11/27/2011 Division 1 Championship Contest - CTTA at ICC


 (Zhang Di, Ma Chao, Hailong Shen, Anal Kashyap, Zhou Xin, Maggie Tian, and coach Massimo Costantini)

More photos are here. Video will be available soon.

Congratulations to both teams. Their fighting spirits were appreciated by all the spectators.

ICC over CTTA 3-1
  • Zhou Xin over Ma Chao 3:1 (10-12, 11-5, 11-3, 11-9)
  • Anal Kashyap lost to Zhang Di 2:3 (11-9, 8-11, 11-8, 12-14, 4-11)
  • Zhou Xin/Maggie Tian over Ma Chao/Hailong Shen 3:1 (11-4, 11-4, 5-11, 11-7)
  • Zhou Xin over Zhang Di 3:1 (11-5, 11-8, 11-13, 11-6)

Cadet Division Championship Contest - Alameda at ICC

(Ryan Chen, Jason Chan, Scott Fong, Massimo Costantini, Benjamin Lam, Wee Jin Koh, Trinity Sung, Rohan Mannen, Aiden Meredith)

More photos in the BATTF FaceBook page.

ICC Cadet lost to Alameda Cadet 1-4

  • Rohan lost to Scott 0:3
  • Wee Jin over Ryan 3:2
  • Benjamin/Shreyas lost to Scott/Jason 2:3
  • Shreyas lost to Ryan 2:3
  • Aiden lost to Scott 2:3

Division 3 Playoff 10/22/11 WSATT Primo vs WCTTA 2

(Fernando Chang, Henry Kwong, Wei Chen, Mark Kent, Dave Chu, Michael Wong, Larry Yang, Anthony Chu, Aditi Chodri, Nathaniel Chu)

WSATT Primo lost to WCTTA 2 1-3

  • Wei over Michael 3:1 (11-3, 11-4, 6-11, 13-11)
  • Fernando lost to Larry 2:3 (11-8, 10-12, 8-11, 11-9, 10-12)
  • Dave/Fernando lost to Larry/Nathaniel 1:3 (8-11, 11-2, 6-11, 4-11)
  • Wei lost to Larry 1:3 (10-12, 4-11, 11-9, 9-11)

Cadet Division Playoff 10/15/11 Alameda Cadets A vs. Palo Alto Cadets 1

(Ryan Chen, Scott Fong, Kailyn Kong, Ivy Li, Jason Chan, Ray Yan, Anika Tse, Kendall Choy)

Alameda Cadets A over Palo Alto Cadets 1 4-1

  • Scott over Ray 3:0 (11-2, 11-8, 11-5)
  • Ryan over Anika 3:0 (12-10, 11-8, 11-7)
  • Kailyn/Ivy over Anika/Kendall 3:1 (7-11, 11-8, 11-2, 11-5)
  • Jason lost to Kendall 2:3 (8-11, 11-9, 11-8, 10-12, 7-11)
  • Ryan over Ray 3:0 (11-4, 11-3, 11-4)

Division 5 10/15/211 Playoff Alameda 2 vs Dojo Mid

(Michael Shieh, Shyam Nagaraj, David Song, Rok Yu, Bryant Lin, Kit Chan, Peter Chung, Jordan Yee)

Alameda 2 over Dojo Mid 4-1

  • Kit over Mike 3:1 (11-8, 11-8, 11-13, 11-9)
  • Jordan over Dave 3:1 (8-11, 11-7, 11-7, 11-5)
  • Jordan/Bryant over Shayam/Alex 3:1 (11-9, 11-7, 10-12, 11-4)
  • Peter lost to Dave 0:3 (6-11, 7-11 ,8-11)
  • Rok over Shyam 3:1 (7-11, 11-9, 11-9, 11-7)

Division 1 10/9 ICC vs TopSpin


(Maggie Tian, Zhou Xin, Anal Kashyap, Barney Reed, Kevin Au, Truong Tu)

More photos! (74 photos)

ICC over TopSpin 4-1

  • Zhou Xin over Kevin 3:0 (11-5, 11-9, 11-8)
  • Maggie lost to Truong 2:3 (11-9, 9-11, 11-5, 9-11, 6-11)
  • Zhou Xin/Anal over Barney/Truong 3:2 (8-11, 9-11, 11-4, 11-9, 11-7)
  • Zhou Xin over Truong 3:0 (11-4, 11-8, 11-9)
  • Anal over Kevin 3:1 (20-18, 11-6, 10-12, 11-9)

Division 1 10/4 TopSpin vs CTTA

(Anh Tuan Nguyen)
(Hailong Shen and Ma Chao)
(Kevin Au, Khoa Nguyen, Truong Tu, Ma Chao, Zhang Di)

Click for 93 more photos!

