Division 5 11/28/09 WSATT Defenders vs. WSATT Exige

(George Zhao, Chu Wong, Bo Wang, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

WSATT Defenders won over WSATT Exige 3-2

  • Gordon over Bo 3:1 (11-7, 10-12, 11-8, 14-12)
  • Jerry over Chew 3:0 (11-7, 11-6, 11-7)
  • Gordon/John lost to George/Bo 2:3 (11-6, 11-8, 7-11, 3-11, 6-11)
  • Gordon over George 3:1 (6-11, 13-11, 11-8, 12-10)
  • Mario lost to Jiayuan 0:3 (6-11, 3-11, 9-11)

Photo of the Week (week of 11/22)

(Pre-game sweeping - Voltaire Benedicto)

Cadet Division 11/22/09 Alameda vs. Evergreen Top Spinners

(Kevin Li, Kenny Wong, Preston So, Jordon Yee, Rohan Chitnis, Rahul Joshi, Samiha Dawalbhakta)



Alameda Beat Evergreen Top Spinners 5-0

  • Preston over Rahul 3:1 (9-11, 11-2,11-4,11-8)
  • Jordon beat Rohan 3:0 (11-6,11-5,13-11)
  • Kenny/Preston Beat Rohan / Samiha 3:2 (11-6,11-5,8-11,8-11,11-9)
  • Kenny Beat Samiha 3:0 (11-4, 11-2, 11-9)
  • Kevin over Rahul 3:0 (11-7,11-4 11-6)

Division 1 11/22/09 Ping Pong Playa vs ICC the Incredibles I

(Voltaire Benedicto, Jim Chai, Nelson Yu, Wilson Tsao)

Palo Alto Ping Pong Playa over ICC the Incredibles I 4-1

  • Sudhish Iyer lost to Wilson 1:3 (12-14, 11-5, 8-11, 4-11)
  • Voltaire over Nelson 3:1 (11-5, 11-13, 11-5, 11-9)
  • Voltaire/Jim over Wilson/Nelson 3:2 (9-11, 12-14, 11-9, 11-5, 11-3)
  • Sudhish over Nelson 3:0 (11-6, 11-5, 11-9)
  • Voltaire over Wilson 3:2 (8-11, 11-8, 8-11, 11-0, 11-5)

Division 5 11/21/09 WCCT Aspire vs SFCTTC-3

(Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu, Kevin Lin, Johnny Yam )

WCCT Aspire lost to SFCTTC-3 2-3

  • Anthony lost to Johnny 2:3 (7-11,11-9,11-9,3-11,611)
  • Isabel lost to Kevin 1:3 (11-9,5-11,7-11,6-11)
  • Nathaniel/Isabel over Johnny/Kevin 3:0 (11-6,11-8,11-9)
  • Isabel over Johnny 3:2 (9-11,11-8,9-11,12-10,11-8)
  • Nathaniel lost to Kevin 1:3 (10-12,6-11,11-9,4-11)

Division 4 11/21/09 WCTTA Desire vs Alameda III

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Ali Shafai, Dave Hanson, Pranav Gopal, Kenny Wong, David Zeng)

World Champions TT Academy Desire Team lost to Alameda III 1-4

  • Kanak lost to David 2:3 (12-10,6-11,8-11,11-8,12-14)
  • Kunal lost to Pranav 2:3 (11-9,11-8,8-11,9-11,2-11)
  • Kunal/Kanak lost to David/Dave 0:3 (8-11,5-11,10-12)
  • Kanak lost to Pranav 0:3 (7-11,6-11,6-11)
  • Ali over Kenny 3:2 (4-11,7-11,11-3,11-7,11-1)

Division 6 11/21/09 Alameda 5 vs. Swindlers

(Jack Sayers, Jordan Yee, John Hale, Kevin Wong, Preston So, Scott Frye, Neel Neelakantan, Vidya Pingali, Mekala Neelakantan, Sri Namala)

