost to Kunal 0:3 (6-11, 7-11, 10-12)
  • Joseph lost to Kanak 2:3 (11-6, 10-12, 13-15, 11-7, 6-11)
  • Tommy/Joseph lost to Kanak/Kunal 2:3 (7-11, 11-4, 12-14, 11-9, 8-11)
  • Kenny lost to Kanak 2:3 (11-9, 7-11, 4-11, 11-9, 8-11)
  • Joseph lost to Kunal 1:3 (7-11, 9-11, 12-10, 9-11)

Division 3 05/14/11 TriValley Thunder vs. Foster City Express

(Horace Cheng, Richard Ma, Cheng Qu, Johnny Wang, Barry Chang, Mandeep
Bhullar)

Tri Valley Thunder over Foster City Express 4-1

  • Horace over Johnny 3:1 (11-8, 9-11, 11-8, 11-5)
  • Richard lost to Mandeep 1:3 (4-11, 11-5, 5-11, 8-11)
  • Richard/Cheng over Johnny/Barry 3:1 (11-6, 11-5, 9-11, 11-6)
  • Horace over Barry 3:2 (11-9, 5-11, 8-11, 11-8, 11-8
  • Cheng over Mandeep 3:0 (11-5, 11-8, 11-3)

Division 4 05/14/11 Electromax II vs ICC Incredibles

(Ken Lin, Bruce Liu, Alam Sha, Lu Yu, Leland Chen, Chiping Zhou)

Electromax II lost to ICC Incredibles 2-3

  • Leland lost to Ken 1:3 (5-11, 6-11, 13-11, 4-11)
  • Lu over Alam 3:0 (11-6, 11-9, 11-4)
  • Sammy/Lu lost to Bruce/Mark 2:3 (9-11, 11-7, 5-11, 11-7, 7-11)
  • Moaolin over Tarun 3:0 ( 11-9, 15-13, 11-8)
  • Lu lost to Ken 0:3 (5-11, 9-11, 11-13)

Division 6 05/14/11 SFCTTC 3 vs Alameda 3

(Joe Li, Preston So, Ryan Chen, Kenny Schang, Danny Catalan, Paul Pan, Kelvin Cheng, Wayne Lee)

SFCTTC 3 over Alameda 3 3-2

  • Danny lost to Kenny 1:3 (12-14, 9-11, 11-3, 9-11)
  • Wayne over Joe 3:1 (11-7, 6-11, 11-7, 11-4 )
  • Wayne/Kelvin over Joe/Ryan 3:1 (11-6, 8-11, 11-5, 11-5)
  • Kelvin over Preston 3:2 (11-3, 12-10, 6-11, 6-11, 11-7)
  • Paul lost to Kenny 0:3 ( 9-11, 10-12, 7-11)

Division 7 05/14/11 Tri-ValleyEMC Momentum vs WSATT Challengers

(Eugene Popov, Udi Wieder, Chong Pang, Sam Shamouilzadeh, Joseph Wong, Phong Tran, Albert Pinto)

Tri-Valley EMC Momentum over WSATT Challengers 3-2

  • Joseph over Chong 3:2 (6-11, 11-1, 11-6, 11-13, 11-8)
  • Phong over Eugene 3:0 (11-5, 11-6, 13-11)
  • Albert/Phong over Sam/Eugene 3:0 (12-10, 11-7, 11-4)
  • Joseph lost to Udi 1:3 (7-11, 7-11, 12-10, 7-11)
  • Albert lost to Sam 2:3 (11-6, 12-14, 3-11, 11-7, 5-11)

Division 5 05/13/11 SFCTTC 2 vs WSATT Exige

(Kevin Lin, Tod Kaiser, Lindsey Simon, Dell Chan, Gordon Yuan, George Zhao)

SFCTTC 2 lost to WSATT Exige 1-4

  • Tod lost to George 2:3 (11-6, 15-13, 10-12, 5-11, 6-11)
  • Lindsey lost to Gordon 1:3 (8-11, 11-6, 8-11, 9-11)
  • Tod/Kevin lost to Dell/George 0:3 (6-11, 8-11, 8-11)
  • Kevin over Gordon 3:1 (11-6, 11-8, 9-11, 11-8)
  • Tod lost to Dell 1:3 (11-8, 11-13, 11-13, 2-11)

