Division 3 12/28/08 Electromax 1 vs. Sunnyvale 2008

(Zhao Maolin, George Wang, Erwin Hom, James Liu; Alex Zhang , Deng Lang)

Electromax 1 over Sunnyvale 3:2

  • James over Alex 3:0 (11-8, 12-10, 11-8)
  • Erwin lost to Deng 2:3 (11-8, 12-10, 6-11, 7-11, 7-11)
  • Erwin/James over Deng/Alex 3:0 (11-9, 11-?, 11-5)
  • James lost to Deng 0:3 (11-13, 7-11, 8-11)
  • Erwin over Alex 3:0 (12-10, 11-7, 11-5)

Division 5 12/30/08 ICC Crushers vs ICC Incredibles III

(Paul Li, Jerry Poon, Shailesh Basani, Madhusudan Varadan, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal)

ICC Crushers over ICC Incredibles III 4:1

  • Sujit over Madhusudan 3:1 (12-14, 11-5, 11-7, 11-3)
  • Venkata lost to Shailwsh 0:3 (7-11, 8-11, 6-11)
  • Sujit/Venkata over Jerry/Paul 3:0 (11-9, 11-6, 11-8)
  • Sujit over Shailesh 3:0 (11-6, 11-5, 15-13)
  • Venkata over Madhusudan 3:0 (11-6, 11-5, 11-7)

Division 1 12/13/08 Peninsula vs Top Spin A

Peninsula lost to Top Spin A 0-5

  • Sean lost to Kevin 0:3 (6-11, 11-13, 11-13)
  • YuXuan lost to Truong 0:3 (10-12, 10-12, 6-11)
  • Julie/Sean lost to Kevin/Truong 0:3 (5-11, 10-12, 10-12)
  • Sean lost to Truong 2:3 (11-5, 3-11, 6-11, 14-12, 3-11)
  • Gabriel lost to Kevin 0:3 (6-11, 1-11, 2-11)

Division 3 12/28/08 Alameda 3 vs Foster City TTC

(Barry Chang, Zaw Win, Peter Chung, Channing Chan, John Springer, Johnny Huang)

Alameda 3 Over Foster City 3-2
  • John over Zaw 3:2 (7-11, 11-4, 4-11, 11-8, 11-6)
  • Johnny over Barry 3:0 (11-6, 11-4, 11-7)
  • Peter/Channing lost to Barry/Zaw 2:3 (11-5, 11-7, 7-11, 7-11, 8-11)
  • John over Barry 3:0 (11-6, 11-6, 11-8)
  • Johnny lost to Zaw 1:3 (11-7, 3-11, 6-11, 7-11)

Division 5 12/23/08 Ping Pong Dojo Team 2 vs. Tri-Valley Rocks VI

(Albert Pinto, Vish Saoji, Jun Feng, Diane Jiang, Yu Dong, Carlos Dieguez)

Ping Pong Dojo Team 2 lost to Tri-Valley Rocks VI 1-4

  • Jun lost to Vish 1:3 (5-11, 7-11, 11-7, 9-11)
  • Diane over Albert 3:1 (11-8, 11-9, 3-11, 11-9)
  • Jun/Yu lost to Albert/Vish 0:3 (4-11, 2-11, 9-11)
  • Jun lost to Albert 2:3 (4-11, 11-7, 15-13, 6-11, 6-11)
  • Diane lost to Vish 0:3 (7-11, 9-11, 2-11)

Division 5 12/23/08 ICC Sparks vs Palo Alto Aspire

(Tetsuro Hirouji, Anthony Chu, Joe Tai, Isabel Chu, Harrison Tsang)

ICC Sparks over Palo Alto Aspire 4:1

  • Tetsuro lost to Isabel 0:3 (3-11, 9-11 6-11)
  • Joe over Anthony 3:0 (11-3, 11-4, 11-8)
  • Harrison/Tetsuro over Isabel/Anthony 3:1 (5-11, 11-9, 12-10, 11-8)
  • Tetsuro over Anthony 3:1 (11-5, 8-11, 11-4, 11-7)
  • Joe over Isabel 3:0 (13-11, 11-5, 11-9)