Alameda 5 over Swindlers 4-1

  • Preston over Vidya 3:2 (15-17, 11-8, 6-11, 11-7, 11-9)
  • Kevin lost to Sri 2:3 (10-12, 10-12, 11-6, 11-4, 9-11)
  • Scott/John over Vidya/Mekala 3:1 (5-11, 11-7, 11-6, 11-4)
  • Jordan over Mekala 3:2 (5-11, 11-7, 11-3, 9-11, 11-7)
  • Jack over Neel 3:0 (11-9, 11-6, 11-7)

Division 1 11/21/09 TopSpin vs ICC

(Truong Tu, Kevin Au, Hailong Shen, Maggie Tian)

TopSpin lost to ICC 1-4

  • Kevin lost to Hailong 1:3 (8-11, 3-11, 14-12, 5-11)
  • Truong over Maggie 3:2 (11-9, 5-11, 3-11, 11-6, 13-11)
  • Kevin/Truong lost to Hailong/Maggie 0:3 (7-11, 9-11, 7-11)
  • Kevin lost to Maggie 0:3 (7-11, 5-11, 7-11)
  • Truong lost to Hailong 1:3 (no score recorded)

Division 1 11/21/09 PTTC vs Alameda 1

(Sean Lee, Steven Wang, Shashin Shodhan, Dora Kurimay, Avishy Schmidt)

PTTC over Alameda 1 3-2

  • Steven over Shashin 3-0 (11-9,11-8,11,6)
  • Sean lost to Dora 0-3 (7-11, 9-11, 8-11)
  • Steven/Sean lost to Avishy/Shashin 1-4 (16-18, 11-9, 6-11, 11-13)
  • Steven over Dora 3-1 (9-11, 11-7, 11-4, 11-8)
  • Sean over Avishy 3-2 (12-14, 12-10, 14-12, 8-11, 11-7)

Division 6 11/21/09 WSATT 4 vs Forerunner

(Lianxi Yang, David Huwang, Ray Weng, Jeff Hou, Siamak Shamourilzadeh, Frank Chung, Peter Kwan.)

Forerunner lost to WSATT 4 2-3

  • Siamak over David 3:2 (9-11,11-8, 11-8, 9-11, 12-10)
  • Frank lost to Ray 2:3 (10-12,11-8,9-11,11-9,5-11)
  • Frank/Peter lost to David/Lianxi 0:3 (6-11,8-11,5-11)
  • Siamak over Ray 3:2 (2-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-6)
  • Peter over Lianxi 3:1 (11-9, 8-11, 11-8, 11-3)

Division 6 11/21/09 Tri-Valley Rocks DCTM vs The Dreamcatchers

(Tetsuro Hirouji, Man (Joe) Tai, Brett Jackson, Phone Tran, Albert Pinto, Jason Huang)

Tri-Valley Rocks DCTM over The Dreamcatchers 4-1

  • Albert over Tetsuro 3:2 (4-11. 7-11, 13-11, 12-10)
  • Brett over Joe 3:1 (11-7, 14-12, 9-11, 11-5)
  • Phong/Jason over Tetsuro/Joe 3:1 (11-2, 6-11, 11-7, 13-11)
  • Albert lost to Joe 0:3 (13-15, 9-11, 11-13)
  • Phong over Tetsuro 3:0 (11-3, 11-4, 11-2)

Division 1 11/15/09 Alameda 1 vs. Topspin

(Kevin Au, Truong Manh Tu, Shashin Shodhan, Dori Kurimay, Avishy Schmidt )

More photos from Long C. Nguyen

Alameda lost to Topspin 1-4

  • Shashin lost to Kevin 1:3 (7-11, 11-9, 9-11, 3-11)
  • Dori lost to Truong 1:3 (11-6,5-11,6-11,9-11)
  • Dori / Shashin lost to Truong / Kevin - (9-11, 5-11, 11-8, 8-11)
  • Shashin lost to Truong 2:3 (8-11, 11-6, 6-11, 11-5, 8-11)
  • Dori over Kevin - 3:2 (11-9, 8-11, 6-11, 11-3, 11-6)