TopSpin lost to CTTA 0-5

  • Khoa lost to Ma Chao 1:3 (8-11, 9-11, 11-5, 10-12)
  • Truong lost to Zhang Di 2:3 (6-11, 11-6, 9-11, 11-7, 11-13)
  • Khoa/Truong lost to Hailong/Ma Chao 0:3 (3-11, 8-11, 12-14)
  • Anh lost to Zhang Di 1:3 (7-11, 8-11, 11-8, 7-11)
  • Truong lost to Hailong 2:3 (9-11, 11-7, 11-5, 5-11, 7-11)

Division 2 10/02/2011 Play Off - ICC2 vs WCTTA 1

(Sagar Arun, Shivansh Kumar, Krish Avvari, Aashay Patel, Prach Jha, Kanak Jha, Kunal Chodri, Aarsh Shah)

ICC 2 over WCTTA 1 3-2

  • Aashay over Kunal 3:1 (11-8, 8-11, 17-15, 11-9)
  • Shivash lost to Kanak 2:3 (7-11, 8-11, 12-10, 11-7, 7-11)
  • Shivansh/Aashay lost to Prachi/Kunal 2:3 (11-7, 8-11, 12-14, 11-5, 8-11)
  • Krish over Kanak 3:2 (11-7, 5-11, 8-11, 11-9, 11-6)
  • Shivansh over Prachi 3:2 (11-8, 11-6, 5-11, 7-11, 11-7)

Division 4 Playoff 09/23/11 SFCTTC 1 vs Top Spin-Underspin

SFCTTC 1 over Top Spin-Underspin 5-0

  • Terry over Thomas 3:2 (8-11, 8-11, 11-8, 11-9, 11-5)
  • Xiaokun over Loc 3:1 (6-11, 11-9, 11-9, 12-10)
  • John/Kenny/over Thomas/Nhu 3:1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-6)
  • Terry over Tom 3:0 (11-8, 11-8, 11-8)
  • John over Thy 3:0 (11-6, 17-15, 12-10)

Division 1 9/18/2011 CTTA vs TopSpin


(Zhang Di, Ma Chao, Hailong Shen, Kevin Au, Khoa Nguyen, Truong Tu)

CTTA lost to TopSpin 2-3

  • Zhang Di lost to Khoa 2-3 (11:4, 11:9, 9:11, 8:11, 8:11)
  • Ma Chao over Truong 3-0 (12:10, 11:8, 13:11)
  • Hailong/Chao over Khoa/Truong 3-2 (10:12, 9:11, 11:6, 4:11, 11:8)
  • Hailong lost to Truong 0-3 (3:11, 6:11, 8:11)
  • Ma Chao lost to Khoa 1-3 (4:11, 4:11, 11:4, 2:11)

Division 3 9/18/11 Play Off WCTTA 2 vs Dojo Electromax 1

( Anthony Chu, Nathaniel Chu, Michael Wong, Larry Yang, Aditi Chodri, James Liu, Andrew Chang, Thinh Mac, Wen Huang, Lang Deng)

WCTTA 2 over Dojo Electromax 1 3-2

  • Larry lost to James 2:3 (15-13, 9-11, 11-5, 9-11, 7-11)
  • Michael over Andrew 3:1 (7-11, 11-9, 11-5, 11-8)
  • Larry/Nathaniel over Lang/Wen 3:2 (13-11, 11-7, 9-11, 4-11, 11-5)
  • Larry over Thinh 3:2 (11-9, 4-11, 11-5, 8-11, 11-6)
  • Aditi lost to Alan 0:3 (8-11, 7-11, 15-17)

Division 6 09/17/11 SFCTTC-3 vs Aladema 3 Final

(Danny Catalan, Wayne Lee, Kelvin Cheng, Paul Pan, Nancy Zhou, Preston So, Kenny Schang)