Division 2 12/21/08 Fremont Flash vs Alameda 2

(Kock Loe, Chris Yang, Shashin Shodhan, Venkat Jayaraman)

Fremont Flash over Alameda 2 3-2
  • Shashin over Chris 3:1 (11-5, 11-8, 9-11, 11-6)
  • Venkat lost to Kock 1:3 (1-11, 8-11, 11-7, 7-11)
  • Shashin/Venkat over Kock/Chris 3:2 (9-11, 11-8, 17-15, 13-15, 11-5)
  • Shashin over Kock 3:1 (7-11, 11-6, 11-7, 11-7)
  • Venkat lost to Chris 0:3 (9-11, 3-11, 3-11)

Division 5 12/21/08 Palo Alto Aspire vs. SFCTTC Team 2

(Isabel Chu, Nathaniel Chu, Anthony Chu, Kakit Lee, Joseph Macasocol, Kevin Lin)

Palo Alto Aspire lost to SFCTTC Team 2 0:5

  • Isabel lost to Kakit 1:3 (11-13, 11-6, 14-16, 7-11)
  • Anthony lost to Joseph 1:3 (7-11, 11-9, 5-11, 7-11)
  • Isabel/Nathaniel lost to Kevin/Joseph 1:3 (7-11, 11-9, 4-11, 9-11)
  • Isabel lost to Joseph 2:3 (11-7, 11-3, 3-11, 6-11, 8-11)
  • Anthony lost to Kakit 0:3 (4-11, 4-11, 5-11)

Division 3 12/21/08 iGoLogic Innovation vs Alameda 2

(Patrick Wu, Dan lin, Wen Huang, Barry Or, Wayne Lo, Channing Chan, Johnny Huang)

iGologic Innovation over Alameda 2 5-0

  • Patrick over Channing 3:0 (11-6, 11-9, 11-3)
  • Wayne over Johnny 3:0 (15-13, 11-7, 11-7)
  • Barry/Dan over Johnny/Channing 3:0 (11-6, 11-9, 12-10)
  • Patrick over Johnny 3:2 (8-11, 11-5, 11-13, 11-8, 11-9)
  • Wayne over Channing 3:2 (11-4, 8-11, 10-12, 11-2, 11-8)

The Youngest US Nationals Finalist?


Ariel can go all the way tonight. The Women's final will start soon!

The video is a part of the 4th game!

Girls' Elementary School 10 and Under

Diane Jiane won the second place. Congratulations!

Mark Johnson Made the Quarter-Final in U1900


Mark lost in the quarter-final.:-(

Krishnateja Avvari at the Nationals

In a BATTF shirt!

Arjun Desai Won U1800 at Las Vagas

(photo courtesy of Robert Trudel)

BATTF Playa Brett Jackson and Diane Jiang at the Nationals



Diane Jiang and Brett Jackson made the semi in the U1300 event but they are in the opposite half. Let's hope that they meet in the final!

Brett Jackson won his quarter-final in U1300.

Bay Area Players at the 2008 Nationals

Check out the result at the USATT website.
http://www.usatt.org/magazine/2008_Nationals/

Both Arial and Lily made the final stage of the Cadet Trials.

Divsion 2 12/14/08 Palo Alto Ping Pong Playa vs Alameda 2

(Myron Lee, Kock Loe, Voltaire Benedicto, Sudhish Iyer, Jim Chai, Chris Yang )

Palo Alto Ping Pong Playa over Alameda 2 4-1

  • Voltaire lost to Chris 2:3
  • Sudhish over Kock 3:2
  • Voltiare/Sudhish over Myron/Chris 3:1
  • Voltaire over Kock 3:1
  • Sudhish over Chris 3:1

Junior Divsion 12/14/08 Palo Alto vs. Alameda

(Kanak Jha, Anthony Chu, Isabel Chu, Nathaniel Chu, Carey Lee, Kenny Wong)