Division 5 11/14/09 SFCTTC-3 vs WSATT Defenders

(Paul Pan, Kakit Lee, Steve Adams, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

SFCTTC-3 lost to WSATT Defenders 2-3

  • Steve lost to Gordon 1:3 (12-14, 6-11, 11-7. 5-11)
  • Paul over Jerry 3:0 (11-7, 11-7, 11-7)
  • Paul/Steve over Gordon/Jerry 3:1 (11-6, 11-9, 7-11, 11-8)
  • Kakit lost to John 0:3 (2-11, 5-11, 7-11)
  • Paul lost to Gordon 1:3 (10-12, 11-5, 12-14, 10-12)

Division 4 11/15/09 ICC Incredibles II vs SFCTTC-2

(John Li, Wayne Li, Kenny Mock, Stanley Tieu, Danny Hui, Peter Tsang, Mark Johnson, Andrew Wong, George Siu, Bruce Liu)

ICC Incredibles II lost to SFCTTC-2 2-3

  • George over Wayne 3:2 (11-13, 10-12, 11-9, 11-9, 11-9)
  • Peter over Stanley 3:1 (11-9, 9-11, 16-14, 15-13)
  • Bruce/Danny lost to John/Wayne 0:3 (13-15, 6-11, 9-11)
  • George lost to Stanley 0:3 (6-11, 8-11, 11-13)
  • Andrew lost to Kenny 1:3 (11-6, 7-11, 6-11, 8-11)


Division 4 11/15/09 ICC Victory vs SFCTTC-2

(Q, Alan Tang, Wen Huang, Stanley Tieu, John Li, Jie Chen, Kenny Mock, Yiang Han, Wayne Li, Bo Ding)

ICC Victory over SFCTTC-2 4-1

  • Alan over Kenny 3-1 (6-11, 11-5, 12-10, 11-5)
  • Wen over Stanley 3:2 (12-10, 11-13, 7-11, 11-4, 11-8)
  • Bo/Han over John/Wayne 3:1 (8-11, 11-4, 11-8, 11-6)
  • Alan lost to Wayne 2:3 (5-11, 11-8, 7-11, 11-5, 8-11)
  • Bo over Kenny 3:0 (11-8, 11-9, 11-3)


Division 4 11/14/09 Electromax II vs. Alameda IV

(Samuel Roberson, Rok Yu, Nick Dupont, Leland Chen, Lu Yu, Maolin Zhao, Aaron Wong, Chiping Zhou, Sammy Chu)

Electromax II lost to Alameda IV 1-4

  • Aaron lost to Rok 1:3 (5-11, 11-4, 8-11, 12-14)
  • Maolin Lost to Sam 2:3 (11-6, 8-11, 11-7, 9-11, 10-12)
  • Leand / Chiping over Rok / Nick 1:3 (12-10, 8-11, 11-7)
  • Lu lost to Sam 2:3 (8-11, 5-11, 11-9, 11-7, 12-14)
  • Chiping lost Nick (6-11, 9-11, 8-11)


Division 3 11/15/09 Topspin Warriors vs. Trinity

(Tzu-Ying Li, Shan-Chuan Li, Shing-Li Sung, Han Nguyen, Kenny Tien, Vincent Tai, Joseph Coorey)

Topspin Warriors over Trinity 3-2

  • Kenny over Tzu-Ying 3:1 (6-11, 11-1, 11-8, 11-6)
  • Joseph lost to Shing-Li 0:3 (9-11, 6-11, 6-11)
  • Han/Vincent over Tzu-Ying/Shing-Li 3:2 (10-12, 9-11, 11-4, 11-8, 11-6)
  • Han lost to Shing-Li 1:3 (5-11, 7-11, 12-10, 10-12)
  • Joseph over Tzu-Ying 3:0 (11-9, 11-7, 11-8)

Division 2 11/14/2009 Electromax 1 vs. Ping Pong Playa

(Thinh Mac, Henry Kwong, Sudhish Iyer, Jim Chai, Erwin Hom, Jumin Liu)