Division 2 05/14/11 ICC 2 vs Alameda 1

( Avishy Schmidt, David Zeng, Krish Avvari, Pranav Gopal, Shivansh kumar, Sagar Arun, Isabel Chu)

ICC 2 over Alameda 1 3-2

  • Shivansh over David 3:2 (11-7, 7-11, 5-11, 11-7, 11-8)
  • Krish over Pranav 3:0 (11-4, 11-9, 11-5)
  • Shivash/Sagar lost to David Pranav 1:3 (7-11, 12-10, 9-11, 8-11)
  • Shivansh over Pranav 3:0 (12-10, 11-7, 11-1)
  • Isabel lost to David 2:3 (11-6, 11-8, 8-11, 8-11, 8-11)

Division 4 05/14/11 WCTTA 3 vs.SFCTTC 1

(Diane Jiang, Shawn Chang, Kerry Huang, John Li, Stanley Tieu, Xiaokun Zhang, Kenny Mock, Wayne Li)

WCTTA 3 lost to SFCTTC 1 2-3
  • Diane over Xiaokun 3:1 (5-11, 11-5, 11-3, 11-7)
  • Kerry lost to Stanley 1:3 (10-12, 9-11, 11-7, 6-11)
  • Shawn/Kerry lost to John/Kenny 1:3 (11-8, 3-11, 6-11, 9-11)
  • Diane lost to Stanley 1:3 (11-8, 5-11, 2-11, 3-11)
  • Shawn over Wayne 3:1 (5-11, 11-6, 11-9, 11-9)

Division 5 5/14/11 Alameda 2 vs. WSATT Rapids

( Xiaohan Huang, Vincent Huang, Frank Chung, Bryant Lin, Peter Chung, Jordan Yee, Kit Chan)

Alameda 2 over WSATT Rapids 4-1
  • Bryant over Frank 3:1 (8-11. 11-5, 11-4,11-6)
  • Jordan over Vincent 3:1 (4-11, 11-9, 11-6, 11-5)
  • Bryant/Jordan over Xiaohan/Frank 3:0 (11-6, 11-5, 11-7)
  • Peter lost to Vincent 1:3 (8-11, 11-9, 6-11, 8-11)
  • Kit over Xiaohan 3:0 (11-7, 11-8, 11-7)

Division 7 05/14/11 Dojo - Thunderbolt vs. WSATT - U Mashers

(Jay Huang, Jun Feng, Andrew Zeng, Drew, D'Ortenzio Mario, Jinsong Liu, John Xu, Dewei Sun)


Pingpong Dojo - Thunderbolt over WSATT - U Mashers 3-2

  • Andrew over Dewei 3:1 (11-6, 6-11, 11-9, 14-12)
  • Jun lost to John 0:3 (7-11, 7-11, 7-11)
  • Jay/Jun lost to Chew/Mario 2:3 (7-11, 11-3, 6-11, 11-7, 8-11)
  • Andrew over Jinsong 3:0 (11-4, 15-13, 11-2)
  • Jay over Dewei 3:2 (11-7, 11-8, 6-11, 9-11, 11-7)

Division 7 05/14/11 ICC Jokers vs WSATT U-Mashers

(Mekala Neelakantan, Shruti Prasanna, Neel Neelakantan, Dewei Sun, Mario D'Ortenzio, Jinsong Liu, John Xu)

ICC Jokers lost to WSATT U-Mashers 1-4

  • Mekela lost to John 3:0 (4-11, 4-11, 8-11)
  • Shruti over Mario 3:1 (7-11, 11-7, 11-8, 11-9)
  • Shruti/Neel lost to John/Dewei 0:3 (8-11, 8-11, 10-12)
  • Mekala lost to Jinsong 0:3 (6-11, 5-11, 6-11)
  • Neel lost to John 2:3 (11-7, 7-11, 11-5, 2-11, 12-14)

Division 6 05/12/11 Foster City - Express II vs. Dojo - iPingPong

(Kent Yu, Jackie Koyama, Sammy Metobo, Tom Li, Casey Cheng, Tim Ma, Eric Mao, Norm Zhou, Cody Kang)