Palo Alto lost to Alameda 1-4

  • Kanak lost to Carey 0:3 (5-11, 4-11, 7-11)
  • Anthony lost to Kenny 0:3 (8-11, 5-11, 6-11)
  • Nathaneil /Anthony lost to Carey/Kenny 1:3 (11-8, 5-11, 10-12, 4-11)
  • Kanak over Kenny 3:0 (12-10, 13-11, 11-9)
  • Anthony lost to Carey 0:3 (3-11, 7-11, 9--11)

Division 4 12/13/08 Palo Alto Looping v/s Electromax II

(Yu Lu, Leland Chen, Chiping Zhou, Arun Jha, Prachi Jha)

Palo Alto Looping team over Electromax II 3-2

  • Arun lost to Leland 1:3 (7-11, 11-6, 6-11, 4-11)
  • Prachi over Chiping 3:2 (11-5, 6-11, 13-15, 11-7, 11-7)
  • Arun/Prachi over Leland/ Lu 3:2 (6-11, 11-6, 3-11, 12-10, 12-10)
  • Arun Lost to Chiping 1:3 (13-11, 3-11, 7-11, 11-13)
  • Prachi over Leland 3:2 (11-8, 8-11, 11-8, 11-13, 12-10)

Division 3 12/14/08 Sunnyvale Team 2008 vs Trinity

(Lang Deng, Richard Li, Winston Chen, Tzu-Ying Li, Shan-Chuan Li, Shing-Li Sung)

Sunnyvale Team 2008 lost to Trinity 0-5*

  • Richard over Tzu-Ying 3:1 (11-8, 12-10, 10-12, 11-8)
  • Winston lost to Michael 0:3 (6-11, 14-16, 8-11)
  • Lang/Richard over Michael/Tzu-Ying 3:1 (11-6, 7-11, 11-7, 11-9)
  • Richard lost to Michael 1:3 (8-11, 11-8, 4-11, 4-11)
  • Lang over Tzu-Ying 3:1 (11-6, 5-11, 11-8, 13-11)
* The home team did not follow the team format to play their contest. The contest would be considered a loss to the team that violates the rule. It has been determined by the BATTF Board on the November 23 meeting. The real individual match result will still be entered for the League rating.

Division 3 12/13/08 Electromax I vs. Trinity

(Erwin Hom, George Wang, Zhao Maolin; Tzu-Ying Li, Sing-Li Sung)

Electromax I lost to Trinity 2-3

  • Erwin over Tzu-Ying 3:1 (11-9, 9-11, 11-8, 11-7)
  • Zhao lost to Shing-Li 0:3 (8-11, 4-11, 9-11)
  • Erwin/George lost to Shing-Li/Tzu-Ying 0:3(2-11, 6-11, 5-11)
  • Erwin lost to Shing-Li 2:3 (6-11, 11-8, 4-11, 11-9, 7-11)
  • Zhao over Tzu-Ying 3:2 (4-11, 5-11, 11-7, 11-9, 11-9)

Division 5 12/13/08 SFCTTC Team 2 vs ICC Crushers

(Lewia Wei, Paul Pan, Kevin Lin, Kakit Lee, Prashanth Prahlad, Venkata Tangirala, Sujit Chaubal)

SFCTTC Team 2 over ICC Crushers 4:1

  • Paul over Prashant 3:0 (11:9, 11:3, 11:7)
  • Kevin lost to Sujit 1:3 (11:9, 6:11, 8:11, 1:11)
  • Kevin/Kakit over Prashanth/Venkata 3:2 (7:11, 11:7, 11:8, 9:11, 16:14)
  • Paul over Sujit 3:0 (11:8, 11:7, 11:8)
  • Kevin over Prashant 3:2 (11:13, 11:9, 12:10, 13:15, 11:6)