SFCTTC-3 lost to Alameda 3 2-3

  • Paul over Kenny 3:1 (11-7, 9-11, 11-7, 11-7)
  • Kelvin lost to Preston 2:3 (8-11, 12-10, 17-15, 9-11, 8-11)
  • Paul/Kelvin over Kenny/Nancy 3:1 (11-6, 6-11, 11-6, 11-5)
  • Wayne lost to Nancy 0:3 (8-11, 6-11, 5-11)
  • Danny lost to Kenny 2:3 (11-5, 11-8, 10-12, 9-11, 3-11)

Division 2 9/11/11 Play Off Semi Final WCTTA 1 vs ICC Trinity

(Aarsh Shah, Kunal Chodri, Prachi Jha, Kanak Jha, Shing Li Sung, Ming Zhang, Nelson Yu)

WCTTA 1 over ICC Trinity 5-0

  • Prachi over Shing Li 3:2 (9:11, 11:8, 5:11, 12:10, 11:8)
  • Kunal over Nelson 3:1 (11:6, 9:11, 11:8, 11:5)
  • Kanak/Kunal over Shing Li/Ming 3:2 (6:11, 8:11, 11:6, 11:6, 11:6)
  • ICC Trinity defaulted last two matches

Division 4 09/10/11 Top Spin UnderSpin vs. ICC 3

( Omkar Raje, Avinash Nayak, Howard Tong, Nhu Nguyen, Thomas Duong , Loc Tran, Thy Nham , Tom Ruan )

UnderSpin over ICC 3 4-1

  • Tom over Howard 3:2 ( 2-11, 12-10, 15-17 ,11-3, 11-8 )
  • Thomas lost to Omkar 1:3 (5-11, 11-6, 11-13, 7-11)
  • Thomas/Nhu over Avinash/Omkar 3:1 (11-5, 7-11, 11-6, 5-11)
  • Tom over Omkar 3:0 (11-4, 11-4, 11-8)
  • Loc over Avinash 3:2 (12-10, 9-11, 5-11, 11-9, 11-7)

Division 7 09/10/11 Tri-Valley EMC Momentum vs WSATT U Mashers

(Xuejun John Xu, Mario D'Ortenzio, Umesh Kukreja, Dewei Frank Sun, Jinsong Liu, Albert Pinto, Phong Tran, Joseph Wong, Jason Huang)

Tri-Valley EMC Momentum over WSATT U Mashers 4-1

  • Phong over Dewei 3:1 (11-9, 9-11, 11-5, 11-7)
  • Joseph over Umesh 3:0 (11-8, 11-9, 11-8)
  • Phong/Jason over John/Dewei 3:2 (11-8, 3-11, 11-7, 11-13, 11-9)
  • Albert lost to Umesh 1:3 (11-9, 3-11, 8-11, 8-11)
  • Joseph over Jinsong 3:1 (4-11, 11-3, 11-4, 11-6)

Division 5 Playoff 09/07/11 Dojo Mid vs WSATT Exige

(Shyam Nagaraj, Michael Shieh, George Zhao, Jiayuan Fang, Dell Chen)

Dojo Mid over WSATT Exige 3-2

  • Michael lost to George 1:3 (10-12, 11-9, 9-11, 7-11)
  • Shyam over Dell 3:2 (11-7, 11-6, 10-12, 6-11, 11-1)
  • Hung-Jen/Alex over George/Dell 3:0 (11-9, 11-4, 11-8)
  • Alex lost to Jiayuan 2:3 (11-6, 8-11, 11-9, 5-11, 6-11)
  • Shyam over George 3:2 (9-11, 6-11, 11-7, 12-10, 11-4)

Cadet Division 08/27/11 Alameda 1 & 2 vs ICC

(Noah Spitz, Evan Chen, Shawn Fong, Ryan Chen, Jason Chan, Scott Fong, Ivy Li, Aiden Meredith, Rohan Manem, Wee Jin Koh, Benjamin Lam, Shreyes Prasanna)

Alameda Cadet 1 lost to ICC Cadet 1:4

  • Jason lost to Rohan 0:3 (8-11, 10-12, 10-12)
  • Scott over Shreyas 3:2 (1-11, 8-11, 12-10, 11-7, 11-5)
  • Jason/Scott lost to Rohan/Benjamin 1:3 (13-11, 4-11, 3-11, 7-11)
  • Ryan lost to Weejin 0:3 (4-11, 5-11, 8-11)
  • Ivy lost to Aidan 0:3 (5-11, 8-11, 10-12)
Alameda Cadet 2 lost to ICC Cadet 0-5
  • Shawn lost to Rohan 0:3 (7-11, 8-11, 9-11)
  • Noah lost to Benjamin 0:3 (10-12, 4-11, 6-11)
  • Shawn/Evan lost to Aiden/Weejin 0:3 ( 7-11, 5-11, 8-11)
  • Evan lost to Shreyes 0:3 (8-11, 8-11, 5-11)
  • Noah lost to Weejin 0:3 (6-11, 8-11, 8-11)

