Diviaion 6 10/30/09 Dreamcatchers vs Swindlers

(Tetsuro Hirouji, Sandeep Hebber, Joe Tai, Vidya Pingali, Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan)

The Dreamcatchers lost to Swindlers 2-3

  • Tetsuro over to Neel 3:0 (11-7, 11-9, 11-7)
  • Sandeep lost to Vidya 2:3 (11-5, 11-7, 8-11, 10-12, 10-12)
  • Tetsuro/Joe lost to Mekala/Vidya 1:3 (4-11, 8-11, 11-9, 7-11)
  • Sandeep lost to Neel 1:3 (3-11, 11-13, 11-8, 7-11)
  • Joe over to Mekala 3:1 (10-12, 14-12, 11-9, 11-7)


(Vidoe courtesy of Tetsuro Hirouji)














Division 4 10/29/09 Electromax II vs ICC Victory

(Han Yiang, Bo Ding, Qingmin Liu, Wen Huang, Lu Yu, Leland Chen, Maolin Zhao, Aaron Wong, Chiping Zhou, Sammy Chu)

Electromax II lost to ICC Victory 2-3

  • Aaron lost to Bo 2:3 (11-7, 11-7, 7-11, 4-11, 4-11)
  • Maolin over Wen 3:1 (11-7, 11-3, 3-11, 16-14)
  • Leland/Lu lost to Bo/Han 1:3 (4-11, 11-9, 8-11, 7-11)
  • Lu lost to Alan 1:3 (8-11, 10-12, 11-9, 7-11)
  • Maolin over Han 3:2 (11-6, 6-11, 11-1, 6-11, 11-9)

Division 6 10/24/09 The Dreamcatchers vs Tri-Valley Rocks DCTM

(Tetsuro Hirouji, Gen Pei, Sandeep Hebber, Joe Tai, Phong Tran, Vishwajit Saoji, Albert Pinto, Jason Huang)

Sandeep vs Vishwajit






Tetsuro vs Jason



Joe/Sandeep vs Jason/Phong




Gen vs Phong




Joe vs Albert



(Video courtesy of Tetsuro Hiroji)

The Dreamcatchers lost to Tri-Valley Rocks DCTM 0-5

  • Sandeep lost to Vish 1:3 (7-11, 11-7, 8-11, 11-13)
  • Tetsuro lost to Jason 0:3 (7-11, 6-11, 8-11)
  • Joe/Sandeep lost to Jason/Phong 0:3 (2-11, 8-11, 9-11)
  • Gen lost to Phong 0:3 (7-11, 6-11, 3-11)
  • Joe lost to Pinto 0:3 (6-11, 7-11, 4-11)

Division 5 10/24/09 Ping Pong Dojo vs ICC Crushers

(Sujit Chaubal, Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Krish Avvari, Peter Chung, Hung-Jen Hung, Alex Zhang)

Ping Pong Dojo lost to ICC Crushers 2-3

  • Peter lost to Krish 0:3 (10-12, 6-11, 3-11)
  • Alex over Sujit 3:0 (11-9, 11-8, 11-6)
  • Peter/Hung-Jen lost to Krish/Sujit 2:3 (11-13, 10-12, 11-6, 11-9, 9-11)
  • Hung-Jen lost to Sujit 2:3 (8-11, 10-12, 11-8, 11-7, 3-11)
  • Alex over Venkata 0:3 (11-4, 11-2, 11-7)

Cadet Division 10/24/09 Alameda Cadets vs Evergreen Top Spinners

(Andrew Sterner, Kevin Li, Kenny Wong, Preston So, Jordon Yee, Rohan Chitnis, Rahul Joshi, Samiha Dawalbhakta, )

Alameda Cadets over Evergreen Top Spinners 5-0

  • Preston over Rohan 3:0 (11-8, 14-12, 11-7)
  • Kenny over Samiha 3:0 (12-10, 11-5, 11-4)
  • Kenny/Jordan over Rohan/Rahul 3:0 (11-8, 11-6, 11-9)
  • Kevin over Rahul 3:1 (6-11, 11-6, 11-7, 11-7)
  • Andrew over Samiha 3:2 (3-11, 4-11, 11-6, 11-7, 11-6)

Division 6 10/24/09 Alameda 5 vs. WSATTA 4

(Preston So, Kevin Wong, Scott Frye, Jordan Yee, Peirong, Jeff)