Division 4 12/13/08 MVEH vs ICC Incredibles II

(The Incredibles with the former World Champions Li Zhen-Shi and Zhang Li)
(Natalie Sun, Brian Chen, Wim Coekaerts, Andrew Wong, Bo Ding, Mark Johnson, Wei Chen, Bruce Liu)

Mountain View Eggplant Haters over ICC - the Incredibles II (4-1)
  • Natalie over Wei 3:1 (12-10, 11-6, 6-11, 11-6)
  • Brian over Bo 3:0 (11-4, 11-9, 11-6)
  • Brian/Wim over Bruce/Mark 3:1 (12-10, 8-11, 11-5, 11-6)
  • Natalie lost to Bo 2:3 (9-11, 11-9, 3-11, 11-9, 9-11)
  • Brian over Wei 3:0 (13-11, 11-6, 11-4)

Division 5 12/13/08 Tri-Valley Rocks VI vs ICC Incredibles III

(Ken Lin, Jerry Poon, Jason Huang, Brett Jackson)

Tri-Valley Rocks VI lost to ICC Incredibles III 0-5

  • Jason lost to Jerry 0:3 (4-11, 8-11, 8-11)
  • Brett lost to Ken 0:3 (11-13, 8-11, 4-11)
  • Jason/Brett lost to Ken/Jerry 1:3 (9-11, 4-11, 11-8, 8-11)
  • Jason lost to Ken 2:3 (11-9, 7-11, 11-7, 4-11, 9-11)
  • Brett lost to Jerry 2:3 (16:18, 11-9, 11-7, 8-11, 11-13)

Division 3 12/13/08 iGoLogic Innovation vs Foster City

(Patrick Wu, Wen Huang, Wayne Lo, Barry Or, Dan Lin, Johnny Wang, Barry Chang, Wade Sun)

iGoLogic Innovation over Foster City 3-2

  • Patrick over Johnny 3:0 (11-8, 11-5, 11-9)
  • Wayne lost to Wade 1:3 (11-9, 9-11, 11-13, 7-11)
  • Barry/Wen lost to Johnny/Wade 1:3 (8-11, 11-8, 7-11, 7-11)
  • Patrick over Wade 3:2 (7-11, 11-6, 11-9, 6-11, 11-8)
  • Wayne over Johnny 3:0 (11-7. 11-7, 11-5)

Division 2 12/11/08 Fremont Flash vs ICC Incredibles I

(Wilson Tsao, Nelson Yu, Abhishek Begerhotta, Shashin Shodhan)

Fremont Flash lost to ICC Incredibles I 2-3
  • Shashin over Nelson 3:1 (11-7, 9-11, 11-2, 11-7)
  • Abhishek lost to Wilson 2:3 (14-12, 3-11, 11-6, 9-11, 6-11)
  • Shashin/Abishek lost to Nelson/Wilson 1:3 (9-11, 4-11, 11-6, 7-11)
  • Shashin over Wilson 3:0 (12-10, 11-8, 11-9)
  • Abhishek lost to Nelson 0:3 (8-11, 6-11, 7-11)

Division 5 12/09/08 ICC Incredibles III vs ICC Sparks

(Joe Tai, Harrison Tsang, Shailesh Basani, Ken Lin, Jerry Poon)

ICC Incredibles III over ICC Sparks 5-0

  • Ken over Joe 3:0 (11-6, 11-7, 11-8)
  • Shailesh over Harrison 3:0 (11-8, 11-8, 11-7)
  • Shailesh/Jerry over Joe/Harrison 3:1 (11-5, 8-11, 11-2, 11-7)
  • Ken over Harrison 3:1 (15-17, 11-8, 11-2, 11-5)
  • Shailesh over Joe 3:1 (11-9, 11-8, 8-11, 11-8)

Division 2 12/4/08 Fremont Flash vs SFCTTC Team 1

(Kenny Mock, Terry Tam, Shashin Shodhan, Venkat Jayaraman)