Division 2 08/27/2011 ICC Trinity vs WCTTA 1

(Nelson Yu, Michael Sung, Kanak Jha, Kunal Cordri, Aarsh Shah)

ICC Trinity lost to WCTTA 1 1-4

  • Nelson over Aarsh 3:2 (12-10, 4-11, 11-9, 10-12, 11-8)
  • Ming lost to Kunal 0:3 (9-11, 4-11, 10-12)
  • Nelson/Ming lost to Kunal/Kanak 2:3 (16-14, 11-9, 6-11, 4-11, 6-11)
  • Michael lost to Kunal 1:3 (11-5, 9-11, 7-11, 10-12)
  • Ming lost to Kanak 0:3 (4-11, 8-11, 10-12)

Division 2 08/27/11 ICC GoTTPlayers vs WCTTA 1

(Michelle Yang, Patrick Yu, Cheung Tse, Andrew Wong, Barry Or, Aarsh Shah, Kanak Jha, Kunal Chodri)

ICC GoTTPlayers lost to WCTTA 1 1-4

  • Andrew over Aarsh 3:1 (8-11, 12-10, 11-5, 11-9)
  • Cheong lost to Kanak 0:3 (6-11, 8-11, 6-11)
  • Andrew/Michelle lost to Kanak/Kunal 1:3 (11-8, 6-11, 4-11, 7-11)
  • Barry lost to Kanak 0:3 (7-11, 7-11, 6-11)
  • Patrick lost to Kunal 0:3 (4-11, 6-11, 9-11)

Division 2 08/27/11 ICC 2 vs ICC Trinity

(Aashay Patel, Isabel Chu, Shivi Kumar, Krish Avvari, Nelson Yu, Michael Sung, Ming Zhang)
ICC 2 over ICC Trinity 3-2

  • Shivi over Michael 3:2 (8-11, 10-12, 11-4, 11-7, 11-6)
  • Krish over Nelson 3:2 (6-11, 10-12, 11-4, 11-7, 11-6)
  • Aahay/Isabel lost to Ming/Nelson 0:3 (6-11, 5-11, 6-11)
  • Shivi over nelson 3:1 (11-8, 11-9, 10-12, 11-6)
  • Aashay lost to Ming 1:3 (9-11, 10-12, 11-8, 9-11)

Cadet Division - 08/22/11 - Palo Alto Team A and Team B vs. Alameda Team 1 and 2


Palo Alto Cadet Team A over Alameda Cadet Team 2 5-0
  • Anika over Evan 3:0 (11-8, 11-9, 11-7)
  • Alan over Shawn 3:0 (11-6, 11-8, 11-7)
  • Ray/James over Evan Shawn 3:1 (11-9, 10-12, 11-4, 11-8)
  • Anika over Jeremy 3:1 (11-5, 11-9, 8-11, 11-5)
  • James over Evan 3:0 (11-8, 11-3, 12-10)
Palo Alto Cadet Team A lost to Alameda Cadet Team 1 0-5
  • James lost to Ryan 0:3 (7-11, 9-11, 7-11)
  • Ray lost to Jason 0:3 (6-11, 9-11, 3-11)
  • Alan/Anika lost to Ivy/Kailyn 0:3 (4-11, 7-11, 4-11)
  • Ray lost to Scott 0:3 (4-11, 1-11, 8-11)
  • Anika lost to Ryan 0:3 (8-11, 4-11, 3-11)
Palo Alto Cadet Team B lost to Alameda Cadet 1 0-5
  • Brian lost to Ryan 1-3 (16-14, 3-11, 8-11, 2-11)
  • William lost to Kailyn 0-3 (3-11, 3-11, 7-11)
  • Philip/Brian lost to Jason/Scott 0-3 (4-11, 7-11, 3-11)
  • Brian lost to Scott 1-3 (8-11, 5-11, 11-9, 9-11)
  • Philip lost to Ivy 0-3 (8-11, 5-11, 1-11)
Palo Alto Cadet B lost to Alameda Cadet 2 1-4
  • Philip lost to Evan 1-3 (12-14, 11-6, 6-11, 9-11)
  • Brian over Shawn 3-0 (11-7, 11-7, 11-4)
  • William/Brian lost to Evan/Shawn 0-3 (8-11, 12-14, 5-11)
  • William lost to Jeremy 0-3 (8-11, 12-14, 5-11)
  • Brian lost to Evan 1-3 (10-12, 12-10, 7-11, 8-11)




