Division 2 12/19/09 Alameda 2 vs. ICC Incredibles

(Kit Chen, Chris Yang, Kock Loe, Nelson Yu, Joey, Myron Lee, Mike Lee)

Alameda 2 lost to ICC Incredibles 1-4

  • Chris over Joey 3:2 (7-11, 9-11, 12-10, 13-11, 11-5)
  • Kock lost to Nelson 1:3 (13-11, 3-11, 9-11, 8-11)
  • Kit/Chris lost to Nelson/Joey 2:3 (11-7, 12-10, 6-11, 6-11, 10-12)
  • Chris lost Nelson 2:3 (11-8, 11-6, 8-11, 6-11, 5-11)
  • Myron lost to Joey 2:3 (9-11, 11-8, 7-11, 11-8, 8-11)

Division 6 12/19/2009 ICC Swindlers vs Alameda V

(Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Scott Frye, Jordan Yee, Preston So, Kevin Wong)

ICC Swindlers lost to Alameda V 0-5

  • Neel lost to Kevin 0:3 (9-11, 7-11, 10-12)
  • Mekala lost to Preston 2:3 (11-8, 9-11, 10-12, 11-6, 7-11)
  • Neel/Mekala lost to Scott/Jordan 0:3 (6-11, 11-13, 9-11)
  • Neel lost to Jordan 1:3 (9-11, 11-6, 8-11, 6-11)
  • Mekala lost to Scott 1:3 (8-11, 11-8, 8-11, 7-11)

BATTF vs NYTTL

(Yuxiang Li, Philippe Dassonval, Mauricio Vergara, Anal Kayshyap, Rajul Sheth, Maggie Tian, Bruce Liu, Hailong Shen)



More photos coming soon!

NYTTL lost to BATTF 3-6

  • Mauricio lost to Hailong 0:3 (3-11, 3-11, 11-13)
  • YuXiang over Anal 3:2 (5-11, 11-4, 6-11, 11-6, 11-6)
  • Philippe lost to Maggie 0:3 (5-11, 8-11, 6-11)
  • YuXiang over Hailong 3:2 (12-10, 5-11, 11-9, 11-13, 11-4)
  • Mauricio lost to Maggie 0:3 (1-11, 1-11, 8-11)
  • Philippe lost to Anal 0:3 (3-11, 11-13, 10-12)
  • YuXiang lost to Maggie 2:3 (6-11, 11-9, 6-11, 11-8, 9-11)
  • Philippe over Hailong 3:0 (Hailong defaulted due to coach duty - Diane Jiang won under 10 Champion!)
  • Mauricio lost to Anal 0:3 (4-11, 4-11, 8-11)

Division 3 12/17/2009 Foster City vs. The Topspin Warriors

(Joseph Coorey, Koji Higashi, Han Nguyen, Mandeep Bhullar, Barry Chang, Johnny Wang, Wade Sun)

Foster City Lost to Topspin Warriors 2-3
  • Wade over Joseph 3:2 (7-11, 6-11, 11-9, 11-7, 11-7)
  • Johnny Lost to Koji 2:3 (9-11, 11-8, 11-9, 3-11, 4-11)
  • Wade/Mandeep Lost to Han/Joseph 1:3 (5-11, 11-4, 9-11, 3-11)
  • Wade over Koji 3:0 (11-6, 17-15, 11-9)
  • Mandeep Lost to Jospeh 2:3 (11-3, 8-11, 11-6, 8-11, 8-11)

Division 1 12/13/09 ICC vs Top Spin

(Meggie Tian, Hailong Shen, Truong Tu, Kevin Au, Khoa Nguyen)

ICC over Top Spin 3-2

  • Hailong over Truong 3:1 (7-11, 11-9, 14-12, 11-8)
  • Maggie lost to Khoa 0:3 (9-11, 7-11, 8-11)
  • Hailong/Maggie over Troung/Khoa 3:0 (12-10, 11-7, 11-6)
  • Hailong over Kevin 3:1 (14-12, 11-5, 10-12, 12-10)
  • Maggie lost to Truong 1:3 (8-11, 11-4, 7-11, 7-11)

Division 3 12/12/09 ICC Trinity vs WSATT Promo

(Tzu-Ying Li, Shing-Li Sung, David Chu, Fernando Chang, Mark Kent)

Trinity over WSATT Primo 3-2
  • Tzuying lost to Fernando 0:3 (6-11, 8-11, 5-11)
  • Shing-Li over Dave 3:1 (12-10, 11-9, 5-11, 18-16)
  • Tzuying/Shing-Li lost to Fernando/David 2:3 (11-3, 8-11, 6-11, 11-5, 7-11)
  • TzuYing over David 3:0 (11-7, 11-9, 11-5)
  • Shing-Li over Fernando 3:2 (4-11, 11-5, 9-11, 11-6, 11-7)