Alameda 5 over WSATT4 5-0

  • Kevin over Peirong 3:1 (5-11, 11-9. 11-9, 11-7)
  • Scott over Jeff 3:2 (10-12, 7-11, 11-8, 11-4)
  • Preston / Kevin over Peirong / Jeff 3:1 ( 11-5, 11-9, 9-11, 11-8 )
  • Preston over Jeff 3:0 (12-10, 11-6, 11-5)
  • Jordan over Peirong 3:0 (13-11, 11-3, 11-8)

Division 6 10/24/09 Swindlers Vs. Tri-Valley Rocks DCTM

(Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Vidya Pingali, Jason Huang, Vish Saoji, Albert Pinto, Phong Tran)

Swindlers lost to Tri-Valley Rocks DCTM 1-4

  • Neel lost to Jason 0:3 (8-11, 8-11, 4-11)
  • Vidya over Vish 3:2 (10-12, 11-9, 11-4, 7-11, 11-7)
  • Mekala/Neel lost to Jason/Phong 0:3 (8-11, 11-13, 6-11)
  • Mekala lost to Albert 1:3 (5-11, 9-11, 11-5, 9-11)
  • Vidya lost to Phong 0:3 (11-13, 8-11, 4-11)

Divsion 3 10/25/09 Trinity vs ICC Shortpips

(Shan-Chuan Li, Tzu-Ying Li, Shing-Li Sung, Andrew Wong, Andrew Tung, Eric Lau, Wei Chen)

Trinity over ICC Shortpips 4-1

  • Shan-Chuan lost to Andrew T. 2:3 (11-9, 1-11, 11-9, 5-11, 7-11)
  • Shing-Li over Eric 3:1 (11-8, 10-12, 11-8, 11-9)
  • Shing-Li/Tzu-Ying over Eric/Andrew T. 3:1 (11-9, 11-7, 6-11, 11-4)
  • Tzu-Ying over Andrew W. 3:1 (11-4, 6-11, 11-7, 11-6)
  • Shing-Li over Wei 3:0 (11-4, 11-4, 11-6)

Division 5 10/24/09 WSATT Defenders vs. WCTTA Aspire

(Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

WSATT Defenders lost to WCTTA Aspire 2-3

  • John lost to Nathaniel 0:3 (5-11, 9-11, 9-11)
  • Jerry lost to Isabel 0:3 (3-11, 7-11, 6-11)
  • Gordon/Jerry over Anthony/Isabel 3:0 (11-8, 11-8, 11-4)
  • John over Anthony 3:0 (11-6, 11-3, 11-3)
  • Jerry lost to Nathaniel 1:3 (13-15, 6-11, 11-5, 9-11)

Division 3 10/24/09 WSATT Primo vs The Topspin Warriors

(Joseph Coorey, Koji Higashi, Han Nguyen, Kenny Tien, Mark Kent, Wei Chen, Dave Chu, Fernando Chang)

WSATT Primo lost to The Topspin Warriors 2-3

  • Fernando over Kenny 3:2 (8-11, 11-8, 11-9, 8-11, 12-10)
  • Wei lost to Joseph 2:3 (9-11, 5-11, 11-3, 12-10, 7-11)
  • Fernando/Dave lost to Han Joseph 1:3 (11-5, 10-12, 5-11, 6-11)
  • Dave over Joseph 3:1 (11-9, 8-11, 12-10, 11-4)
  • Wei lost to Kenny 0:3 (10-12, 6-11, 6-11)

Cadet Division 10/24/2009 Ping Pong Dojo Cadet vs Palo Alto Cadets

(Larry Liu, Hannah Tong, Kevin Cheng, Howard Tong, Vincent Huang, Rohith Kuditipudi)

Ping Pong Dojo Cadet won Palo Alto Cadet Team 5-0

  • Lary Liu won Vicent 3:0 (11-7, 11-9, 11-7)
  • Hannah won Rohith 3:0 (11-4, 11-6, 11-9)
  • Larry/Hannah won Vicent/Rohith 3:0 (11-9, 11-2, 11-7)
  • Kevin won Rohith 3:0 (11-7, 13-11, 11-7)
  • Howard won Steven 3:0 (11-6, 11-7, 11-6)

Division 1 10/24/09 Palo Alto Top Team vs Topspin A

(James Guo, Trevor Runyan, Khoa Nguyen, Truong Tu, Kevin Au)

Palo Alto Top Team lost to Top Spin 2-3

  • James over Truong 3:0 (12-10, 12-10, 11-4)
  • Trevor lost to Khoa 0:3 (7-11, 9-11, 6-11)
  • James/Trevor lost to Khoa/Truong 0:3 (13-15, 9-11, 7-11)
  • James over Kevin 3:1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-8)
  • Trevor lost to Truong 0:3 (3-11, 8-11, 9-11)