Division 1 8/20/11 Palo Alto vs ICC

(Dennis Davis, Brian Chen, Zhou Xin, Anal Kashyap)

Palo Alto lost to ICC 0-5

  • Brian lost to Anal 1:3 (11-8, 3-11, 4-11, 6-11)
  • Dennis lost to Zhou 0:3 (4-11, 5-11, 5-11)
  • Dennis/Brian lost to Anal/Zhou 0:3 (3-11, 3-11, 1-11)
  • Brian lost to Zhou 0:3 (1-11, 2-11, 6-11)
  • Dennis lost to Anal 0-3 (3-11, 2-11, 2-11)

Division 1 8/14/11 ICC vs CTTA


(Maggie Tian, Anal Kashyap, Zhou Xin, Zhang Di, Ma Chao, Hailong Shen)

ICC over CTTA 4-1

  • Zhou over Zhang 3:1 (11-5, 7-11, 11-7, 11-6)
  • Anal over Hailong 3:2 (6-11, 7-11, 11-6, 11-5, 11-8)
  • Zhou/Maggie lost to Hailong/Ma 0:3 (7-11, 11-13, 10-12)
  • Zhou over Ma 3:0 (16-14, 11-6, 11-6)
  • Maggie over Zhang 3:2 (6-11, 12-10, 9-11, 11-9, 11-7)

Division 3 08/06/11 Dojo Electromas 1 vs Tri-Valley Thunder

( Wei Chen, Horace Cheng, Land Deng, Thinh Mac, Andrew Chang)

Electromax I lost to Tri-Valley Thunder 2-3

  • Lang over Wei 3:0 (11-5, 11-8, 11-4)
  • Andrew lost to Horace 1:3 (11-6. 3-11, 8-11, 12-14)
  • Land/Thin lost to Wei/Horace 2:3 (12-11, 11-6, 8-11, 9-11, 6-11)
  • Thinh lost to Horace 2:3 (13-11, 5-11, 2-11, 11-4, 6-11, 5-11)
  • Andrew over Wei 3:0 (14-12, 11-6, 11-5)

Division 5 08/06/11 Dojo Mid vs SFCTTC 2

(David Song, Michael Shieh, Shyam Nagaraj, Steve Adams, Kevin Cheng, Tod Kaiser)

Dojo Mid lost to SFCTTC2 2-3

  • Michael lost to Tod 0:3 (7-11, 10-12, 6-11)
  • David lost to Steve 0:3 (9-11, 11-13, 7-11)
  • David/Shyam lost to Tod/Kevin 2:3 (10-12, 11-5, 11-6, 2-11, 9-11)
  • Michael over Steve 3:2 (11-4, 6-11, 11-7, 7-11, 11-3)
  • Shyam over Tod 3:2 (5-11, 11-8, 2-11, 11-8, 11-3)

Cadet Division 08/06/11 ICC Cadet vs Palo Alto Cadet B

(Benjamin Lam, WeeJin Koh, Shreyas Prasanna, Rohan Mannem, Brian McElvain, Nofil Amer)

ICC Cadet over Palo Alto Cadet B 5-0

  • Shreyas over Brian 3:0 (11-5, 11-9, 13-11)
  • Benjamin over Nofil 3:0 (11-2, 11-2, 11-1)
  • Shreyas/WeeJin over Brian/Nofil 3:0 (11-5, 11-6, 11-3)
  • WeeJin over Nofil 3:0 (11-4, 11-0, 11-1)
  • Rohan over Brian 3:1 (11-4, 7-11, 11-7, 11-6)

Cadet Division 08/06/11 ICC Cadet vs Palo Alto Cadet A

(Benjamin Lam, Shreyas Prasanna, WeeJin Koh, Rohan Mannem, Alan Chen, James Tang, Ray Yan)