Division 4 12/13/09 ICC Incredibles II vs WCTTA Desire

(Kunal Chodri, Ali Safai, Danny Hui, Bruce Liu, Mark Johnson, George Siu, Khanail Jha)

ICC Incredibles II lost to WCTTA Desire 2-3

  • Bruce over Kunal 3:1 (11-4, 6-11, 11-9, 11-9)
  • Danny lost Ali 1:3 (6-11, 11-5, 7-11, 8-11)
  • Bruce/Mark over Kunal/Khanail 3:1 (11-6, 12-10, 7-11, 11-5)
  • Mark lost to Khanail 2:3 (11-5, 10-12, 8-11, 11-9, 6-11)
  • George lost to Kunal 2:3 (8-11, 8-11, 13-11, 12-10, 5-11)

Division 4 12/12/09 Alameda 4 vs. Alameda 3

(Rok Yu, Sam Robertson, Nick Dupont, Pranav Gopal, Dave Hanson, Carson Cheung, David Zeng)

Alameda IV lost to Alameda III 2-3
  • Nick over Pranav 3:1 (11-8, 8-11, 11-8, 11-9)
  • Sam over Carson 3:2 (11-13, 6-11, 11-8,11-9,14-12)
  • Rok/Sam lost to David Dave 0:3 (9-11, 9-11, 12-14)
  • Rok lost to Pranav 1:3 (12-10, 7-11, 7-11, 6-11)
  • Nick lost to David 1:3 (11-9, 7-11, 12-14, 7-11)

Division 5 12/12/09 WCTTA Aspire vs ICC Tornado

(Tushar Suthar, Jerry Poon, Anthony Chu, Nathaniel Chu, Isabel Chu)

WCTTA Aspire over ICC Tornado 3-2

  • Isabel over Diane 3:2 (12-10, 13-15, 11-8, 13-15, 16-14)
  • Anthony lost to Tushar 1:3 (5-11, 11-6, 8-11, 6-11)
  • Isabel/Nathaniel over Diane/Jerry 3:1 (11-5, 9-11, 11-5, 11-9)
  • Isabel lost to Tushar 0:3 (7-11, 8-11, 6-11)
  • Nathaniel over Jerry 3:2 (11-7, 4-11, 11-2, 14-16, 11-6)

Division 5 12/12/09 SFCTTC-3 vs ICC Crushers

(Winglok Yam, Kevin Lin, Paul Pan, Krish Avvari, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal)

SFCTTC-3 over ICC Crushers 3-2

  • Paul lost to Krish 0:3 (6:11, 8:11, 9:11)
  • Kevin over Sujit 3:2 (3:11, 11:9, 11:13, 11:5, 11:9)
  • Kevin/Winglok over Krish/Venkata 3:1 (12:10, 5:11, 11:3, 11:9)
  • Paul over Sujit 3:2 (11:8, 7:11, 8:11, 11:7, 11:7)
  • Winglok lost to Krish 1:3 (10:12, 11:9, 6:11, 5:11)

Division 5 12/12/09 Ping Pong Dojo vs WSATT Exige

(Hung-Jen Hung, Alex Zhang, George Zhao, Bo Wang, Chew Wong)

Ping Pong Dojo over WSATT Exige 4-1
  • Hung-Jen lost to George 0:3 (6-11, 11-13, 9-11)
  • Alex over Chew 3:0 (11-9, 11-4, 11-8)
  • Hung-Jen/Alex over George/Bo 3:2 (11-5, 11-9, 6-11, 13-15, 11-6)
  • Hung-Jen over Bo 3:1 (9-11, 11-6, 11-7, 11-6)
  • Alex over Homer 3:1 (11-4, 11-8, 7-11, 11-5).