Division 3 10/24/09 iGologic vs. Foster City TTC

(Mandeep Bhullar, Barry Chang, Johnny M Wang, Wade Sun, Barry Or, Wayne Lo, Patrick Wu, Dan Lin, Vic Truong, Brian Kim)

(Video courtesy of John Wang)

  • Vic/Patrick vs Wade/Mandeep


  • Vic vs Johnny


  • Brian vs Barry


  • Vic vs Wade


(Photos courtesy of Dan Lin)

iGologic over Foster City TTC 3-2
  • Vic over Wade 3:0 (11-6, 11-2, 11-8)
  • Brian over Barry 3:0 (11-7, 11-9, 11-1)
  • Vic/Patrick lost to Wade/Mandeep 0:3 (10-12, 9-11, 7-11)
  • Vic over Johnny 3:1 (11-7, 11-9, 8-11, 13-11)
  • Patrick lost to Wade 2:3 (8-11, 11-5, 11-8, 4-11, 5-11)

Division 4 10/24/09 ICC Incredibles II vs Alameda IV

(Nick Dupont, Sonny Baboo, Samuel Roberson, Mark Johnson, George Siu, Andrew Wong, Peter Tsang, Danny Hui, Bruce Liu)



(Photos courtesy of Dan Lin)

ICC Incredibles II over Alameda IV 4-1
  • Mark lost to Sonny 1:3 (11-7, 7-11, 8-11, 7-11)
  • Andrew over Nick 3:2 (10-12, 11-8, 14-12, 7-11, 11-9)
  • Bruce/Danny over Sonny/Sam 3:0 (13-11, 11-8, 11-3)
  • George over Sam 3:1 (11-9, 6-11, 11-6, 11-9)
  • Peter over Nick 3:2 (11-8, 7-11, 8-11, 11-6, 11-9)

Division 4 10/24/09 ICC Victory vs Alameda IV

(Bo Ding, Han Yiang, Wen Huang, Jie Chen, Qingmin Liu Alan Tang, Nick Dupont, Samuel Robertson, Sonny Baboo)

ICC Victory over Alameda IV 3-2

  • Han lost to Nick 2:3 (12-14, 11-6, 13-11, 4-11, 3-11)
  • Alan over Sonny 3:1 (12-14, 11-5, 11-8, 12-10)
  • Bo/Han over Sam/Sonny 3:0 (11-6, 11-9, 11-9)
  • Jie lost to Sam 1:3 (6-11, 13-11, 8-11, 11-13)
  • Bo over Nick 3:0 (11-7, 11-6, 14-12)

Division 3 10/22/2009 Foster City vs. Trinity

(Tzuying Li, Shing-Li Sung, Barry Chang, Johnny Wang, Wade Sun, Mandeep Bhullar)

Foster City lost to Trinity 2-3
  • Mandeep over Tzuying 3:2 (7-11, 3-11, 11-9, 11-3, 11-8)
  • Wade lost to Shing-Li 1:3 (11-9, 6-11, 6-11, 9-11)
  • Wade/Barry lost to Shing-Li/Tzuying 0:3 (10-12, 6-11, 4-11)
  • Johnny lost to Shing-Li 1:3 (4-11, 6-11, 12-10, 6-11)
  • Wade over Tzuying 3:2 (2-11, 8-11, 13-11, 11-8, 11-3)

Division 4 10/21/09 ICC Victory vs ICC Incredibles II


(Peter Tsang, Danny Hui, Bruce Liu, George Siu, Bo Ding, Andrew Wong, Mark Johnson, Qingmin Liu, Wen Huang)

ICC Victory vs ICC Incredibles II 4-1

  • Bo over George 3:0 (11-8, 11-7, 11-9)
  • Wen over Danny 3:1 (11-3, 11-8, 8-11, 11-9)
  • Alan/Bo over Bruce/Mark 3:0 (13-11, 12-10, 11-7)
  • Alan over Peter 3:0 (11-8, 11-6, 11-8)
  • Qingmin lost to Andrew 0:3 (8-11, 9-11, 9-11)

Lily in Tokyo

(Photo courtesy of Michael Hsing)

Lily is either doing her homework or chatting with someone in Tokyo.:-)

The individual event will start on 10/22. Both Ariel and Lily will play. Check it out at:
http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=1886&category=WJCF