Foster City Express II over Dojo iPingPong 4-1

  • Sammy over Cody 3:2 (8-11, 12-10, 8-11, 13-11, 12-10)
  • Jackie over Norm 3:0 (13-11, 11-9, 11-8)
  • Kent/Tim over Cody/Norm 3:2 (4-11, 10-12, 11-6, 11-6, 11-5)
  • Tom lost to Bo 2:3 (6-11, 11-5, 7-11, 11-6, 3-11)
  • Casey over Eric 3:2 (5-11, 11-8, 9-11, 11-6, 14-12)

Division 5 05/11/11 Dojo Mid vs ICC 4

(David Song, Hung-Jen Hung, Nagaraj Shyam, Michael Shieh, Hannah Tong, Angela Guan, Vidya Pingali)

Dojo Mid over ICC 4 5-0

  • Michael over Angela 3:1 (11-7, 10-12; 11-6, 11-9)
  • Shyam over Hannah 3:0 (11-6, 11-9, 12-10)
  • Lu/Hung-Jen over Vidya/Hannah 3:2 (11-8, 7-11, 11-8, 8-11, 11-7)
  • Lu over Vidya 3:0 (11-3, 11-3, 11-4)
  • David over Angela 3:0 (11-4, 11-3, 117)

Division 4 05/08/11 Topspin UnderSpin vs. WCTTA 3

((Back)Tom Ruan, Thomas Duong, Thy Nham, Loc Tran, (Front)Nhu Nguyen, Anil Ramappa, Kevin Li, Kerry Huang)

TopSpin UnderSpin over WCTTA 3 3-2

  • Thomas over Anil 3:0 (11-3, 11-4, 11-6)
  • Tom over Kerry 3:0 (11-9, 13-11, 11-2)
  • Thomas/Nhu over Kerry/Kevin 3:1 (11-5, 11-5, 9-11, 11-7)
  • Thy lost to Kevin 1:3 (10-12, 12-10, 7-11, 9-11)
  • Nhu lost to Anil 1:3 (13-15, 11-9, 9-11, 7-11)

Division 6 05/08/2011 Foster City Express II vs. Alameda 3

(Kent Yu, Casey Cheng, Tom Li, Jackie Koyama, Tim Ma, Joe Li, Preston So, Ryan Chen, Kenny Schang)

Foster City Express II lost to Alameda 3 2-3

  • Kent lost to Kenny 0:3 (7-11, 4-11, 4-11)
  • Tim over Ryan 3:1 (11-3, 5-11, 11-9, 11-9)
  • Tim/Tom lost to Kenny/Joe 2:3 (8-11, 10-12, 15-13, 11-6, 6-11)
  • Jackie lost to Preston 2:3 (11-5, 11-7, 5-11, 9-11, 5-11)
  • Casey over Joe 3:0 (11-6, 11-7, 11-8)

Division 4 05/07/11 WCTTA 3 vs. ICC Incredibles

(Diane Jiang, Arjun Desai, Shawn Chang, Bruce Liu, Mark Johnson, Ken Lin, Tarun Tandon)

WCTTA 3 over ICC Incredibles 3-2
  • Diane over Bruce 3:0 (11-7,11-4,11-7)
  • Arjun lost to Ken 2:3 (9-11,12-10,11-8,5-11,5-11)
  • Arjun/Shawn lost to Bruce/Mark 1:3 (8-11,14-12,7-11,9-11)
  • Diane over Ken 3:2 (11-8,11-7,11-13,2-11,14-12)
  • Shawn over Tarun 3:2 (11-8,5-11,6-11,11-8,11-9)

Division 4 05/07/11 ICC 3 vs Pingpong Dojo Electromax 2

(Omkar Raje, Avinash Nayak, Howard Tong, Opendra Singh, Sammy Chu, Lu Yu, Leland Chen, Chiping Zhou)