Division 6 12/12/2009 Dojo Forerunner vs Tri-Valley Rocks DCTM

(Ray Weng, Jun Fung, Lianxi Yang, Jason Huang, Albert Pinto, Phong Tran)

Dojo Forerunner lost to Ti-Valley Rocks DCTM 5 0-5

  • Jun lost to Jason 1:3 (7-11, 13-11, 4-11, 10-12)
  • Ray lost to Albert 0:3 (7-11, 9-11, 2-11)
  • Ray/Jun lost to Jason/Phong 0:3 (8-11, 8-11, 12-14)
  • Jun lost to Albert 1:3 (8-11, 7-11, 11-7, 6-11)
  • Lianxi lost to Phong 1:3 (4-11, 11-7, 9-11, 6-11)

Division 6 12/12/09 The Dreamcatchers vs Alameda V

(Preston So, Jon Hale, Kevin Wong, Joe Tai, Gen Pei, Tetsuro Hirouji)

The Dreamcatchers Over Alameda V 3-2

  • Tetsuro Over John 3:0 (11-6, 11-9, 11-8)
  • Gen Lost to Kevin 1:3 (10-12, 8-11, 11-5, 6-11)
  • Tetsuro/Joe over Jon/Preston 3:2 (11-8, 11-8, 7-11, 11-13, 11-7)
  • Tetsuro over Kevin 3:1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-8)
  • Joe lost to Preston 0:3 (6-11, 4-11, 4-11)

Division 5 12/11/2009 ICC Crushers Vs WCTTA Aspire

(Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal, Krish Avvari, Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu)

ICC Crushers won over WCTTA Aspire 4-1
  • Krish Over Anthony Chu 3:0 (11-5, 11-5, 11-5)
  • Sujit over Nathaniel 3:1 (11-5, 11-6, 6-11, 11-5)
  • Krish/Srivatsav over Nathaniel/Isabel 3:1 (9-11, 11-9, 11-9, 11-8)
  • Krish over Nathaniel 3:1 (7-11, 11-6, 11-7, 11-6)
  • Srivatsav lost to Anthony 0:3 (7-11, 9-11, 9-11).

Division 6 12/11/09 WSATT 4 vs. WCTTA Drive

(Jeff Hou, Peirong Feng, Siamak Shamoullzadeh, Larry Yang, Mathew Li, Aditi Chodri)

WSATT 4 lost to WCTTA Drive 1-4

  • Siamak lost to Larry 1:3 (5-11, 14-12, 4-11, 4-11)
  • Peirong lost to Aditi 0:3 (7-11, 8-11, 4-11)
  • Siamak/Jeff lost to Larry/Mathew 1:3 (13-11, 7-11, 3-11, 3-11)
  • Siamak lost Aditi 1:3 (9-11, 8-11, 11-8, 2-11)
  • Peirong over Mathew 3:0 (11-9, 11-7, 11-9)

Division 3 12/09/09 iGoLogic vs ICC Short Pips

(Dan Lin, Brian Kim, Barry Or, Andrew Tung, Eric Lau)

iGoLogic over ICC Short Pips 4-1

  • Vic lost to Andrew 2:3 (11-13, 6-11, 11-8, 11-6, 8-11)
  • Brian over Eric 3:0 (11-3, 11-5, 11-8)
  • Barry/Vic over Andrew/Eric 3:0 (14-12, 11-9, 11-9)
  • Vic over Wei 3:2 (11-7, 12-10, 6-11, 7-11, 11-4)
  • Barry over Andrew 3:1 (11-3, 3-11, 11-8, 11-8)

Division 6 12/03/2009 Dojo Forerunner vs. ICC Swindlers

(Jun Fung, Lianxi Yang, David Huang, Mekala Neelakantan, Vidya Pingali, Neel Neelakantan, Sri Namala)

Dojo Forerunner over ICC Swindlers 5 3-2
  • Jun over Vidya 3:0 (13-11, 13-11, 11-8)
  • Lianxi over Neel 3:2 (11-7, 9-11, 4-11, 11-5, 11-5)
  • Lianxi/David over Vidya/Mekala 3:1 (8-11, 13-11, 11-5, 11-6)
  • Jun lost to Sri 2:3 (11-8, 8-11, 13-11, 10-12, 9-11)
  • David lost to Mekala 0:3 (4-11, 8-11, 5-11)

Division 4 12/4/09 SFCTTC-2 vs Electromax II

(Lewis Wei, Lindsey Simon, Stanley Tieu, Kenny Mock, John Li, Mao Lin Zhao, Lu Yu, Leland Chen, Aaron Wong, Chiping Zhou)

SFCTTC-2 over Electromax 4:1

  • Stanley over Leland 3:0 (11-3,11-3,20-18)
  • John over Mao Lin 3:2 (11-13,12-10,10-12,11-9,11-5)
  • John/Kenny lost to Chiping/Leland 2:3 (11-5,8-11,11-5,5-11,6-11)
  • Stanley over Lu 3:0 (11-7,13-11,11-4)
  • John over Aaron 3:1 (12:10,7-11,11-5,11-9)