ICC Cadet over Palo Alto Cadet A 5-0

  • Rohan over Ray 3:0 (11-5, 11-8, 11-8)
  • WeeJin over Alan 3:0 (11-4, 11-8, 11-9)
  • Rohan/Benjamin over James/Ray 3:0 (11-5, 11-8, 11-8)
  • Shreyas over Alan 3:1 (6-11, 11-2, 11-7, 11-8)
  • Benjamin over James 3:2 (11-7, 9-11, 7-11, 17-15, 11-7)

Division 6 Playoff 07/31/11 Alameda 3 vs ICC Pips

(Nancy Zhou, Preston So, Joe Li, Kenny Schang, Yong Gao, KangSheng Hsu, Michael Liu, Runtai Chen, Michael Tian)

Alameda 3 over ICC Pips 3-2

  • Nancy over Michael L. 3:2 (11-3, 14-12, 8-11, 8-11, 11-5)
  • Preston over Runtai 3:0 (11-6, 12-10, 11-7)
  • Kenny/Joe over Yong/Kang 3:1 (11-7, 11-8, 7-11, 11-3)
  • Ryan lost to Michael T. 0:3 (5-11, 8-11, 9-11)
  • Joe lost to Kang 1:3 (5-11, 11-8, 5-11, 3-11)

Division 3 07/30/11 Dojo Electromax I vs WSATT Primo

(Adndrew Chang, Wen Huang, James Liu, Thinh Mac, Wei Chen, Mark Kent, Fernando Chang, David Chu & Henry Kwong)

Dojo Electroma I over WSATT Primo 4-1

  • Thinh over Henry 3:2 (2-11, 9-11, 11-9, 11-5, 11-5)
  • Wen over Mark 3:2 (5-11, 11-9, 11-5, 14-16, 11-6)
  • Wen/James lost to David/Fernando 2:3 (11-9, 5-11, 8-11, 11-5, 9-11)
  • Thinh over Mark 3:1 (11-8, 9-11, 11-3, 11-8)
  • Wen over Henry 3:1 (11-8, 11-7, 3-11, 14-12)

Division 5 7/30/11 Alameda 2 vs WSATT Exige

(JiaYuan Fang, Gordon Yuan, Ning Song, Bryant Lin, Kit Chan, Jordan Yee, Rok Yu, Peter Chung)

Alameda 2 lost to WSATT Exige 2-3

  • Kit over JaYuan 3:0 (11-4, 11-7, 16-14)
  • Jordan lost to Ning 1:3 (8-11, 10-12, 11-7, 9-11)
  • Bryant/Jordan over JiaYuan/Gordon 3:0 (11-8, 11-8, 11-8)
  • Bryant lost to Ning 0:3 (9-11, 8-11, 2-11)
  • Rok list to Gordon 2:3 (6-11, 11-4, 12-10, 6-11, 9-11)

Cadet Division 07/30/2011 Alameda 2 vs Alameda 1

(Evan Chen, Shawn Fong, Ryan Chen, Jason Chan, Kailyn Kong, Scott Fong, Ivy Li, Noah Spitz)

Alameda 2 lost to Alameda 1 0-5

  • Evan lost to Ryan 0:3 (4-11, 8-11, 5-11)
  • Noah lost to Ivy 1:3 (13-11, 6-11, 8-11, 10-12)
  • Evan/Shawn lost to Scott 0:3 (7-11, 5-11, 1-11)
  • Shawn lost to Ryan 0:3 (3-11, 4-11, 4-11)
  • Noah lost to Kailyn 1:3 (10-12, 13-11, 7-11, 1-11)

Division 2 07/30/11 ICC GoTTPlayers vs Alameda 1

(David Zengm Pranav Gopal, Barry Or, Wai Wong, Partrick Wu, Michelle Yang)

ICC GiTTPlayers lost to Alameda 1 1-4

  • Barry lost to David 2:3 (11-8, 11-6, 7-11, 10-12, 7-11)
  • Michelle over Prabav 3:0 (11-8, 12-10, 11-7)
  • Barry/Michelle lost to David/Pranav 2:3 (8-11, 8-11, 11-6, 11-6, 6-11)
  • Wai lost to Pranav 1:3 (11-9, 11-13, 5-11, 9-11)
  • Patrick lost to David 1:3 (7-11, 6-11, 11-7, 15-17)

Division 2 07/30/11 Topspin Warriors vs ICC 2

(Han Nguyen, Kenny Tien, Trieu-Tien Tommy Nguyen, Isabel Chu, Krish Avvari, Sagar Arun)