Fremont Flash over SFCTTC Team 1 3-2
  • Shashin over Kenny 3:0 (11-7, 11-5, 11-8)
  • Venkat lost to Terry 0:3 (4-11, 1-11, 4-11)
  • Shashin/Venkat over Terry/Kenny 3:1 (10-12, 11-7, 11-5, 12-10)
  • Shashin over Terry 3:0 (11-9, 11-8, 11-7)
  • Venkat lost to Kenny 1:3 (6-11, 9-11, 11-3, 10-12)

Division 3 12/04/2008 Foster City vs Topspin C

(Barry Chang, Mandeep Bhullar, Johnny Wang, Wade Sun, David Chu, Fernando Chang)

Foster City over Topspin C 4-1

  • Barry over David 3:2 (12-10, 11-13, 11-8, 9-11, 12-10)
  • Wade over Fernando 3:1 (15-13, 11-8, 9-11, 11-5)
  • Wade/Johnny over Fernando/David 3:0 (11-6, 11-4, 11-7)
  • Barry lost to Fernando 0:3 (7-11, 5-11, 6-11)
  • Wade over David 3:0 (11-6, 11-6, 11-7)

Junior Division 12/02/08 ICC vs Ping Pong Dojo

(Jordan Wong, Jamie Wong, Howard Tong, Hannah Tong, Aarsh Shah, Aarsh Vyas)

ICC over Ping Pong Dojo 5-0

  • Aarsh V. over Jamie 3:0 (11-4, 11-6, 11-4)
  • Aatsh S. over Jordan 3:0 (11-1, 11-3, 11-3)
  • Aarsh V./Aarsh S. over Howard/Hannah 3:0 (11-4, 11-2, 11-4)
  • Aarsh V. over Jordan 3:0 (11-6, 11-4, 11-3)
  • Aarsh S. over Jamie 3:0 (11-8, 11-2, 11-4)

Division 5 12/02/08 ICC Crushers vs Ping Pong Dojo 2

(Sujit Chaubal, Gary Barretto, Venkata Tangirala, Carlos Dieguez, Jun Feng)

ICC Crushers over Ping Pong Dojo 2 5-0

  • Sujit over Carlos 3:0 (11-7, 11-3, 11-7)
  • Venkata over Jun 3:0 (11-3, 11-4, 11-9)
  • Gary/Venkata over Carlos/Jun 3:1 (11-8, 9-11, 11-8, 12-10)
  • Sujit over Jun 3:0 (11-8, 11-6, 11-6)
  • Venkata over Carlos 3:0 (12-10, 11-9, 11-9)

Division 2 11/29/08 Fremont Flash vs Ping Pong Playa

(Thinh Mac, Voltaire Benedicto, Jim Chai, Shashin Shodhan, Venkat Jayaraman)

Fremont Flash over Ping Pong Playa 3-2
  • Shashin over Thinh 3:0 (11-7, 11-4, 11-4)
  • Venkat lost to Voltaire 1:3 (7-11, 8-11, 11-8, 4-11)
  • Shashin/Venkat over Voltaire/Jim 3:2 (11-8, 2-11, 2-11, 13-11, 11-4)
  • Shashin over Voltaire 3:1 (11-7, 11-8, 11-13, 11-9)
  • Venkat lost to Thinh 2:3 (1-11, 9-11, 11-9, 13-11, 8-11)

Division 3 11/30/08 Trinity vs Alameda 3

(Tzu-Ying Li, Shing-Li Sung, Channing Chan, Peter Chung)

Trinity over Alameda 3 (5-0)

  • Tzu-Ying over Channing 3:1 (11-9, 11-7, 7-11, 11-6)
  • Shing-Li over Peter 3:1 (9-11, 11-2, 11-9, 11-5)
  • Tzu-Ying/Shing-Li over Channing/Peter 3:0 (11-6, 11-5, 11-4)
  • Tzu-Ying over Peter 3:0 (11-3, 12-10, 11-4)
  • Shing-Li over Channing 3:1 (13-11, 5-11, 11-9, 11-8)

Elite Division Highlight Video


BATTF Video


Subscribe to BATTF
Powered by sports.groups.yahoo.com