Division 2 12/05/09 WCTTA Ambition vs Alameda II

(Prachi Jha, Natalie Sun, Mike Lee, Myron Lee)

World Champions Table Tennis Academy Ambition Team over Alameda II 3:2

  • Prachi lost to Myron 2:3 (2:11,11:8,13:15,11:9,8:11)
  • Natalie over Mike 3:0 (11:6,11:6,11:6)
  • Prachi/Natalie over Myron/Mike 3:0 (11:4,13:11,11:9)
  • Prachi lost to Mike 1:3 (5:11,11:8,9:11,8:11)
  • Natalie over Myron 3:0 (11:7,11:6,11:2)

Division 5 11/28/09 WSATT Defenders vs. WSATT Exige

(George Zhao, Chu Wong, Bo Wang, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

WSATT Defenders won over WSATT Exige 3-2

  • Gordon over Bo 3:1 (11-7, 10-12, 11-8, 14-12)
  • Jerry over Chew 3:0 (11-7, 11-6, 11-7)
  • Gordon/John lost to George/Bo 2:3 (11-6, 11-8, 7-11, 3-11, 6-11)
  • Gordon over George 3:1 (6-11, 13-11, 11-8, 12-10)
  • Mario lost to Jiayuan 0:3 (6-11, 3-11, 9-11)

Photo of the Week (week of 11/22)

(Pre-game sweeping - Voltaire Benedicto)

Cadet Division 11/22/09 Alameda vs. Evergreen Top Spinners

(Kevin Li, Kenny Wong, Preston So, Jordon Yee, Rohan Chitnis, Rahul Joshi, Samiha Dawalbhakta)



Alameda Beat Evergreen Top Spinners 5-0

  • Preston over Rahul 3:1 (9-11, 11-2,11-4,11-8)
  • Jordon beat Rohan 3:0 (11-6,11-5,13-11)
  • Kenny/Preston Beat Rohan / Samiha 3:2 (11-6,11-5,8-11,8-11,11-9)
  • Kenny Beat Samiha 3:0 (11-4, 11-2, 11-9)
  • Kevin over Rahul 3:0 (11-7,11-4 11-6)

Division 1 11/22/09 Ping Pong Playa vs ICC the Incredibles I

(Voltaire Benedicto, Jim Chai, Nelson Yu, Wilson Tsao)

Palo Alto Ping Pong Playa over ICC the Incredibles I 4-1

  • Sudhish Iyer lost to Wilson 1:3 (12-14, 11-5, 8-11, 4-11)
  • Voltaire over Nelson 3:1 (11-5, 11-13, 11-5, 11-9)
  • Voltaire/Jim over Wilson/Nelson 3:2 (9-11, 12-14, 11-9, 11-5, 11-3)
  • Sudhish over Nelson 3:0 (11-6, 11-5, 11-9)
  • Voltaire over Wilson 3:2 (8-11, 11-8, 8-11, 11-0, 11-5)

Division 5 11/21/09 WCCT Aspire vs SFCTTC-3

(Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu, Kevin Lin, Johnny Yam )

WCCT Aspire lost to SFCTTC-3 2-3

  • Anthony lost to Johnny 2:3 (7-11,11-9,11-9,3-11,611)
  • Isabel lost to Kevin 1:3 (11-9,5-11,7-11,6-11)
  • Nathaniel/Isabel over Johnny/Kevin 3:0 (11-6,11-8,11-9)
  • Isabel over Johnny 3:2 (9-11,11-8,9-11,12-10,11-8)
  • Nathaniel lost to Kevin 1:3 (10-12,6-11,11-9,4-11)

Division 4 11/21/09 WCTTA Desire vs Alameda III

(Kanak Jha, Kunal Chodri, Ali Shafai, Dave Hanson, Pranav Gopal, Kenny Wong, David Zeng)

World Champions TT Academy Desire Team lost to Alameda III 1-4

  • Kanak lost to David 2:3 (12-10,6-11,8-11,11-8,12-14)
  • Kunal lost to Pranav 2:3 (11-9,11-8,8-11,9-11,2-11)
  • Kunal/Kanak lost to David/Dave 0:3 (8-11,5-11,10-12)
  • Kanak lost to Pranav 0:3 (7-11,6-11,6-11)
  • Ali over Kenny 3:2 (4-11,7-11,11-3,11-7,11-1)

Division 6 11/21/09 Alameda 5 vs. Swindlers

(Jack Sayers, Jordan Yee, John Hale, Kevin Wong, Preston So, Scott Frye, Neel Neelakantan, Vidya Pingali, Mekala Neelakantan, Sri Namala)