Division 2 10/17/09 Electromax 1 vs. Alameda 2

(James Liu, Erwin Hom, Andrew Zhang, Kit Chan, Mike Lee, Chris Yang)


ElectroMax 1 lost to Alameda 2 Team 2-3
  • Andrew lost to Chris 0:3 (3-11, 7-11, 5-11)
  • Erwin over to Mike 3:2 (8-11, 11-3, 11-7, 10-12, 11-9)
  • Andrew/Erwin lost to Chris/Kit 1:3 (11-9, 9-11, 12-14, 11-13)
  • Andrew over Mike 3:1 (9-11, 11-4, 11-5, 11-9)
  • Erwin lost to Chris 0:3 (5-11, 9-11, 6-11)


Division 4 10/16/09 SFCTTC 2 vs WCTTC Desire

(John Li, Wayne Li, Lindsey Simon, Stanley Tieu, Ali Shafai, Daniel Bruno )

SFCTTC-2 over WCTTA Desire 3:2

  • Stanley over Daniel 3:1 (11-6, 11-7, 9-11, 11-5)
  • Wayne over Ali 3:0 (13-11, 11-8, 11-6)
  • John/Wayne over Daniel/Ali 3:0 (13-11, 11-5, 11-4)
  • John lost to Ali 2:3 (11-6, 12-14, 8-11, 12-10, 8-11)
  • Lindsey lost to Daniel 2:3 (9:11, 11-6, 9-11, 13-11, 6-11)

Cadet Division 10/17/09 Evergreen Top Spinners vs Palo Alto Cadets 4:1

(Samiha Dawalbhakta, Rahul Joshi, Rohan Chitnis, Rohit Kuditipudi, Alan Zhang)

Evergreen Top Spinners over Palo Alto Cadets 4:1

  • Rahul lost to Rohith 1:3 (8-11, 14-12, 11-13, 10-12)
  • Rohan over Alan 3:0 (11-4, 11-8, 11-2)
  • Rohan/Samiha over Rohith/Alan 3:0 (11-2, 11-7, 11-9)
  • Rahul over Alan 3:1 (7-11, 11-7, 11-9, 11-4)
  • Samiha over Rohith 3:0 (12-10, 11-6, 11-5)

Division 1 10/18/09 Top Spin vs Alameda

(Khoa Nguyen, Avishy Schmidt, Shashin Shodhan, Truong Tu, Kevin Au)

Top Spin lost to Alameda 2-3

  • Khoa lost to Shashin 2:3 (8-11, 10-12, 11-5, 11-8, 9-11)
  • Truong lost to Avishy 2:3 (11-4, 9-11, 11-8, 9-11, 9-11)
  • Truong/Khoa over Shashin/Avishy 3:1 (11-9, 11-4, 7-11, 11-9)
  • Kevin lost to Avishy 0:3 (6-11, 9-11, 10-12)
  • Truong over Shashin 3:0 (11-4, 11-7, 12-10

Division 5 10/17/09 SFCTTC 3 vs Ping Pong Dojo

(Alex Zhang, Peter Chung, Danny Catalan, Paul Pan)

SFCTTC 3 over Ping Pong Dojo 3-2

  • Paul over Alex 3:0 (15-13, 11-4, 11-8)
  • Danny lost to Peter 0:3 (7-11, 11-13, 9-11)
  • Paul/Danny over Peter/Alex 3:1 (4-11, 11-9, 11-6, 13-11)
  • Paul over Peter 3:0 (11-4, 11-4, 11-9)
  • Danny lost to Alex 1:3 (10-12, 6-11, 11-9, 5-11)


Division 6 10/17/2009 Forerunner vs. Alameda 5

(Ray Weng, Jun Fung, David Huang, Scott Frye, Kevin Wong, Preston So)

Forerunner lost to Alameda 5 2-3

  • David over Kevin 3:2 (7-11, 13-11, 11-9, 8-11, 11-9)
  • Jun over Scott 3:0 (11-6, 11-9, 14-12)
  • Jun/Ray lost to Kevin/Preston 0:3 (7-11, 20-222, 14-16)
  • David lost to Preston 1:3 (11-3, 5-11, 11-13, 9-11)
  • Ray lost to Larry 0:3 (8-11, 9-11, 8-11)

Division 6 10/17/2009 Tri-Valley Rocks DCTM vs. WCTTA Drive

(Larry Yang, Michael R, Wong, Aditi Chodri, Brett Jackson, Phong Tran, Albert Pinto, Jason Huang)