Electromax 1 lost to Ping Pong Playa 2-3

  • Jumin Liu lost to Sudhish 2:3 (9-11,6-11,11-7,13-11,5-11)
  • Erwin lost to Jim 1:3 (11-6,8-11,9-11,6-11)
  • Jumin/Erwin lost to Jim/Sudhish 1:3 (12-10,5-11,10-12,10-12)
  • Erwin over Henry 3:0 (11-8,11-5,11-5)
  • Jumin over Thinh 3:2 (4-11,12-10,9-11,11-8,11-5)


Division 1 11/14/2009 Palo Alto Top Team vs ICC

(Maggie Meng Tian, Hailong Shen, Ariel Hsing, Lily Zhang)

Palo Alto Top Team lost to ICC 1-4

  • Ariel lost to Hailong 1:3 (9-11, 10-12, 11-3, 9-11)
  • Lily lost to Maggie 0:3 (2-11, 6-11, 10-12)
  • Ariel/Lily lost to Hailong/Maggie 1:3 (11-8, 7-11, 5-11, 5-11)
  • Ariel lost to Maggie 1:3 (11-7, 5-11, 5-11, 11-13)
  • Lily over Steven Li 3:0 (11-5, 11-5, 11-9)


Division 3 11/14/09 ICC Shortpips vs Foster City TTC

(Wade Sun, Mandeep Bhullar, Barry Chang, Johnny Wang, Andrew Wong, Eric Lau, Andrew Tung)

ICC Shortpips over Foster City TTC 3-2

  • Eric lost to Wade 0:3 (9-11, 7-11, 8-11)
  • Andrew T. over Mandeep 3:1 (11-7, 4-11, 11-5, 11-6)
  • Andrew T./Eric over Wade/Mandeep 3:2 (11-8, 7-11, 7-11, 12-10, 11-6)
  • Eric over Johnny 3:0 (11-9, 11-5, 11-2)
  • Wei lost to Wade 0:3 (6-11, 6-11, 11-13)


Division 6 11/14/09 The ICC Dreamcatchers vs WCTTA Drive

(Gen Pei, Tetsuro Hirouji, Michael Wong, Larry Yang)

The ICC Dreamcatchers lost to WCTTA Drive 0-5

  • Tetsuro lost to Aditi 0:3 (4-11, 7-11, 5-11)
  • Gen lost to Michael 0:3 (3-11, 9-11, 4-11)
  • Tetsuro/Sandeep lost to Aditi/Larry 0:3 (1-11, 5-11, 9-11)
  • Sandeep lost to Michael 0:3 (5-11, 6-11, 9-11)
  • Gen lost to Larry 0:3 (2-11, 2-11, 2-11)


Division 6 11/14/09 Swindlers Vs. WCTTA Drive

(Sri Namala, Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Aditi Chodri, Larry Yang, Michael Wong)

Swindlers lost to WCTTA Drive 1-4

  • Neel lost to Larry 1:3 (11-6, 4-11, 5-11, 10-12)
  • Sri over Aditi 3:0 (12-10, 11-8, 11-6)
  • Mekala/Neel lost to Michael/Larry 0:3 (10-12, 7-11, 5-11)
  • Mekala lost to Aditi 2:3 (10-12, 11-6, 11-8, 7-11, 8-11)
  • Sri lost to Michael 1:3 (9-11, 11-8, 3-11, 7-11)


Division 5 11/14/09 Ping Pong Dojo vs WCTTA Aspire

(Nathaniel Chu, Anthony Chu, Alex Zhang, Peter Chung, Hung-Jen Hung)

Ping Pong Dojo over WCTTA Aspire 5-0

  • Hung over Nathaniel 3:1 (11-5, 6-11, 11-8, 11-2)
  • Alex over Anthony 3:0 (11-8, 11-3, 11-9)
  • Hung/Alex over Nathaniel/Anthony 3-0 (12-10, 12-10, 11-8)
  • Hung over Anthony 3-0 (11-9, 11-6, 11-5)
  • Alex over Nathaniel 3:1 (11-2, 6-11, 11-7, 11-5)