Alameda 5 over Swindlers 4-1

  • Preston over Vidya 3:2 (15-17, 11-8, 6-11, 11-7, 11-9)
  • Kevin lost to Sri 2:3 (10-12, 10-12, 11-6, 11-4, 9-11)
  • Scott/John over Vidya/Mekala 3:1 (5-11, 11-7, 11-6, 11-4)
  • Jordan over Mekala 3:2 (5-11, 11-7, 11-3, 9-11, 11-7)
  • Jack over Neel 3:0 (11-9, 11-6, 11-7)

Division 1 11/21/09 TopSpin vs ICC

(Truong Tu, Kevin Au, Hailong Shen, Maggie Tian)

TopSpin lost to ICC 1-4

  • Kevin lost to Hailong 1:3 (8-11, 3-11, 14-12, 5-11)
  • Truong over Maggie 3:2 (11-9, 5-11, 3-11, 11-6, 13-11)
  • Kevin/Truong lost to Hailong/Maggie 0:3 (7-11, 9-11, 7-11)
  • Kevin lost to Maggie 0:3 (7-11, 5-11, 7-11)
  • Truong lost to Hailong 1:3 (no score recorded)

Division 1 11/21/09 PTTC vs Alameda 1

(Sean Lee, Steven Wang, Shashin Shodhan, Dora Kurimay, Avishy Schmidt)

PTTC over Alameda 1 3-2

  • Steven over Shashin 3-0 (11-9,11-8,11,6)
  • Sean lost to Dora 0-3 (7-11, 9-11, 8-11)
  • Steven/Sean lost to Avishy/Shashin 1-4 (16-18, 11-9, 6-11, 11-13)
  • Steven over Dora 3-1 (9-11, 11-7, 11-4, 11-8)
  • Sean over Avishy 3-2 (12-14, 12-10, 14-12, 8-11, 11-7)

Division 6 11/21/09 WSATT 4 vs Forerunner

(Lianxi Yang, David Huwang, Ray Weng, Jeff Hou, Siamak Shamourilzadeh, Frank Chung, Peter Kwan.)

Forerunner lost to WSATT 4 2-3

  • Siamak over David 3:2 (9-11,11-8, 11-8, 9-11, 12-10)
  • Frank lost to Ray 2:3 (10-12,11-8,9-11,11-9,5-11)
  • Frank/Peter lost to David/Lianxi 0:3 (6-11,8-11,5-11)
  • Siamak over Ray 3:2 (2-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-6)
  • Peter over Lianxi 3:1 (11-9, 8-11, 11-8, 11-3)

Division 6 11/21/09 Tri-Valley Rocks DCTM vs The Dreamcatchers

(Tetsuro Hirouji, Man (Joe) Tai, Brett Jackson, Phone Tran, Albert Pinto, Jason Huang)

Tri-Valley Rocks DCTM over The Dreamcatchers 4-1

  • Albert over Tetsuro 3:2 (4-11. 7-11, 13-11, 12-10)
  • Brett over Joe 3:1 (11-7, 14-12, 9-11, 11-5)
  • Phong/Jason over Tetsuro/Joe 3:1 (11-2, 6-11, 11-7, 13-11)
  • Albert lost to Joe 0:3 (13-15, 9-11, 11-13)
  • Phong over Tetsuro 3:0 (11-3, 11-4, 11-2)

Division 1 11/15/09 Alameda 1 vs. Topspin

(Kevin Au, Truong Manh Tu, Shashin Shodhan, Dori Kurimay, Avishy Schmidt )

More photos from Long C. Nguyen

Alameda lost to Topspin 1-4

  • Shashin lost to Kevin 1:3 (7-11, 11-9, 9-11, 3-11)
  • Dori lost to Truong 1:3 (11-6,5-11,6-11,9-11)
  • Dori / Shashin lost to Truong / Kevin - (9-11, 5-11, 11-8, 8-11)
  • Shashin lost to Truong 2:3 (8-11, 11-6, 6-11, 11-5, 8-11)
  • Dori over Kevin - 3:2 (11-9, 8-11, 6-11, 11-3, 11-6)

Division 5 11/14/09 SFCTTC-3 vs WSATT Defenders

(Paul Pan, Kakit Lee, Steve Adams, Mario D'Ortenzio, Jerry Wang, John Xu, Gordon Yuan)

SFCTTC-3 lost to WSATT Defenders 2-3

  • Steve lost to Gordon 1:3 (12-14, 6-11, 11-7. 5-11)
  • Paul over Jerry 3:0 (11-7, 11-7, 11-7)
  • Paul/Steve over Gordon/Jerry 3:1 (11-6, 11-9, 7-11, 11-8)
  • Kakit lost to John 0:3 (2-11, 5-11, 7-11)
  • Paul lost to Gordon 1:3 (10-12, 11-5, 12-14, 10-12)