Topspin Warriors lost to ICC 2 2-3

  • Kenny lost to Krish 2:3 (8-11, 12-10, 7-11, 11-9, 6-11)
  • Douglas over Sagar 3:1 (12-10, 8-11, 14-12, 11-6)
  • Han/Douglas lost to Isabel/Krish 1:3 (11-7, 7-11, 11-5, 11-1)
  • Kenny over Isabel 3:2 (11-13, 11-8, 7-11, 11-3, 11-8)
  • Tommy lost to Aashay 1:3 (11-4, 6-11, 8-11, 5-11)

Division 5 7/29/11 SFCTTC 2 vs ICC 4

( Tod Kaiser, Kevin Lin, Angela Guan, Srividhya Shanker, Vidya Pingall)

SFCTTC 2 over ICC 4 4-1

  • Tod lost to Vidya 2:3 (7-11, 7-11, 11-8, 11-9, 7-11)
  • Kevin over Angela 3:0 (11-9, 13-11, 12-10)
  • Tod/Kevin over Vidya/Srividhya 3:0 (11-7, 11-4, 11-3)
  • Tod over Angela 3:0 (11-8, 11-9, 11-9)
  • Kevin over Srividhya 3:2 (10-12, 8-11, 11-7, 12-10, 11-6)

Division 2 07/24/11 ICC Trinity vs TopSpin Warriors

(Kenny Tian, Joseph Coorey, Tommy Nguyen, Michael Hsing, Nelson Yu, Wilson Tsao)

ICC Trinity over TopSpin Warriors 3-2

  • Michael over Tommy 3:1 (14-12, 5-11, 11-4, 11-5)
  • Nelson lost to Joseph 0:3 (8-11, 9-11, 13-15)
  • Michael/Nelson over Tommy/Joseph 3:2 (11-6, 9-11, 4-11, 11-7, 11-7)
  • Michael over Kenny 3:1 (5-11, 11-4, 11-7, 11-5)
  • Wilson lost to Koji 1:3 (11-8, 8-11, 7-11, 9-11)

Division 2 7/23/11 Alameda 1 vs ICC 2

(Isabel Chu, Sagar Arun, Krish Avvari, Avishy Schmidt, David Zeng)

Alameda 1 over ICC 2 5-0

  • David over Krish 3:1 (4-11, 11-9, 12-10, 11-6)
  • Avishy over Sagar 3:0 (11-8, 11-5, 11-6)
  • David/Avishy over Krish/Isabel 3:2 (6-11, 6-11, 11-6, 12-10, 11-6)
  • David over Sagar 3:2 (11-9, 9-11, 8-11, 11-9, 14-12)
  • Avishy over Isabel 3:1 (11-9, 11-8, 8-11, 11-7)

Division 3 7/23/11 WSATT Primo vs Dojo Electromax I

(Fernando Chang, Dave Chu, Mark Kent, Henry Kwong, Wei Chen, James Liu, Alan Tang, Andrew Chang)

WSATT Primo over Dojo Electromax I 3-2

  • Dave over Alan 3:1 (13-11, 10-12, 12-10, 11-9)
  • Wei lost to James 1:3 (7-11, 5-11, 11-2, 10-12)
  • Dave/Fernando over Alan/Wen 3:0 (11-6, 11-7, 12-10)
  • Dave lost to James 1:3 (6-11, 6-11, 11-7, 7-11)
  • Fernando over Alan 3:0 (11-9, 11-9, 11-9)

Division 7 07/23/11 WSATT Challengers vs Dojo Thunderbollt

(Eugene Popov, Peter Hsu, Udi Weider,Sam Shamouilzadeh, Andrew Zeng, Jun Feng, Ray Weng, Jim Tebelskis )

WSATT Challengers lost to Dojo Thunderbollt 2-3

  • Udi over Ray 3:0 (11-6, 11-8, 11-6 )
  • Eugene over Jun 3:2 (11-6, 7-11, 11-4, 6-11, 11-3)
  • Udi/Eugene lost to Jim/Anrew 1:3 (12-14, 13-11, 11-13, 4-11)
  • Peter lost to Jim 0:3 ( 16-18, 9-11, 9-11)
  • Sam lost to Andrew 2:3 (11-6, 7-11, 11-6, 8-11, 11-13)