Tri-Valley Rocks DCTM lost to WCTTA Drive 2-3
  • Jason lost to Larry 1:3 (11-8, 5-11, 6-11 8-11)
  • Phong over Aditi 3:1 (13-15, 14-12, 11-8, 13-11)
  • Jason/Phong over Larry/Michael 3:0 (11-4, 14-12, 11-7)
  • Albert lost to Aditi 1:3 (11-4, 7-11, 9-11, 5-11)
  • Brett lost to Michael 1:3 (11-6, 6-11, 4-11, 5-11)

Divsion 4 10/17/2009 WCTTA Desire vs Alameda IV

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Nicolas Dupont, Samuel Roberson, Sonny Baboo)

World Champions TT Academy Desire Team over Alameda IV 3-2
  • Kunal lost to Sonny 1:3 (10-12, 9-11, 15-13, 7-11)
  • Kanak over Nicolas 3:2 (13-11, 5-11, 11-5, 10-12, 11-6)
  • Kunal/Kanak lost to Sonny/Samuel 1:3 (7-11, 8-11, 8-11)
  • Kunal over Nicolas 3:0 (11-9, 11-2, 11-9)
  • Kanak over Samuel 3:2 (5-11, 9-11, 13-11, 12-10, 11-6)

Division 5 10/17/2009 WSATT Exige vs WSATT Defender

(Homa Wong, Jiayuan Fang, Chew Wong, George Zhao, Bo Wang, Mario
D'ortenzio, Jerry Wang, Kien Chuc, Gordon Yuan)

WSATT Exige over WSATT Defender 4-1

  • George over Jerry 3:0 (11-7, 11-2, 11-8)
  • Bo over Gordon 3:1 (5-11, 11-4, 11-6, 11-5)
  • George/Chew over Gordon/Mario 3:2 (13-15, 11-7, 9-11, 11-5, 11-6)
  • Jiayuan over Kien 3:1 (11-9, 11-13, 11-1, 11-7)
  • Homa lost to Jerry 2:3 (11-5, 11-6, 9-11, 10-12, 8-11)

Cadet Division 10/17/09 Alameda Cadets vs. Dojo Kids

(Kevin Li, Kenny Wong, Preston So, Andrew Sterner, Kevin Cheng, Hanna Tong, Howard Tong, Daniel Trisno, Larry Liu)

Alameda Cadets ove Dojo Kids 3:2
  • Kenny overt Hanna 3:0 (11-3, 11-7, 11-8)
  • Preston over Kevin 3:0 (11-5, 11-7, 11-7)
  • Preston/Kevin over Daniel/Howard 3:1 (11-7, 11-7, 11-9)
  • Kevin lost to Larry 0:3 (9-11, 9-11, 8-11)
  • Andrew lost to Howard 2:3 (12-14, 12-10, 6-11, 11-9, 8-11)

KOFY TV 20 "Cal-Hi Sports Bay Area"


(Video courtesy of Cal-Hi Sports Bay Area)

The executive producer Robert Braunstein of Cai-Hi Sports Bay Area and reporter Kevin Gehl interviewed Ariel on 10/5/2009 at ICC. Rajul Sheth, Maggie Meng Tian, and Hailong Shen were also in the video.

Photos taken during the interview:

Cadet Division 10/11/09 Palo Alto Cadets vs Alameda Cadets

(Kevin Li, Kenny Wong, Jordon Yee, Preston So, Andrew Sterner, Dilip Shekhar, Vincent Huang)

Palo Alto Cadets lost to Alameda Cadets 0-5

  • Vincent lost to Jordan 0:3 (5-11, 7-11, 4-11)
  • Dilip lost to Preston 1:3 (3-11, 8-11, 11-9, 4-11)
  • Dilip/Vincent lost to Kenny/Andrew 1:3 (10-12, 7-11, 11-7, 8-11)
  • Vincent lost to Kevin 0:3 (8-11, 7-11, 3-11)
  • Dilip lost to Andrew 2:3 (11-9, 8-11, 7-11, 11-9, 13-15)

Prachi Jha in Action in Venezuela

(Prachi in 2008 US Nationals. Photo courtesy of Robert Trudell)

League player Prachi Jha has some good news from Venezuela. She is currently representing the USA to compete in the Pan American Under 13 Championships staged in the Venezuelan city of Valencia on Monday 12th October 2009.

Prachi teamed with Charles Deng of Texas to play the mixed doubles. They lost to the eventual gold medalist team from Brazil and finished with a bronze medal.