Division 4 11/15/09 ICC Incredibles II vs SFCTTC-2

(John Li, Wayne Li, Kenny Mock, Stanley Tieu, Danny Hui, Peter Tsang, Mark Johnson, Andrew Wong, George Siu, Bruce Liu)

ICC Incredibles II lost to SFCTTC-2 2-3

  • George over Wayne 3:2 (11-13, 10-12, 11-9, 11-9, 11-9)
  • Peter over Stanley 3:1 (11-9, 9-11, 16-14, 15-13)
  • Bruce/Danny lost to John/Wayne 0:3 (13-15, 6-11, 9-11)
  • George lost to Stanley 0:3 (6-11, 8-11, 11-13)
  • Andrew lost to Kenny 1:3 (11-6, 7-11, 6-11, 8-11)


Division 4 11/15/09 ICC Victory vs SFCTTC-2

(Q, Alan Tang, Wen Huang, Stanley Tieu, John Li, Jie Chen, Kenny Mock, Yiang Han, Wayne Li, Bo Ding)

ICC Victory over SFCTTC-2 4-1

  • Alan over Kenny 3-1 (6-11, 11-5, 12-10, 11-5)
  • Wen over Stanley 3:2 (12-10, 11-13, 7-11, 11-4, 11-8)
  • Bo/Han over John/Wayne 3:1 (8-11, 11-4, 11-8, 11-6)
  • Alan lost to Wayne 2:3 (5-11, 11-8, 7-11, 11-5, 8-11)
  • Bo over Kenny 3:0 (11-8, 11-9, 11-3)


Division 4 11/14/09 Electromax II vs. Alameda IV

(Samuel Roberson, Rok Yu, Nick Dupont, Leland Chen, Lu Yu, Maolin Zhao, Aaron Wong, Chiping Zhou, Sammy Chu)

Electromax II lost to Alameda IV 1-4

  • Aaron lost to Rok 1:3 (5-11, 11-4, 8-11, 12-14)
  • Maolin Lost to Sam 2:3 (11-6, 8-11, 11-7, 9-11, 10-12)
  • Leand / Chiping over Rok / Nick 1:3 (12-10, 8-11, 11-7)
  • Lu lost to Sam 2:3 (8-11, 5-11, 11-9, 11-7, 12-14)
  • Chiping lost Nick (6-11, 9-11, 8-11)


Division 3 11/15/09 Topspin Warriors vs. Trinity

(Tzu-Ying Li, Shan-Chuan Li, Shing-Li Sung, Han Nguyen, Kenny Tien, Vincent Tai, Joseph Coorey)

Topspin Warriors over Trinity 3-2

  • Kenny over Tzu-Ying 3:1 (6-11, 11-1, 11-8, 11-6)
  • Joseph lost to Shing-Li 0:3 (9-11, 6-11, 6-11)
  • Han/Vincent over Tzu-Ying/Shing-Li 3:2 (10-12, 9-11, 11-4, 11-8, 11-6)
  • Han lost to Shing-Li 1:3 (5-11, 7-11, 12-10, 10-12)
  • Joseph over Tzu-Ying 3:0 (11-9, 11-7, 11-8)

Division 2 11/14/2009 Electromax 1 vs. Ping Pong Playa

(Thinh Mac, Henry Kwong, Sudhish Iyer, Jim Chai, Erwin Hom, Jumin Liu)

Electromax 1 lost to Ping Pong Playa 2-3

  • Jumin Liu lost to Sudhish 2:3 (9-11,6-11,11-7,13-11,5-11)
  • Erwin lost to Jim 1:3 (11-6,8-11,9-11,6-11)
  • Jumin/Erwin lost to Jim/Sudhish 1:3 (12-10,5-11,10-12,10-12)
  • Erwin over Henry 3:0 (11-8,11-5,11-5)
  • Jumin over Thinh 3:2 (4-11,12-10,9-11,11-8,11-5)


Division 1 11/14/2009 Palo Alto Top Team vs ICC

(Maggie Meng Tian, Hailong Shen, Ariel Hsing, Lily Zhang)

Palo Alto Top Team lost to ICC 1-4

  • Ariel lost to Hailong 1:3 (9-11, 10-12, 11-3, 9-11)
  • Lily lost to Maggie 0:3 (2-11, 6-11, 10-12)
  • Ariel/Lily lost to Hailong/Maggie 1:3 (11-8, 7-11, 5-11, 5-11)
  • Ariel lost to Maggie 1:3 (11-7, 5-11, 5-11, 11-13)
  • Lily over Steven Li 3:0 (11-5, 11-5, 11-9)