Division 3 11/14/09 WSATT Primo vs iGoLogic

(Fernando Chang, Mark Kent, Wei Chen, Dave Chu, Barry Or, Wayne Lo, Brian Kim)

WSATT Primo over iGoLogic 3-2

  • Dave lost to Brian 2:3 (11-2, 10-12, 6-11, 11-4, 6-11)
  • Fernando over Patrick 3:0 (13-11, 13-11, 11-9)
  • Dave/Fernando over Barry/Vic 3:1 (12-10, 11-3, 6-11, 15-13)
  • Dave lost to Vic 0:3 (5-11, 9-11, 7-11)
  • Fernando over Brian 3:1 (4-11, 11-8, 11-9, 11-7)

Division 5 11/14/09 WSATT Exige vs ICC Crushers

(Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal, Prashanth
Prahlad, Krishnateja Avvari, Bo Wang, Homa Wong, George Zhao, Chew
Wong, Jiayuan Fan)

WSATT Exgie over ICC Crusher 3-2

  • Chew lost to Krish 1-3 (13:11, 6:11, 3:11, 1:11)
  • George over Sujit 3-1 (11:5, 6:11, 11:5, 11:8)
  • George/Bo over Sujit/Krish 3-1 (11:6, 9:11, 11:8, 11:5)
  • Jiayuan over Prashanth 3-1 (11:6, 11:7, 2:11, 13:11)
  • Homa lost to Venkata 0-3 (9:11, 9:11, 9:11)

Division 6 11/14/09 Alameda V vs Forerunner

(Ray Wengi, Lian-Xi Yang, Jon Hale, Preston So, Kevin Wong, Jordan Yee)

Alameda V lost to Forerunner 2-3

  • Kevin over Ray 3-1 (12-10, 9-11, 15-13, 16-14)
  • Jordan lost to Jun 1-3 (6-11, 11-4, 9-11, 4-11)
  • Kevin/Preston lost to Ray/Jun 1-3 (9-11, 8-11, 11-6, 9-11)
  • Preston lost to Jun 2-3 (6-11, 10-12, 11-7, 11-1, 10-12)
  • Jon over Lian-Xi 3-2 (12-10, 9-11, 11-8, 2-11, 11-8)

Division 2 11/07/09 Alameda2 vs. Pingpong Playa

(Voltaire Benedicto, Sudhish Jyer, Myron Lee, Chris Yang, Kit Chen)

Alameda 2 over PingPong Playa 3-2

  • Chris over Voltaire 3:2 (10-12, 11-9, 9-11, 11-9, 12-10)
  • Myron over Sudhish 3:1 (11-9, 11-5, 5-11, 11-5)
  • Chris/Kit over Voltaire/Sudhish 3:1 (11-9, 5-11, 11-9, 11-7)
  • Kit lost to Sudhish 0:3 (5-11, 6-11, 8-11)
  • Myron lost to Voltaire 2:3 (11-8, 11-8, 5-11, 8-11, 3-11)

Division 5 11/08/09 ICC Crushers vs ICC Tornado

(Carlos Dieguez, Tushar Suthar, Vidya Gubbi, Diane Jiang, Jerry Poon, Krish Avvari, Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Prashanth Prahlad)

ICC Crushers over ICC Tornado 4-1

  • Prashant lost to Vidya 1:3 (9-11, 11-6, 1-11, 9-11)
  • Krish over Diane 3:0 (11-8, 11-5, 11-7)
  • Venkata/Krish over Vidya/Tushar 3:1 (11-5, 9-11, 11-7, 11-5)
  • Prashant over Carlos 3:0 (11-3, 11-4, 11-8)
  • Krish over Vidya 3:1 (11-8, 9-11, 11-6, 11-8)