Division 7 - 7/23/2011 WSATT U-Mashers vs Dojo Thunderbolt

(John Xu, Dewei Sun, Jinsong Liu, Mario D'Ortenzio, Andrew Zeng, Jun Feng, Ray Weng, Jim Tebelskis)

WSATT UMashers lost to Dojo Thunderbolt 1-4

  • Dewei over Jim 3:0 (11-8, 11-5, 11-4)
  • John lost to Andrew 0:3 (4-11, 9-11, 6-11)
  • Jinsong/Dewei lost to Andrew/Jun 1:3 (6-11, 4-11, 11-3, 11-13)
  • Dewei lost to Andrew 2:3 (7-11, 11-6, 7-11, 11-3, 7-11)
  • Mario lost to Ray 1:3 (5-11, 12-10, 9-11, 3-11)

Division 5 07/16/11 WSATT Exige vs WSATT Rapids

(Jerry Wang, Gordon Yuan, Ning Song, George Zhao, Frank Chung, Xiaohan Huang, Vincent Huang)

WSATT Exige lost to WSATT Rapids 2-3

  • Ning lost to Xiaohan 2:3 (11-7, 11-6, 13-15, 9-11, 8-11)
  • Gordon over Vincent 3:1 (11-3, 13-11, 13-15, 11-5)
  • George/Gordon lost to Xiaohan/Vincent 2:3 (11-8, 11-5, 8-11, 4-11, 14-16)
  • Jerry over Frank 3:0 (11-7, 11-7, 11-5)
  • George lost to Xiaohan 2:3 (3-11, 11-7, 11-8, 3-11, 9-11)

Division 1 7/24 CTTA vs ICC

(Zhang Di, Ma Chao, Hailong Shen, Anal Kashyap, Zhou Xin, Maggie Tian, Massimo Costantini)

CTTA lost to ICC 1-4

  • Zhang lost to Zhou 1:3 (7-11, 6-11, 11-6, 9-11)
  • Hailong los to Anal 0:3 (9-11, 5-11, 5-11)
  • Zhang/Hailong lost to Zhou/Anal 0:3 (3-11, 8-11, 6-11)
  • Ma lost to Anal 0:3 (2-11, 8-11, 8-11)
  • Hailong over Maggie 3:2 (12-14, 11-5, 9-11, 11-3, 11-7)

Division 4 7/23/11 WCTTA 3 vs Dojo Electromax 2

( Kerry Huang, Anil Ramappa, Lu Yu, Leland Chen, Chiping Zhou)

WCTTA 3 lost to Dojo Electromax 2 2-3

  • Kerry lost to Leland 0:3 (8-11, 9-11, 7-11)
  • Anil over Chiping 3:2 (11-6, 2-11, 11-7, 3-11, 11-8)
  • Anil/Arjun over Leland/Lu 3:2 (5-11, 11-7, 10-12, 12-10, 11-7)
  • Kerry lost to Lu 1:3 (4-11, 8-11, 11-9, 7-11)
  • Anil lost to Leland 2:3 (11-9, 12-10, 9-11, 3-11, 15-17)

Division 5 7/23/11 SFCTTC 2 vs Alameda 2

(Bruant Lin, Jordon Yee, Rok Yu, Kevin Lin, Tod Kaiser)

SFCTTC 2 lost to Alameda 2 1-4

  • Tod lost to Bryant 0:3 (8-11, 8-11, 7-11)
  • Kevin lost to Jordan 0:3 (7-11, 10-12, 4-11)
  • Tod/Kevin lost to Jordan/Bryant 1:3 (9-11, 11-9, 6-11, 9-11)
  • Tod over Rok 3:0 (11-7, 11-4, 11-9)
  • Kevin lost to Bryant 0:3 (6-11, 2-11, 4-11)

Division 7 7/23/2011 TriValley EMC Momentum vs ICC Jokers

(Shruti Prasanna, Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Jason Huang, Joseph Wong)

TriValley EMC Momentum over ICC Jokers 4-1

  • Joseph over Neel 3:0 (11-9, 11-8, 11-9)
  • Jason lost to Mekala 2:3 (11-9, 9-11, 10-12, 11-7, 9-11)
  • Jason/Joseph over Mekala/Shruti 3:1 (11-8, 11-7, 6-11, 11-5)
  • Joseph over Mekala 3:1 (11-7, 10-12, 11-2, 11-9)
  • Jason over Shruti 3:0 (11-7, 11-9, 11-6)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com