Division 3 11/14/09 ICC Shortpips vs Foster City TTC

(Wade Sun, Mandeep Bhullar, Barry Chang, Johnny Wang, Andrew Wong, Eric Lau, Andrew Tung)

ICC Shortpips over Foster City TTC 3-2

  • Eric lost to Wade 0:3 (9-11, 7-11, 8-11)
  • Andrew T. over Mandeep 3:1 (11-7, 4-11, 11-5, 11-6)
  • Andrew T./Eric over Wade/Mandeep 3:2 (11-8, 7-11, 7-11, 12-10, 11-6)
  • Eric over Johnny 3:0 (11-9, 11-5, 11-2)
  • Wei lost to Wade 0:3 (6-11, 6-11, 11-13)


Division 6 11/14/09 The ICC Dreamcatchers vs WCTTA Drive

(Gen Pei, Tetsuro Hirouji, Michael Wong, Larry Yang)

The ICC Dreamcatchers lost to WCTTA Drive 0-5

  • Tetsuro lost to Aditi 0:3 (4-11, 7-11, 5-11)
  • Gen lost to Michael 0:3 (3-11, 9-11, 4-11)
  • Tetsuro/Sandeep lost to Aditi/Larry 0:3 (1-11, 5-11, 9-11)
  • Sandeep lost to Michael 0:3 (5-11, 6-11, 9-11)
  • Gen lost to Larry 0:3 (2-11, 2-11, 2-11)


Division 6 11/14/09 Swindlers Vs. WCTTA Drive

(Sri Namala, Mekala Neelakantan, Neel Neelakantan, Aditi Chodri, Larry Yang, Michael Wong)

Swindlers lost to WCTTA Drive 1-4

  • Neel lost to Larry 1:3 (11-6, 4-11, 5-11, 10-12)
  • Sri over Aditi 3:0 (12-10, 11-8, 11-6)
  • Mekala/Neel lost to Michael/Larry 0:3 (10-12, 7-11, 5-11)
  • Mekala lost to Aditi 2:3 (10-12, 11-6, 11-8, 7-11, 8-11)
  • Sri lost to Michael 1:3 (9-11, 11-8, 3-11, 7-11)


Division 5 11/14/09 Ping Pong Dojo vs WCTTA Aspire

(Nathaniel Chu, Anthony Chu, Alex Zhang, Peter Chung, Hung-Jen Hung)

Ping Pong Dojo over WCTTA Aspire 5-0

  • Hung over Nathaniel 3:1 (11-5, 6-11, 11-8, 11-2)
  • Alex over Anthony 3:0 (11-8, 11-3, 11-9)
  • Hung/Alex over Nathaniel/Anthony 3-0 (12-10, 12-10, 11-8)
  • Hung over Anthony 3-0 (11-9, 11-6, 11-5)
  • Alex over Nathaniel 3:1 (11-2, 6-11, 11-7, 11-5)


Division 3 11/14/09 WSATT Primo vs iGoLogic

(Fernando Chang, Mark Kent, Wei Chen, Dave Chu, Barry Or, Wayne Lo, Brian Kim)

WSATT Primo over iGoLogic 3-2

  • Dave lost to Brian 2:3 (11-2, 10-12, 6-11, 11-4, 6-11)
  • Fernando over Patrick 3:0 (13-11, 13-11, 11-9)
  • Dave/Fernando over Barry/Vic 3:1 (12-10, 11-3, 6-11, 15-13)
  • Dave lost to Vic 0:3 (5-11, 9-11, 7-11)
  • Fernando over Brian 3:1 (4-11, 11-8, 11-9, 11-7)

Division 5 11/14/09 WSATT Exige vs ICC Crushers

(Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal, Prashanth
Prahlad, Krishnateja Avvari, Bo Wang, Homa Wong, George Zhao, Chew
Wong, Jiayuan Fan)

WSATT Exgie over ICC Crusher 3-2

  • Chew lost to Krish 1-3 (13:11, 6:11, 3:11, 1:11)
  • George over Sujit 3-1 (11:5, 6:11, 11:5, 11:8)
  • George/Bo over Sujit/Krish 3-1 (11:6, 9:11, 11:8, 11:5)
  • Jiayuan over Prashanth 3-1 (11:6, 11:7, 2:11, 13:11)
  • Homa lost to Venkata 0-3 (9:11, 9:11, 9:11)