ICC 3 over Pingpong Dojo Electromax 2 3-2

  • Opendro over Leland 3:0 (11-1, 11-8, 11-6)
  • Avinash lost to Maolin 0:3 (7-11, 7-11, 6-11)
  • Omkar/Avinash over Chiping/Sammy 3:0 (11-7, 11-6, 11-8)
  • Howard lost to Maolin 1:3 (11-8, 8-11, 8-11, 7-11)
  • Omkar over Leland 3:0 (11-8, 11-8, 11-9)

Division 5 05/0711 Pingpong Dojo Mid vs Alameda 2

(Jordan Yee, Bryant Lin, Peter Chung, Nagaraj Shyam, Michael Shieh, David Song)

Pingpong Dojo Mid lost to Alameda 2 1-4

  • Shyam lost to Kit 0:3 (8-11, 9-11, 11-13)
  • Michael over Jordan 3:2 (4-11, 11-9, 7-11, 11-9, 11-5)
  • Lu/Alex lost to Jordan/Bryant 1:3 (7-11, 4-11, 11-6, 4-11)
  • Lu lost to Bryant 2:3 (11-6, 12-14, 10-12, 11-6, 8-11)
  • David lost to Peter 1:3 (8-11, 11-8, 9-11, 9-11)

Division 6 05/07/11 ICC Pips vs SFCCTC 3

(Wayne Lee, Kevin Cheng, Danny Catalan, Steve Zhang, Yongqiang Gao, Kang Sheng Hsu, Runtai Chen, Michael Tian)

ICC Pips lost to SFCTTC 3 2-3

  • Steve lost to Wayne 0:3 (7-11, 8-11, 9-11)
  • Runtai over Danny 3:0 (13-11, 11-5, 11-7)
  • Runtai/Michael over Danny/Kevin 3:2 (8-11, 13-11,
  • Kang lost to Kevin 0:3 (10-12, 8-11, 5-11)
  • Michael lost to Wayne 2:3 (11-5, 8-11, 11-9, 14-16, 5-11)

Division 7 05/07/11 ICC Jokers vs. Tri-Valley EMC Momentum

(Shruti Prasanna, Sameer Ladiwala, Neel Neelakantan, Jason Huang, Phong Tran, Joseph Wong)

ICC Jokers lost to Tri-Valley EMC Momentum 1-4

  • Sameer over Joseph 3:1 (11-6, 11-8, 7-11, 11-9)
  • Shruti lost to Phong 0:3 (2-11, 3-11, 5-11)
  • Shruti/Neel lost to Jason/Phong 1:3 (6-11, 11-9, 7-11, 5-11)
  • Neel lost to Phong 3:0 (5-11, 6-11, 8-11)
  • Sameer lost to Jason 2:3 (12-10, 6-11, 9-11, 11-8, 3-11)

Division 7 05/07/11 Dojo Thunderbolt vs. Tri-Valley EMC Momentum

(Phong Tran, Jason Huang, Joseph Wong, Jun Feng, Andrew Zheng, Jay Huang)


Pingpong Dojo Thunderbolt over Tri-Valley EMC Momentum 3-2
  • Andrew over Jason 3:1 (11-4, 11-8, 7-11, 11-5)
  • Jay over Joseph 3:1 (11-8, 10-12, 11-7, 12:10)
  • Jay/Jun lost to Jason/Phong 2:3 (12-10, 12-14, 11-7, 8-11, 5-11)
  • Andrew over Phong 3:1 (14-12, 9-11, 11-8, 11-2)
  • Jun lost to Jason 2:3 (11-4, 7-11, 11-7, 7-11, 8-11)

Division 4 05/06/11 SFCTTC 1 vs Topspin Underspin

(Stanley Tieu, Wayne Li, Xiaokun Zhang, Kenny Mock, John M. LI, Tom Ruan, Loc Tran, Nhu Nguyen, Thy Nham, Thomas Duang)

SFCTTC 1 lost to TopSpin Underspin 2-3

  • Stanley over Tom 3:2 (6-11, 11-13, 11-2, 11-5, 11-4)
  • Kenny lost to Loc 1:3 (11-9, 10-12, 9-11, 8-11)
  • John/Xiao lost to Thomas/Nhu 1:3 (10-12, 11-9, 7-11, 1-11)
  • Stanley lost to Thomas 2:3 (9-11, 11-9, 11-8, 8-11, 11-13)
  • Wayne over Thy 3:0 (11-5, 11-5, 11-5)