  • 32's: over Venezuela 3-0
  • 16's: over Peru 3-0
  • 8's: over Ecuador 3-2
  • Quarter Finals: over Venezuela 3-2
  • Semi-final: lost to Brazil

Division 5 10/11/09 ICC Tornado vs WSATT Exige

(Carlos Deiguez, Diane Jiang, Jerry Poon, Vidyadhara Gubbi, Homa Wong, George Zhao, Jiayuan Fang, Chew Wong)

ICC Tornado lost to WSTT Exige 2-3

  • Diane lost to George 1:3 (5-11, 4-11, 11-8, 7-11)
  • Carlos lost to Chew 2:3 (11-9, 11-9, 10-12, 10-12, 9-11)
  • Diane/Jerry over George/Homa 3:1 (11-9, 6-11, 11-8, 11-5)
  • Tushar over Jiayuan 3:2 (11-9, 9-11, 11-4, 8-11, 11-6)
  • Jerry lost to George 0:3 (5-11, 9-11, 4-11)

Cadets Division 10/10/09 Dojo Kids vs Evergreen Top Spinners

(Rohan Chitnis, Rahul Joshi, Samiha Dawalbhakta, Larry Liu, Kevin Cheng, Howard Tong, Hannah Tong)

Dojo Kids lost to Evergreen Top Spinners 2-3

  • Daniel lost to Rohan 1:3
  • Howard over Samiha 3:1
  • Larry/Kevin lost to Rahul/Rohan 0:3
  • Hannah lost to Samiha 0:3
  • Larry over Rohan 3:2

Division 6 10/10/09 Alameda 5 vs. WCTTA Drive

Preston So, Kevin Wong, Scott Frye, Jon Hale, Michael Wong, Mathew Li, Larry Yang)

Alameda 5 Lost to WCTTA Drive 2-3

  • Preston Lost to Larry 1:3 (5-11, 11-7, 9-11, 6-11)
  • Kevin Beat Michael 3:0 (11-5, 11-6, 11-4)
  • Preston / Kevin lost to Larry / Mathew 1:3 (8-11, 11-5, 7-11, 9-11)
  • Scott lost to Michael 0:3 (5-11, 7-11, 8-11)
  • Jon Beat Mathew 3:1(11-6, 13-11, 7-11, 11-7)

Division 3 10/10/09 WSATT Primo vs ICC Short Pips

(Wei Chen, Andrew Wong, Andrew Tung, Eric Lau, Wei Chen, Dave Chu, Fernando Chang)

WSATT Primo lost to ICC Short Pips 2-3
  • Dave lost to Eric 0:3 (5-11, 14-16, 5-11)
  • Fernando over Wei 3:1 (11-5, 11-8, 6-11, 11-3)
  • Wei/Fernando lost to Andrew T./Eric 1:3 (7-11, 9-11, 17-15, 7-11)
  • Dave lost to Andrew T. 0:3 (6-11, 8-11, 4-11)
  • Wei Chen over Andrew W. 3:0 (11-9, 12-10, 11-8)

Division 1 10/10/09 Peninsula vs ICC

(Sean Lee, Steven Siliang Wang, Hailong Shen, Maggie Meng Tian)

90 more photos!

Peninsula lost to ICC 2-3

  • Steven over Maggie 3:2 (8-11, 14-12, 11-1, 3-11, 11-8)
  • Sean lost to Hailong 0:3 (10-12, 7-11, 7-11)
  • Steven/Sean over Hailong/Maggie 3:2 (12-10, 9-11, 7-11, 11-5, 11-6)
  • Steven lost to Hailong 2:3 (9-11, 11-5, 6-11, 11-5, 9-11)
  • Sean lost to Maggie 1:3 (4-11, 11-5, 5-11, 10-12)

Division 3 10/11/09 iGologic vs. The TopSpin Warriors


(Barry Or, Meilin Wu, Patrick Wu, Brian Kim, Wayne Lo, Dan Lin, Han Nguyen, Vincent Tai, Kenny Tien)

iGologic over The TopSpin Warriors 4-1

  • Brian lost to Kenny 0:3 (3-11, 8-11, 4-11)
  • Wayne over Vincent 3:2 (12-10, 11-8, 4-11, 8-11, 11-8)
  • Brian/Dan over Vincent/Han 3:2 (11-9, 11-9, 8-11, 5-11, 12-10)
  • Brian over Han 3:0 (11-5, 11-9, 12-10)
  • Vic over Kenny 3:0 (11-9, 12-10, 11-4)