Division 2 11/07/09 Incredibles vs Electromax 1

(Wilson Tsao, Nelson Yu, Joey Hu, Eewin Hom, James Liu)

Incredibles over Electromax 1 4-1

  • Joey over James 3:2 (9-11, 7-11, 11-7, 11-8, 11-7)
  • Nelson over Erwin 3:2 (12-10, 11-9, 11-13, 7-11, 11-8)
  • Joey/Nelson lost to James/Erwin 1:3 (11-9, 9-11, 11-13, 7-11, 11-8)
  • Joey over Erwin 3:2 (8-11, 11-5, 10-12, 12-10, 13-11)
  • Nelson over James 3:1 (10-12, 11-7, 11-4, 11-7)

Division 3 11/07/09 Trinity vs iGoLogic

Tzu-Ying Li, Shan-Chuan Li, Michael Sung, Patrick Wu, Barry Or, an Lin, Wayne Lo, Vic Truong, Brian Kim)

Trinity over iGoLogic 3-2

  • Tzu-Ying lost to Vic 1:3 (7-11, 16-14, 5-11, 12-14)
  • Michael over Dan 3:1 (11-4, 8-11, 11-3, 11-6)
  • Michael/Tze-Ying over Vic/Barry 3:2 (12-14, 12-14, 11-8, 12-10, 11-9)
  • Tzu-Ying lost to Wayne 0:3 (6-11, 9-11, 8-11)
  • Michael over Vic 3:0 (11-4, 11-8, 11-8)

Division 6 11/05/09 Forrunner vs. Dreamcatcher

(Tetsuro (Tee) Hirouji, Man (Joe) Tai, Jun Fung, Ray Weng)

Forerunner over Dreamcatcher 4-1
  • Jun over Tetsuro 3:2 (11-8, 11-8, 5-11, 11-13, 11-7)
  • Ray over Joe 3:2 (10-12, 11-5, 9-11, 13-11, 11-7)
  • Jun/Ray over Tetsuro/Joe 3:0 (11-6, 11-2, 11-2)
  • Jun lost to Joe 1:3 (9-11, 9-11, 11-7, 10-12)
  • Ray over Tetsuro 3:1 (10-12, 11-6, 12-10, 11-8)

Division 3 11/05/2009 Foster City vs. WSATT Primo

(Fernando Chang, Mark Kent, Wei Chen, Wade Sun, Mandeep Bhullar, Johnny Wang)

Foster City over WSATT Primo 4-1
  • Johnny lost to Fernando 0:3 (6-11, 7-11, 4-11)
  • Wade over Mark 3:0 (11-2, 11-5, 13-11)
  • Wade/Mandeep over Fernando/Wei 3:0 (11-5, 11-6, 11-9)
  • Mandeep over Wei 3:2 (8-11, 11-7, 11-6, 9-11, 11-6)
  • Wade over Fernando 3:0 (11-9, 11-8, 11-5)

Cadets Division 10/31/09 Evergreen Topspinners vs Alameda Cadets

(Rohan Chitnis,Samiha Dawalbhakta, Rahul Joshi, Andrew Sterner,Preston So, Jordan Yee)

Evergreen Topspinners lost to Alameda Cadets 2-3

  • Rahul lost to Preston 0:3 (8-11; 8-11; 2-11)
  • Rohan over Kevin 3:1(6-11; 11-4; 11-5; 11-9)
  • Rohan/Samiha lost to kevin/Jordan 1:3(11-4; 9-11; 8-11; 8-11)
  • Samiha over Andrew 3:2(11-9; 11-9; 7-11; 7-11)
  • Rohan lost to Jordan 2:3(16-14; 11-4; 7-11; 10-12; 5-11)

The New US Men's National Team Coach


(Photos courtesy of Gerry Chua and Long C. Nguyen)

http://www.usatt.org/news1/feth_na_coach.shtml

Congratulations to the BATTF Board member Stefan Feth! He is just selected to be the US men's national team coach! The California Table Tennis community is red hot!