Division 5 05/06/11 WSATT Rapids vs. SFCTTC 2

(Xiaohan Huang, Howard Shi, Vincent Huang, Frank Chung, Kevin Lin, Lindsey Simon)

WSATT Rapids over SFCTTC 2 4-1

  • Vincent over Kevin 3:2 (11-6, 7-11, 11-8, 5-11, 12-10)
  • Howard over Lindsey 3:1 (8-11,11-9, 12-10, 12-10)
  • Xiaohan/Howard over Lindsey/Kevin 3:0 (11-5, 11-7, 11-7)
  • Vincent lost to Lindsey 0:3 (4-11, 5-11, 3-11)
  • Frank over Kevin 3:0 (11-8, 11-9, 12-10)

Division 6 05/07/11 Dojo iPingPong vs SFCTTC 3

(Norm Zhou, Cody Kang, Eric Mao, Bo Tian, Danny Catalan, Wayne Lee, Kelvin Cheng)

Dojo iPingPong lost to SFCTTC 3 1 - 4

  • Norm lost to Kevin 2:3 (1-11, 11-6, 7-11, 12-10, 5-11)
  • Cody over Wayne 3:1 (8-11, 11-8, 11-9, 11-9)
  • Norm/Eroc lost to Danny/Kelvin 1:3 ( 6-11, 11-6, 7-11, 5-11)
  • Bo lost to Danny 1:3 (4-11, 11-13, 11-8, 7-11)
  • Eric lost to Kevvin 0:3 (17-19, 5-11, 8-11)

Division 5 05/06/2011 WSATT Exige vs ICC4

(Hannah Tong, Angela Guan, IshanaDeb, Dell Chen, Vidya Pingali, George Zhao, Srividhya Shanker, Gordon Yuan)


WSATT Exige over ICC 4 5 - 0
  • Gordon over Srividhya 3:0 (11-7, 11-3, 11-8)
  • George over Vidya 3:1 (11-9, 11-2, 7-11, 11-7)
  • Dell/Gordon over Ishana/Hannah 3:0 (11-9, 11-9, 11-9)
  • Gordon over Ishana 3:0 (12-10, 11-6, 11-5)
  • Dell over Angela 3:0 (11-4, 11-5, 11-3)

Division 2 4/30/11 Alameda 1 vs. GoTTPlayers

(Pranav Gopal, Avishy Schmidt, David Zeng, Patrick Wu, Michelle Yang, Barry Or)


Alameda over GottPlayers 3:2
  • David lost to Michelle 1:3 (11-8, 7-11, 10-12, 11-13)
  • Pranav over Patrick 3:0 (11-8, 11-6, 11-5)
  • David/Pranav over Michelle/Barry 3:1 (10-12, 11-4, 12-10, 11-9)
  • David over Barry 3:1 (11-8, 8-11, 11-8, 13-11)
  • Pranav lost to Michelle 1:3 (9-11, 12-10, 10-12, 7-11)

Division 3 4/30/11 WSATT Primo vs WCTTA 2

(Fernando Chang, Henry Kwong, Wei Chen, Nathaniel Chu, Anthony Chu, Aditi Chodri)

WSATT Primo over WCTTA 2 4-1

  • Wei over Nathaniel 3:1 (4-11, 11-8, 11-9, 11-7)
  • Henry lost to Aditi 0:3 (9-11, 9-11, 10-12)
  • Dave/Fernando over Aditi/Anthony 3:1 (10-12, 11-6, 13-11, 11-6)
  • Wei over Anthony 3:0 (11-7, 11-6, 11-5)
  • Fernando over Nathaniel 3:1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-9)

Division 3 04/30/11 Tri-Valley Thunder vs. Dojo Eletromax 1

(Richard Ma, Zihui Wang, Ping Wang, Thih Mac, Wen Huang, Alan Tang)