Division 5 10/10/09 ICC Crushers vs. WSATT Defenders

(Prashant Prahlad, Srivatsav Tangirala, Sujit Chaubal, Venkata
Tangirala, Krish Avvari, Mario D'Ortenzio,John Xu, John Gordon)

ICC Crushers over WSATT Defenders 3-2

  • Sujit over John 3:2 (4-11, 10-12, 11-9, 11-2, 11-7)
  • Prashant lost to Gordon 2:3 (3-11, 12-10, 11-7, 12-14, 6-11)
  • Krish/Sujit lost to John/Gordon 1:3 (11-9, 13-15, 9-11, 7-11)
  • Sujit over Mario 3:0 (11-9, 11-6, 11-3)
  • Krish over John 3:0 (11-4, 14-12, 11-3)

Division 4 10/10/09 Alameda 4 vs. ICC Victory

(Sam Roberson, Oscar Wong, CW Smith, Bo Ding, Wen Huang, Jie Chen, Alan Tang,)

Alameda 4 lost to ICC Victory 1-4.

  • Nick lost to Han 2:3 (12-10, 5-11, 9-11, 11-7, 6-11)
  • CW lost to Jie 0:3 (9-11, 7-11, 8-11)
  • Sam/Sonny lost to Wen/Alan 2:3 (7-11, 11-9, 14-12, 5-11, 10-12)
  • Oscar lost to Jie 2:3 (11-7, 11-7, 11-13, 11-13, 6-11)
  • Nick over Alan 3:2 (8-11, 14-12, 13-15, 11-9, 11-7)

Division 6 10/10/09 Swindlers Vs. WSATT 4


(Jeff Hou, Peirong Feng, Peter Kwan, Neel Neelakantan, Mekala Neelakantan, Sri Namala)

Swindlers over WSATT4 3-2
  • Neel over Peirong 3:1 (6-11, 13-11, 11-7, 11-6)
  • Mekala over Peter 3:2 (11-9, 11-13, 11-8, 5-11, 11-9)
  • Sri/Neel lost to Peter/Jeff 0:3 (7-11, 9-11, 10-12)
  • Sri lost to Jeff 2:3 (4-11, 5-11, 11-6, 12-10, 9-11)
  • Mekala over Peirong 3:2 (8-11, 12-14, 11-8, 11-9, 11-6)

Division 4 10/10/09 Alameda 3 vs. ICC Victory

(Alan Tang, Wen Huang, Pranav Gopal, David Zeng, Bo Ding, Kenny Wong, Jie Chen Dave Hanson)

Alameda 3 Lost to ICC Victory 2-3
  • Pranav Beat Bo 3:0 (11-7,11-5,11-3)
  • David lost to Wen 2:3 (7-11, 5-11, 11-8 12-10, 8-11)
  • Pranov/Dave lost to Wen /Alan 2:3 (12-10, 7-11,4-11,6-11,4-11)
  • Kenny lost to Alan 1:3 (11-7,4-11,6-11, 4-11)
  • David Beat Bo 3:0 (11-4,11-6,11-4)

Division 6 10/10/2009 Tri-Valley Rocks DCTM vs. Forerunner

(Ray Weng, Jun Feng, David Huang, Jason Huang, Albert Pinto)

Tri-Valley Rocks DCTM over Forerunner 4-1

  • Albert lost Jun 1:3 (14-12, 6-11, 3-11, 9-11)
  • Jason over David 3:0 (13-11, 11-6, 11-3)
  • Albert/Jason over Jun/Ray 3:2 (11-4, 7-11, 11-13, 11-7, 11-7)
  • Albert over David 3:0 (11-5, 11-2, 11-8)
  • Jason over Ray 3:1 (11-4, 12-14, 11-4, 14-12)

Division 6 10/10/09 The Dreamcatchers vs. WSATT 4

(Tetsuro Hirouji, Joe Tai, Peter Kwan, Jeff Hou, Peirong Feng)
  • Tetsuro over Peter 3:0 (11-4, 12-10, 11-8)
  • Joe over Peirong 3:2 (11-7, 11-8, 8-11, 8-11, 11-8)
  • Tetsuro/Joe lost to Peirong/Jeff 2:3 (8-11, 12-10, 12-11, 9-11,11-13)
  • Tetsuro lost to Peirong 0:3 (4-11, 6-11, 2-11)
  • Joe lost to Jeff 0:3 (6-11, 7-11, 10-12)