Division 6 11/14/09 Alameda V vs Forerunner

(Ray Wengi, Lian-Xi Yang, Jon Hale, Preston So, Kevin Wong, Jordan Yee)

Alameda V lost to Forerunner 2-3

  • Kevin over Ray 3-1 (12-10, 9-11, 15-13, 16-14)
  • Jordan lost to Jun 1-3 (6-11, 11-4, 9-11, 4-11)
  • Kevin/Preston lost to Ray/Jun 1-3 (9-11, 8-11, 11-6, 9-11)
  • Preston lost to Jun 2-3 (6-11, 10-12, 11-7, 11-1, 10-12)
  • Jon over Lian-Xi 3-2 (12-10, 9-11, 11-8, 2-11, 11-8)

Division 2 11/07/09 Alameda2 vs. Pingpong Playa

(Voltaire Benedicto, Sudhish Jyer, Myron Lee, Chris Yang, Kit Chen)

Alameda 2 over PingPong Playa 3-2

  • Chris over Voltaire 3:2 (10-12, 11-9, 9-11, 11-9, 12-10)
  • Myron over Sudhish 3:1 (11-9, 11-5, 5-11, 11-5)
  • Chris/Kit over Voltaire/Sudhish 3:1 (11-9, 5-11, 11-9, 11-7)
  • Kit lost to Sudhish 0:3 (5-11, 6-11, 8-11)
  • Myron lost to Voltaire 2:3 (11-8, 11-8, 5-11, 8-11, 3-11)

Division 5 11/08/09 ICC Crushers vs ICC Tornado

(Carlos Dieguez, Tushar Suthar, Vidya Gubbi, Diane Jiang, Jerry Poon, Krish Avvari, Srivatsav Tangirala, Venkata Tangirala, Prashanth Prahlad)

ICC Crushers over ICC Tornado 4-1

  • Prashant lost to Vidya 1:3 (9-11, 11-6, 1-11, 9-11)
  • Krish over Diane 3:0 (11-8, 11-5, 11-7)
  • Venkata/Krish over Vidya/Tushar 3:1 (11-5, 9-11, 11-7, 11-5)
  • Prashant over Carlos 3:0 (11-3, 11-4, 11-8)
  • Krish over Vidya 3:1 (11-8, 9-11, 11-6, 11-8)

Division 2 11/07/09 Incredibles vs Electromax 1

(Wilson Tsao, Nelson Yu, Joey Hu, Eewin Hom, James Liu)

Incredibles over Electromax 1 4-1

  • Joey over James 3:2 (9-11, 7-11, 11-7, 11-8, 11-7)
  • Nelson over Erwin 3:2 (12-10, 11-9, 11-13, 7-11, 11-8)
  • Joey/Nelson lost to James/Erwin 1:3 (11-9, 9-11, 11-13, 7-11, 11-8)
  • Joey over Erwin 3:2 (8-11, 11-5, 10-12, 12-10, 13-11)
  • Nelson over James 3:1 (10-12, 11-7, 11-4, 11-7)

Division 3 11/07/09 Trinity vs iGoLogic

Tzu-Ying Li, Shan-Chuan Li, Michael Sung, Patrick Wu, Barry Or, an Lin, Wayne Lo, Vic Truong, Brian Kim)

Trinity over iGoLogic 3-2

  • Tzu-Ying lost to Vic 1:3 (7-11, 16-14, 5-11, 12-14)
  • Michael over Dan 3:1 (11-4, 8-11, 11-3, 11-6)
  • Michael/Tze-Ying over Vic/Barry 3:2 (12-14, 12-14, 11-8, 12-10, 11-9)
  • Tzu-Ying lost to Wayne 0:3 (6-11, 9-11, 8-11)
  • Michael over Vic 3:0 (11-4, 11-8, 11-8)

Division 6 11/05/09 Forrunner vs. Dreamcatcher

(Tetsuro (Tee) Hirouji, Man (Joe) Tai, Jun Fung, Ray Weng)

Forerunner over Dreamcatcher 4-1
  • Jun over Tetsuro 3:2 (11-8, 11-8, 5-11, 11-13, 11-7)
  • Ray over Joe 3:2 (10-12, 11-5, 9-11, 13-11, 11-7)
  • Jun/Ray over Tetsuro/Joe 3:0 (11-6, 11-2, 11-2)
  • Jun lost to Joe 1:3 (9-11, 9-11, 11-7, 10-12)
  • Ray over Tetsuro 3:1 (10-12, 11-6, 12-10, 11-8)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com