Division 1 11/01/09 PeninsulaTTC vs. Palo Alto Top Team

(Ariel Hsing, James Gou, Steven Wang, Sean Lee)

Peninsula TTC lost to Palo Alto Top Team 1-4

  • Sean lost to James 2:3 (15-13, 13-15, 6-11, 14-12, 5-11)
  • Steven over Ariel 3:0 (11-8, 11-6, 11-9)
  • Steven/Sean lost to Ariel/James 0:3 (10-12, 7-11, 7-11)
  • Sean lost to Ariel 1:3 (11-5, 9-11, 9-11, 7-11)
  • Steven lost to James 0:3 (8-11, 9-11, 8-11)

Division 5 11/01/09 ICC Tornado vs SFCTTC 3

(Vidya Gubbi, Jerry Poon, Diane Jiang, Carlos Dieguez, Danny Catalan, Steve Adams, Wingkok Yam)

Click for more photos

ICC Tornado lost to SFCTTC3 1-4

  • Diane lost to Steve 0:3 (8-11, 7-11, 6-11)
  • Carlos lsot to Danny 1:3 (11-6, 7-11, 8-11, 11-13)
  • Diane/Jerry lost to Steve/Danny 0:3 (9-11, 9-11, 11-13)
  • Jerry lost to Winglok 2:3 (11-9, 13-11, 5-11, 11-13, 9-11)
  • Vidya over Steve 3:1 (7-11, 11-9, 11-2, 11-8)

Cadet Division 11/1/09 Palo Alto Cadet vs. Dojo Kids

Palo Alto Cadets lost to Dojo Kids 0-5

  • Rohith Kuditipudi lost to Kevin Cheng 1:3 (7-11, 11-4, 9-11, 11-13)
  • Alan Zhang lost to Daniel Trisno 1:3 (3-11, 3-11, 15-13, 4-11)
  • Rohith K/Alan Z. lost to Kevin C/Daniel T. 0:3 (6-11, 6-11, 2-11)
  • Rohith Kuditipudi lost to Daniel Trisno 0:3 (5-11, 7-11, 4-11)
  • Alan Zhang lost to Kevin Cheng 0:3 (9-11, 8-11, 9-11)

Division 1 10/31/09 Alameda 1 vs. Palo Alto Top Team

(Trevor Runyan, Lily Zhang, Shashin Shodhan, Avishy Schmidt)

Alameda over Palo Alto 3-2

  • Shashin lost to Trevor 2:3 (11:6, 11:6, 3-11, 10-12, 10-12)
  • Avishy lost to Lily 2:3 (11-7, 8-11, 5-11, 12-10, 9-11)
  • Avishy/Shashin over Trevor/Lily 3:1 (11-9, 11-9, 10-12, 11-8)
  • Shashin over Lily 3:0 (11-5, 11-9, 11-6)
  • Avishy over Trevor 3:1 (12-10, 9-11, 11-6, 11-8)

Division 1 11/01/09 ICC vs Alameda I

(Hailong Shen, Avishy Schmidt, Maggie Meng Tian, Shashin Shodhan, Jitendra Gidla)

ICC over Alameda I 4-1

  • Maggie over Shashin 3:0 (11-8, 11-3, 11-6)
  • Hailong over Avishy 3:1 (7-11, 18-16, 11-6, 11-6)
  • Jitendra/Maggie over Shashin/Avishy 3:2 (11-13, 9-11, 11-9, 11-5, 11-5)
  • Jitendra over Avishy 3:1 (11-7, 11-9, 7-11, 11-7)
  • Steven Li lost to Shashin 0:3 (1-11, 6-11, 9-11)

Division 3 11/01/09 ICC Shortpips vs TopSpin Warriors

(Koji Higashi, Douglas Tien, Kenny Tien, Eric Lau, Andrew Tung, Wei Chen)