Division 4 10/08/09 Electromax II vs WCCT Desire

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Dan Bruno, Ali Shafai, Yu Lu, Chiping Zhou, Mao Lin Zhao, Leland Chen, Sammy Chu, Aaron Wong)

Electromax II over WCCT Desire 3-2

  • Leland over Dan 3:1 (14-12, 11-9, 9-11, 11-7)
  • Maolin over Ali 3:2 (11-4, 7-11, 11-9, 7-11, 11-9)
  • Aaron/Yu Lu lost to Kanak/Kunal 2:3 (8-11, 13-11, 11-7, 9-11, 9-11)
  • Yu Lu lost to Kanak 0:3 (9-11, 8-11, 4-11)
  • Maolin over Kunal 3:0 (11-8, 11-6, 11-2)

Division 5 10/03/09 WCCT Aspire vs ICC Crushers

(Prashant Prahlad, Srivatsav T, Venkata Tangirala, Krish Avari, Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu)

WCCT Aspire lost to ICC Crushers 2-3

  • Isabel lost to Prahlad 0:3 (6-11, 10-12, 8-11)
  • Anthony lost to Krish 0:3 (9-11, 5-11, 9-11)
  • Nathaniel/Isabel over Srivatsav/Krish 3:0 (11-8, 11-7, 11-4)
  • Isabel lost to Krish 0:3 (10-12, 4-11, 9-11)
  • Nathaniel over Venkata 3:2 (9-11, 10-12, 11-9,11-8, 13-11)

Division 5 10/03/09 WSATT Defenders vs SFTTC-3

(Paul Pan, KaKit Lee, Kevin Lin, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

WSATT Defenders lost to SFTTC-3 0-5

  • Jerry lost to KaKit 2:3 (13-11, 8-11, 4-11, 11-6, 9-11)
  • Gordon lost to Paul 1:3 (2-11, 14-12, 9-11, 7-11)
  • Gordon/Jerry lost to KaKit/Kevin 2:3 (11-8, 9-11, 8-11, 11-6, 10-12)
  • John lost to Paul 0:3 (8-11, 9-11, 5-11)
  • Mario lost to Kevin 0:3 (4-11. 5-11, 5-11)

Division 6 09/26/2009 Forerunner vs. WCCT Drive

(Jun Feng, David Huang, Ray Weng, LianXi Yang, Michael R. Wong, Larry Yang, Matthew J. Li)


Forerunner lost to WCCT Drive 5 1-4
  • David lost to Larry 1:3 (11-7, 6-11, 6-11, 9-11)
  • Jun lost to Michael 1:3 (7-11,12-10, 9-11, 5-11)
  • Jun/Ray lost to Michael/Matthew 1:3 (11-5, 8-11, 8-11, 8-11)
  • LianXi over Matthew 3:2 (11-5,8-11, 11-8, 12-14, 11-9)
  • Ray lost to Larry 1:3 (11-6, 8-11, 9-11, 8-11)

Division 4 10/03/09 Alameda III vs Alameda IV

(Kenny Wong, Pranav Gopal, Carson Cheung, Sonny Baboo, Nick Dupont, Sam Roberson, C.W. Smith)

Alameda III lost to Alameda IV 1-4

  • Kenny lost to Sonny 1:3 (5-11, 11-6, 1-11, 7-11)
  • Pranav lost to Nick 2:3 (11-13, 11-3, 11-2, 5-11, 9-11)
  • Kenny/Carson lost to Sonn/Sam 0:3 (4-11, 12-12, 7-11)
  • Carson lost to Nick 0:3 (3-11, 7-11, 6-11)
  • Pranav over C.W. 3:1 (11-8, 11-6, 9-11, 11-4)

Division 6 09/30/09 Swindlers vs. Dreamcatchers

(Sri Namala, Neel Neelakantan, Mekala Neelakantan, Vidya Pingali, Sandeep Hebber, Joe Tai Man, Tetsuro Hirouji, Gen Pei)

Swindlers lost to Dreamcatchers 2-3

  • Vidya over Tetsuro 3:2 (3-11, 6-11, 11-8, 11-4, 16-14)
  • Neel over Gen 3:1 (11-4, 11-0, 11-13, 11-4)
  • Vidya/Mekala lost to Tetsuro/Sandeep 3:2 (11-8, 11-13, 11-8, 8-11, 10-12)
  • Sri lost to Joe 3:2 (11-4, 9-11, 11-9, 6-11, 5-11)
  • Neel lost to Sandeep 3:1 (6-11, 9-11, 11-7, 9-11)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com