Tri Valley Thunder lost to Dojo Eletromax 1 0-5

  • Richard lost to Thinh 1:3 (9-11, 10-12, 11-4, 7-11)
  • Zihu lost to Wen 2:3 (11-6, 13-11, 7-11, 4-11, 4-11)
  • Richard/Cheng lost to Alan/Wen 1:3 (6-11, 7-11, 11-5, 6-11)
  • Ping lost to Alang 2:3 ( 7-11, 8-11, 11-8, 11-9, 6-11)
  • Zihui lost to Thih 0:3 ( 6-11, 7-11, 5-11)

Division 5 4/30/11 WSATT Exige vs. Alameda 2

WSATT Exige lost to Alameda 2 2-3

  • Dell lost to Jordan 2:3 (11-2, 7-11, 11-9, 4-11, 6-11)
  • Gordon over Bryant 3:1 (11-8, 6-11, 12-10, 11-9)
  • Gordon/Jerry lost to Jordan/Bryant 1:3 (3-11, 11-0, 5-11, 8-11)
  • George lost to Jordan 0:3 (7-11,9-11, 7-11)
  • Ning over Peter 3:1 (7-11, 11-6, 11-8, 11-7)

Division 5 04/30/11 ICC Team 4 vs. SFCTTC 2

(Qing Wen, Tod Kaiser, Steve Adams, Angela Guan, Vidya Pingali, Hannah Tong)

ICC Team 4 lost to SFCTTC 2 0-5

  • Hannah lost to Tod 2:3 (5-11, 11-7,5-11, 11-4, 4-11)
  • Vidya lost to Qing 1:3 (9-11, 9-11, 11-9, 8-11)
  • Angela/Hannah lost to Steve/Tod 0:3 (8-11, 8-11, 5-11)
  • Vidya lost to Steve 2:3 (9-11, 8-11, 18-16, 11-8, 7-11)
  • Angela lost to Qing 1:3 (9-11, 11-7, 4-11, 7-11)

Division 6 4/30/11 Alameda 3 vs. Foster City Express 2

(Tim Ma, Casey Cheng, Tom Li, Kent Yu, Kenny Schang, Preston So, Joe Li, Ryan Chen)

Alameda over Foster City Express 2 3:2

  • Kenny over Tim 3:0 (11-3, 11-4,11-4)
  • Preston over Casey 3:1 ( 6-11, 12-10, 11-7, 12-10)
  • Kenny/Peston lost to Tim/Tom 1:3 ( 6-11, 11-8,8-11, 9-11)
  • Joe over Kent 3:2 (7-11, 7-11, 11-5,12-10, 11-6)
  • Ryan lost to Tom 1:3 (6-11, 6-11, 11-8, 10-12)

Division 7 4/30/11 WSATT Challengers vs ICC Jokers

(Chunfeng Pei, Eugene Popov, Sam Shamouilzadeh, Udi Wieder, Peter Hsu, Chong Pang, Sameer Ladiwala, Neel Neelakantan, Mekala Neelakantan, Shruti Prasanna)

WSATT Challengers over ICC Jokers 3-2

  • Eugene over Mekala 3:1 (9-11, 11-5, 11-5, 11-7)
  • Sam over Shruti 3:2 (9-11, 7-11, 11-6, 11-6, 11-3)
  • Chong/Peter lost to Neel/Shruti 1:3 (6-11, 12-14, 11-9, 6-11)
  • Udi lost to Neel 0:3 (4-11, 4-11, 5-11)
  • Chunfeng over Sameer 3:0 (11-9, 11-7, 11-6)

Division 7 04/30/11 WSATT U-Mashers vs ICC Jokers

(Mekala Neelakantan, Shruti Prasanna, Sameer Ladiwala, Neel Neelakantan, Dewei Frank Sun, Chew Wong, Jinsong Liu)

WSATT U-Mashers over ICC Jokers 4-1

  • Dewei over Neel 3:1 (12-10, 12-14, 11-6, 11-9)
  • Jinsong lost to Shruti 2:3 (11-8, 9-11, 3-11, 11-4, 4-11)
  • Dewei/Chew over Neel/Sameer 3:1 (11-6, 11-5, 4-11, 11-4)
  • Dewei over Mekala 3:1 (11-3, 12-14, 11-7, 11-7)
  • Jinsong over Sameer 3:1 (6-11, 11-4, 11-5, 11-9)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com