Click for more photos

ICC Shortpips over The TopSpin Warriors 4-1

  • Eric over Koji 3:1 (11-9, 11-2, 11-9)
  • Andrew lost to Douglas 0:3 (9-11, 7-11, 5-11)
  • Andrew/Eric over Kenny Koji 3:1 (12-10, 6-11, 11-7, 13-11)
  • Eric over Douglas 3:1 (11-7, 11-9, 7-11, 11-7)
  • Andrew over Kenny 3:2 (11-9, 11-6, 5-11, 5-11, 11-8)

Division 4 11/01/09 ICC Victory vs Alameda III

(Han Yiang, Daivd Zeng, Bo Ding, Pranav Gopal, Jie Chen, Kenny Wong, Wen Huang, Alan Tang, Qingmin Liu)

ICC Victory over Alameda III 4-1

  • Han lost to David 1:3 (6-11, 11-1, 8-11, 5-11)
  • Alan over Pranav 3:0 (12-10, 11-8, 14-12)
  • Bo/Han over Pranav Kenny 3:1 (11-7, 11-5, 9-11, 11-5)
  • Wen over Kenny 3:1 (11-7, 11-4, 9-11, 17-15)
  • Alan over David 3:1 (11-7, 9-11, 11-5, 11-6)

Division 4 11/01/09 ICC - the Incredibles II vs Alameda III

(Pranav Gopal, Kenny Wong, David Zeng, Bruce Liu, George Siu, Peter Tsang, Danny Hui)

ICC - the Incredibles II lost to Alameda III 2-3

  • George lost to Pranav 1:3 (11-6, 6-11, 10-12, 5-11)
  • Andrew lost to David 2:3 (11-7, 6-11, 11-7, 9-11, 9-11)
  • Danny/Bruce over David/Kenny 3:1 (11-4, 11-4, 9-11, 11-9)
  • George over Kenny 3:0 (11-9, 11-5, 11-7)
  • Danny lost to Pranav 1:3 (11-9, 5-11,, 4-11, 9-11)

Division 5 10/31/09 SFCTTC-3 vs WSATT Exige

(Paul Pan, Steve Adams, Kevin Lin, Bo Wang, George Zhao, Jiayuan Fang)

SFCTTC-3 lost to WSATT Exige 2-3

  • Paul over George 3:2 (9-11, 1-11, 11-5, 11-5, 11-6)
  • Steve over Bo 3:2 (8-11, 11-5, 11-7, 10-12, 12-10)
  • Paul/Kevin lost to George/Bo 0:3 (13-15, 6-11, 11-13)
  • Paul lost to Jiayuan 3:2 (4-11, 9-11, 11-9, 11-9, 10-12)
  • Kevin lost to George 2:3 (9-11, 11-6, 11-4, 5-11, 5-11)

Division 5 10/31/09 WCTTA Aspire vs. Ping Pong Dojo

( Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu, Alex Zhang, Peter Chung)


World Champions TT Academy Aspire Team lost to Ping Pong Dojo Team 0-5
  • Isabel lost to Alex 0:3 (12:14, 13:15, 5:11)
  • Nathaniel lost to Peter 2:3 (6:11, 7:11, 11:5, 11:6, 10:12)
  • Nathaniel/Isabel lost to Alex/Peter 0:3 (3:11, 8:11, 8:11)
  • Anthony lost to Peter 2:3 (11:7, 4:11, 14:12, 5:11, 4:11)
  • Nathaniel lost to Alex 0:3 (8:11, 4:11, 10:12)

Division 6 10/31/09 WCTTA Drive vs. Forerunner

( Michael R. Wong, Matthew Li, Larry Yang, Ray Weng, Jun Feng, David Huang)


World Champions TT Academy Drive Team over Forerunner 5-0
  • Larry over Jun 3:1 (11:7, 11:5, 12:14, 11:3)
  • Matthew over David 3:2 (11:7, 11:7, 10:12, 9:11, 11:6)
  • Larry/Michael over Jun/Ray 3:0 (11:5, 11:6, 11:9)
  • Michael over David 3:0 (11:8, 11:7, 11:9)
  • Matthew over Ray 3:1 (11:5, 14:12, 10:12, 11:8)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com